Bebek bekleyen ailelerin aklında her daim bulunan ‘ Acaba kız mı olacak erkek mi’ sorusu hem ülkemizde hem de dünyada çok merak edilen bir konudur. Bununla birlikte cinsiyeti öğrenme merakı giderek artmış ve yeni yöntemler geliştirilmiştir. Japon Takvimi de cinsiyet tahmininde kullanılan yeni bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Japon Takvimine Göre Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılmaktadır ?

Anne ve babanın doğum ayıyla birlikte annenin en son adet ayı doğru bir şekilde sistemine girildiğinde bebeğinizin cinsiyeti hakkında oranlar karşınıza çıkacaktır. 

JAPON TAKVİMİ İLE CİNSİYET HESAPLAMA
Japon Takvimi

Japon Takvimi Nedir?

Tıpkı diğer cinsiyet takvimleri gibi Japon takvimi de bebeğinin cinsiyetini bir an önce öğrenmek isteyen anne adaylarına fikir veren bir ideal bir yöntemdir. Bilimsel bir kanıtı olmamakla birlikte merak gidermeye yönelik eğlence amaçlı bir yöntem olarak kabul edilir.

Japon Takviminin Mantığı Nasıldır ?

Gelişmiş ülkelerde tıbbi yöntemlerin kullanıldığı cinsiyet öğrenme süreci, teknoloji konusunda oldukça gelişmiş ve merkez haline gelmiş Japonya’da çok fazla kullanılmasıyla şaşırtıyor. Teknolojisiyle bu kadar gelişmiş bir ülkenin neden bu yönteme ilgi duyduğu konusuna getirilen açıklamaysa Japonları anlamak adına kültürel bir miras olduğu yönündedir ve Japonların yüzyıllardır inançlarıyla şekillenen bir sistem haline gelmiştir.

Japon Takviminin Çin ve Rus Takviminden Farkı Nedir ?

Çin takviminde annenin yaşı , Rus takviminde doğum tarihi istenirken Japon takviminde doğum ayı istenmektedir. Rus takvimi anne adayının son adet tarihini isterken Japon takvimi son adet ayını baz alır. Bunların yanı sıra en büyük fark ise Japon takviminin olasılık üzerine kurulmuş olmasıdır. Bebeğin cinsiyeti tahmin edilirken olasılık kullanılır.

İlginizi Çekebilir--> https://hesaplamauzmani.com/gebelik/rus-takvimi-cinsiyet-hesaplama.html

Japon Takviminde Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır ?

japon takvimi

Tablo 1

  • Yukarıdaki tabloda satırlarda annenin doğum ayları, sütunlarda ise babanın doğum ayları sıralanmıştır.
  • Tabloda 1’den 12’ye kadar sütunlara rakamlar yazılmıştır.
  • Japon takvimine göre cinsiyet tahmini yapılacağı zaman anne ve babanın doğum aylarını işaretleyip kesiştiği noktayı belirlenmeli.
  • Belirlenen nokta sonraki adımda yardımcı olacak.

ÖRNEK: Annenin doğum ayını Mayıs babanın ise Haziran kabul edelim. Hamileliğin başladığı ay ise Nisan olsun. İkisinin doğum ayının kesiştiği noktada 9 rakamını görürüz. (Tablo 1)

İkinci adım olarak annenin hamileliğinin başladığı ayı baz alınır. Tablo 2’de 9 rakamının yer aldığı sütuna gidilir ve hamileliğin başladığı ay olan Nisan ayı bulunur.
Erkek olma ihtimali XXXXX şeklindeyken kız olma ihtimali X şeklindedir. Bu da bebeğin cinsiyetinin erkek olma olasılığının %83 kız olma olasılığının ise %17 olduğunu göstermektedir.

japon takvimi

Tablo 2

İlginizi Çekebilir--> https://hesaplamauzmani.com/gebelik/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama.html

Japon Takviminin Dünyadaki Yeri

Japonlar için özellikle geleneksel bir hal almış olan takvim, kültürel değerlerini yaşatmak ve inançlarını devam ettirmek için büyük öneme sahiptir.  Batı Avrupa ve Amerika’da da yaygınlaşmış olan takvimin yaygınlaşma sebebi ise Batının son yüzyılda düştüğü boşluğu uzak doğunun inanç sitemiyle doldurmak istemesi şeklinde yorumlanmıştır.