Çin takvimine göre annenin doğum yaşı ve gebe kaldığı ay belirlenerek bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilmektedir. Hiçbir şekilde bilimsel olmayan bu yöntem, tamamen Çin geleneklerine dayanmakta ve yaklaşık 700 yıldır kullanılmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi, hamileliğin 16. haftasında ultrason yöntemiyle mümkün olmaktadır.

ÇİN TAKVİMİNE GÖRE CİNSİYET HESAPLAMA
Gebe Kaldığınızda Kaç Yaşındaydınız? Örnek: 25
Hangi Ay Gebe Kaldınız? Örnek: Ocak

Çin takvimi

Çin Takvimi Nedir?

Miladi takvim ile çin takvimi hesaplama arasında bir takım farklılıklar vardır. Miladi takvimde hesaplama yapılırken güneş döngüleri baz alınır, Çin takviminde ise hem güneş hem de ay döngüleri esas alınır. Takvimin orijinal hali Çin’in Pekin bölgesindeki bir üniversitede koruma altına alınmıştır ve son 30 yıldır gerek batı ülkelerinde gerek ülkemizde oldukça popüler şekilde kullanılmaktadır.

Miladi Takvime Göre kullanım

Aşağıda paylaştığımız tablo çin takviminden, miladi takvime dönüştürülmüştür. Bu tabloya göre anne adayı, gebe kaldığında kaç yaşında olduğunu ve gebeliğin hangi ay içerisinde başladığını ilgili satır ve sütunun kesiştiği yere bakarak seçerse cinsiyet tahmini gerçekleştirebilir.

çin takvimi tablosu

Bu tabloya göre anne temmuz ayında hamile kalmışsa ve hamile kaldığı dönemde 30 yaşında ise doğacak çocuğun tahmini cinsiyeti erkek olacaktır. Eğer anne ağustos ayında hamile kalsaydı bebeğinin cinsiyeti kız olacaktı.

İlginiz Çekebilir --> https://hesaplamauzmani.com/gebelik/rus-takvimi-cinsiyet-hesaplama.html

Çin Takviminin Geçmişi

Çin teqvimi 60 yıllık döngüler halindedir. Takvim M.Ö. 2637 yılında başlar. Takvimi oluşturan 60 yıllık döngü, toplamda 5 ayrı element ve 12 yıllık döngülerden ibarettir. Elementlerin isimleri tahta, su, metal, toprak ve ateş şeklindedir. 12 yıllık döngülerin her birine farklı hayvan isimleri verilir. Fare, yılan ya da tavşan vs. yılı olarak isimlendirilen bu yıl döngüleri oldukça dikkat çekicidir. Bu döngüler hayvan isimlerinin verilmesinin temel nedeni Buddha döneminden gelen bir rivayettir.

Buddha Rivayeti Etkileri

Yıllara ismini veren hayvanların hepsinin farklı anlamları vardır. Budizm dininin ünlü bilgesi Buddha’nın hikayesine göre isimlendirilen bu hayvanlar farklı sembolleri ifade eder. Hikaye bilgenin vedasıyla şekil alır. Rivayete göre Buddha vedası münasebetiyle hayvanları yanına çağırır. Fakat bu vedaya tüm hayvanlar arasından sadece 12 tanesi gelir. Bu nedenle Buddha gelecek yılların her birine vedasına dahil olan hayvanların isimlerini vermeyi uygun görmüştür. Bu hayvanlar ise; fare, domuz, kaplan, tavşan, yılan, öküz, ejderha, koyun, köpek, maymun, at ve horozdur.

Çin Takvimine Göre Annenin Yaşı

Bu yöntemde işlem yapılırken annemin yaşı ve gebe kalındığı ay esas alınır. Ancak cinsiyet belirlenirken miladi takvime göre yaşınıza 1 ya da 2 yaş ilave etmeniz gerekir. Bu rakamı neye göre ilave edeceğinizi ise doğduğunuz yılda takviminin başlangıç tarihine bakarak öğrenebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; 1988 yılında doğmuş bir kadın yaşını öğrenmek için, takvimde o yılın başladığı güne bakar. 1988 yılının başladığı gün 17 Şubat’tır. Eğer kadın 17 Şubat ve sonrasında doğduysa yaşına 1 yaş ilave eder. Eğer 16 Şubat ya da o yılın Ocak ayındaki herhangi bir günde doğduysa şimdiki yaşına 2 yaş ilave etmesi gerekir.

Çin Takviminden Yararlanarak Bebek Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Türk geleneklerine bakıldığında cinsiyetini tahmini için tercih edilen makas ya da bıçak gibi geleneksel yöntemleri görebilirsiniz. Takvime göre kız çocuk doğurma ihtimalinin en yüksek olduğu yaş 21’dir. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için üsteki uygulamaya gerekli bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. 

İlginizi Çekebilir--> https://hesaplamauzmani.com/gebelik/japon-takvimi-cinsiyet-hesaplama.html

Çin Takvimiyle Cinsiyet Tahmini Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu takvim aracılığıyla Cinsiyet tahminin herhangi bir bilimsel tarafı olmadığından belli bir dönem aralığı da yoktur. Bilimsel açıdan gebelikte bebeğin ciniyetinin öğrenilmesi genel olarak gebeliğin 12. haftasından itibaren mümkün olur. Bu Aralık bazen daha erken bazen de daha geç geç olabilir. Ancak bebeğinin cinsiyetini öğrenmek isteyen bir kişinin belirli bir tarihi beklemesine gerek yoktur. Kişinin hamile kaldığı tarihi bildiği takdirde istediği her zaman cinsiyet sorgulaması yapabilir.

