DGS Puan Hesaplama - ÖSYM İle Birebir(%100) Uyumlu!

Ön lisans programlarından mezun olan öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlama hakkı veren Dikey Geçiş Sınavı sayısal ve sözel bölümden oluşan, 140 dakika süren test usulü bir sınavdır. Sınav puanınızı öğrenmek için sitemizdeki dgs puanı hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sözel, sayısal ve eşit ağırlık netleriyle birlikte ağırlıklı önlisans başarı puanı yazmaktır. Dgs sınavı yapıldı! Hemen alt kısımdan 2019 tahmini DGS puanınızı hesaplamayı unutmayınız! Ayrıca sayfanın en altında yer alan yorum alanında görüşlerinizi paylaşınız.

Bunun yanında başarı puanı dgs sınavında oldukça önemlidir.

DGS PUAN ROBOTU
Alan Doğru Yanlış Netler
Sayısal Test
Sözel Test
ÖBP - Önlisans Başarı Puanı
DGS Puan Hesaplama

Not: 2018 yılında ÖSYM tarafında DGS sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler yayınlanmadığı için puan hesaplamada ufak sapmalar meydana gelebilir. 2019 tahmini puanı ise son beş yılın sayısal verilerinin ortalaması olacak şekilde oluşturulmuştur. Sayısal bilgiler kesinleşmeden 2019 puanını birebir doğrulukta hesaplamanın imkanı yoktur. 

Puan Nasıl Bulunuyor?

Sonuçlar alındıktan sonra, sayısal ve sözel puanları ile ön lisans başarı puanları kullanılır ve bu mevcut puanlar tablodaki katsayılarla çarpılarak DGS puanına ulaşılır.

Örnek olarak;

Sayısal puanı = (3 * sayısal standart puan) + (0.6 * sözel standart puan) + (0.6 * obp)

Sözel puanı = (0.6 * sayısal standart puan) + (3 * sözel standart puan) + (0.6 * obp)

Eşit ağırlık puanı = (1.8 * sayısal standart puan) + (1.8 * sözel standart puan) + (0.6 * obp)

Sayısal ve sözel standart puanları ile ön lisans başarı puanını belirleyen katsayılar ayrı bir tabloda verilir. Sayısal ve sözel bölüm puanları bu tablodaki ilgili katsayılarla çarpılarak toplanır ve bizlere puanını verir. Puanının sıfırın üzerinde olabilmesi, için öğrencinin hem sayısal, hem de sözel testin her ikisinden 0,5’in üzerinde ham puan alması gerekir.

Yetenek testlerinin hem sayısal hem sözel bölümlerin puanlarının analizinde; adayların verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanır. Yanlış cevap sayısının dörtte biri doğru cevap sayısından çıkarılarak ham puanlara ulaşılır. Adayların hem sözel, hem de sayısal testlerden aldıkları ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülür ve Sözel Standart Puan ve Sayısal Standart puan, her bir aday için hesaplanmış olur.

Yargı mercileri ya da ÖSYM Başkanlığı bir veya daha fazla soru iptaline karar verirse; iptal edilen sorular puanlama dışında tutulur ve geçerli soruların puan değeri yeniden saptanarak tamamlanır.

En Son Sonuçlar Ne Zaman Açıklandı?

DGS Sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde açıklandı. Adayların sınav sonuç belgeleri de adreslerine gönderilmeyerek ÖSYM internet sitesi sonuç bölümünden ve ÖSYM mobil uygulaması üzerinden adayların hizmetine sunuldu.

Adayların sınav sonuç belgesi içerisinde hem sayısal hem de sözel testin doğru ve yanlış cevap sayıları, ön lisans başarı puanları, yerleştirmede kullanılabilecek hale getirilmiş DGS puanları bulunur. Ayrıca yine ÖSYM tarafından adayların hizmetine sunulan “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” sayesinde adaylar, sınav sonuç belgelerini doğrulama olanağına sahip oluyor. Sonuç belgesi kontrolü; sınav sonuç belgelerinin alt kısmına basılan sonuç belgesi kontrol kodu sayesinde yapılabilecek olup, kontrol sistemine de yine ÖSYM sayfası üzerinden ulaşılabiliyor. İlgili sayfaya direk ulaşmak için;

https://sonuc.osym.gov.tr/belgekontrol.aspx bağlantı adresi kullanılabilir.

DGS Yerleştirme İşlemleri

Yerleştirmelerinde önemli nokta, adayların sınav puanları ile yükseköğretim programlarının koşul ve kontenjanlarının ne derece örtüşeceğidir. Bilgisayar ortamında yapılacak olan yerleştirme işlemlerinde, sonuçlar sadece 1 yıl için geçerlidir. Lisans öğrenimi görmeye hak kazanan öğrenciler, ön lisans eğitimleri sürecinde aldıkları derslerden ve bu derslere eşdeğer kabul edilen derslerden muaf sayılacak, öğrenci kredileri ve dönem dersleri öğrencinin almaktan muaf olduğu dersler programdan çıkarıldıktan sonra belirlenir. Alması gereken dersler seçilerek öğrencinin sisteme kaydı yapılır ve bölümüne devam ederek 4 yıllık yükseköğrenim tamamlama hakkı öğrenciye verilmiş olur.

1 1 1 1 1 Oylar 4.05 (64 Oylar)

Yorumlar

Sayısal 20 net sözel 35 net veterinerlik gelir mi
Cevap
Sayısal 20 sözel 33 net veterinerlik gelir mi
Cevap
33 türk 6 matematik 62 obp ile hemşirelik gelirmi acaba ??
Cevap
sysl 40 d 4y sözel 12 net hemşirelik gelirmi
Cevap
38turkce net 8 mat netle ılıtam orgun dijle veya harrana yerlesebılır mıyım acaba
Cevap
Türkçe 46,75 net matematik 3 net ile görsel iletişim tasarımı gelir mi?
Cevap
36.5 Türkçe 4 net Türkçe obp 51 hemsirelik gelme Şansı varmi
Cevap
Türkçe 55 net matematik 2 net okul öncesi İstanbul gelir mj
Cevap
Sayısal 31 sözel 50 net var hangi hukuk gelir acaba
Cevap
benim de netlerim senin netlerine benzer umarım gelir heyecanla bekliyorum
Cevap
Öbp kaç ? Bide kontenjanlar yüzde 30 civarı azaldı devlette sınırdasın
Cevap
2.75 benim ortalamam 55 falan yapıyor öbp türkce 52 8 mat 34 0 sizce bana ne olur
Cevap
KESİN kazandın. ERZİNCAN hukuk veya Antalya da olabilir.
Cevap
Hiç haritacı yok mu arkadaşlar
Cevap

Yorum ekle