Çin Takviminde Gebelik Tahmini Güvenli Bir Yol Mu?

Bu yöntemden yola çıkarak bebek cinsiyetini öğrenme yöntemi, asırlardır devam eden doğu geleneklerinden biridir. Önceki dönemler ve 2022 yılı da dahil olmak üzere her geçen gün daha yaygın bir hale gelen gebelik tahminin doğruluğu da sık sık kafalara takılan sorular arasında yer alır. Uzak Doğu'da ve dünya genelinde bu takvimi kullanarak yapılan işlemlerin doğruolduğuna inanan insan sayısı oldukça fazladır. Ancak sadece takvimden yola çıkarak yapılan sorgulamaların doğruluğuna dair herhangi bir bilimsel açıklama söz konusu değildir. En kesin sonuç için gebeliğin 12. Haftasından itibaren bir jinekoloğa gidip ultrason girmeniz tavsiye edilir. %100 sonuç öğrenmek için doktora gitmelisiniz.

Çin Takvimi İle Kimler Cinsiyet Tahmini Yapabilir?

En erken 18 yaşında olan bir anne adayıyla, en geç 45 yaşında olan bir anne adayı takvimden yararlanıp cinsiyet tahmininde bulunabilir. Takvimle yapılan işlemlere göz atıldığında erkek bebek doğurma olasılığının en yüksek olduğu yaşın 18 olduğu görülür. Ancak yine takvime göre 18 yaşında hamile kalan bir anne adayı ocak ya da mart aylarında doğduysa kız bebek dünyaya getirme olasılığının %10 civarında olduğu söylenir.

Takviminin Yanlış Çıkma Olasılığı Nedir?

Bilimsel açıdan hiçbir kesinliği olmayan bu yöntemi kullandığınızda çıkan sonucun kesin olarak doğru olduğuna inanmak yanlış bir olgudur. Yöntemin bilimsel bir dayanağı olmaması sebebiyle %30 oranında yanlış çıkma ihtimali bulunur. Bu yöntemin sonucun doğruluğuna tamamen inanan anne adaylarının ultrason muayenesinde farklı sonuçlar görmesi hayal kırıklığına uğramalarına sebep olur. Doğrusu bilimsel bir dayanağı olmayan tüm yöntemlerse yanılma payı vardır. Bu pay %50 civarında olup oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle bu tarz yöntemlere çok fazla bel bağlamamak gerekir.

Çin Takvimi Cinsiyet Tahmini Dışında Da Kullanılır Mı?

Bu takvim başka süreçler için de sık sık tercih edilir. Özellikle gebelik planlama dönemleri içinde en popüler olanlarından biridir. Kişiler kendileri için en ideal hamile kalma dönemini bulmak için bu takvimi tercih ederler. Hatta inanışa göre bu şekilde doğacak bebeklerinin cinsiyetini belirlenebildiği düşünülür. Gebe kalınmadan önceki herhangi bir dönemde de bu yöntem kullanılabilir.

Çin Takvimiyle Gebelik ve Cinsiyet Hesabı Yapmanın Geçmişi

Detaylı olarak araştırma yapıldığında bu yöntemim asırlar öncesinden geldiği görülür. Kaynaklarda Çin halkının ve diğer Uzak Doğu ülkelerinin bu takvimi kullanımının ortalama 700 yıl öncesine kadar dayandığı yazılır. Ancak bu tarihin doğru olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Aksine milattan önceki dönemlerde dahi bu uygulamanın olduğu söylenir. Bunun temel nedeni ise Çin halkının Budizm inancını benimsemiş olmalarıdır. 

Tarih ve Yaşla Bebek Cinsiyeti Tahmini Sadece Çin Takviminde Mi Var?

Tarih ve yaş gibi faktörlerden faydalanılarak bebek cinsiyeti tahmini için kuşkusuz en fazla bu yöntem kullanılır. Ancak detaylı araştırma yaptığınızda bu yöntemin sadece Çinlilere özel olmadığını görebilirsiniz. Aksine günümüzde bu yöntemi kullanarak bebek cinsiyeti tahmini için birbirinden farklı takvimler bulunur. Son dönemlerde, Rus takvimi ve Japon takvimi kullanılarak cinsiyet tahmini kişilerin yoğun ilgi gösterdikleri teknikler arasında yer alır.

Bebek Cinsiyetini Önceden Belirlemenin Kesin Bir Yöntemi Var Mı?

Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babaların en merak ettikleri konulardan biri de cinsiyet faktörünün önceden öğrenilebilmesinin mümkün olup olmadığıdır.  Bebeğin cinsiyeti aslında döllenme sırasında belli olur. Fakat net bir şey söylemek için gebeliğin kesinleşmesi ve fetüsün biraz büyümesi gerekir. Anne ve baba adayları daha gebelik söz konusu olmadan dahi bebeklerinin cinsiyetinden emin olmak isterler. Gebelik durumu oluşmadan önce cinsiyet belirlemek için geliştirilmiş kesin bir yöntem yoktur. Farklı takvimlerle yapılan işlemlerden çıkan sonucun doğru olması tamamen tesadüf eseridir.