B Sınıfı Ehliyet Maliyeti ve Harç Ücretleri Ne Kadar?

B sınıfı ehliyet fiyatları

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları öncelikle teorik sınava ve ardından da direksiyon sınavına girerek başarılı olmaları halinde ehliyetlerine kavuşmaları için yapmaları gereken bazı işlemler vardır. Bunlardan biri de ehliyet harç ücretinin ödenmesidir. Ayrıca ehliyet kart ücretinin ve Polis Vakfı katkı payının da ödenmesi gerekmektedir.


2020 yılı için eski ehliyetini yeni çipli ehliyetle değiştirmek isteyen sürücülerin ödemeleri gereken ehliyet harç ücreti 15 TL’dir.

Fakat kayıp veya çalıntı gibi bir durumda sürücülerin yeni ehliyeti çıkarmak için ödeyecekleri harç ücreti ise 237 TL’dir.

 

İlk Defa B Sınıfı Ehliyet Alacaklar Toplamda Ne Kadar Ücret Öderler?

İlk defa ehliyet alacak olan sürücü adaylarının ödemesi gereken ehliyet harç ücreti Harçlar Kanununun Genel Tebliğinin 78 numaralı maddesinde duyurulmuştur.

Bu açıklamaya göre;

B Sınıfı Ehliyet Harç ücreti 751,70 TL’dir.

Ayrıca değerli kağıt bedeli olarak alınan ehliyet kart ücreti olarak ta 200 TL ödenmesi gerekmektedir. Diğer ödemeniz gereken ücret ise hizmet bedeli olarak anılan

Polis Vakfı katkı payı ücretidir. Bu ücrette 37 TL’dir.

Şimdi B sınıfı ehliyet almak isteyen bir sürücü adayının toplamda ne kadar ücret ödemesi gerekiyor hesaplayalım;

B Sınıfı harç ücreti + Kart ücreti + Hizmet bedeli = 751,70 TL + 200 TL + 37 TL =988,70 TL harç ücretinin ödemesi gerekmektedir.
Bu harç ücretlerini yatırmadan ehliyetinizi alamazsınız. Ehliyet başvurusunda bulunurken bu harç ücretlerini ödediğinize dair dekontu da vermeniz gerekmektedir.

Ayrıca B sınıfı Ehliyet almak içinde sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Sürücü kursu fiyatlarında taban fiyat uygulamasına geçilmiştir. İstanbul sürücü kursları taban fiyatı 1850 TL’ dir


Bu tutarı da ehliyet harç ücretinin üzerine ekleyelim
1850 TL + 988,70 TL = 2840 TL’dir. Bu çıkan ücrete 100 TL ehliyet teorik sınav ücreti ve 120 TL direksiyon sınav ücreti de eklendiğinde B sınıfı ehliyet almak isteyen bir sürücü adayının ödeyeceği toplam para miktarı 3060 TL civarındadır.

B Sınıfı Ehliyet Harç Ücreti Nereye Ödenecek?

Ehliyet başvurusunda bulunmadan önce bu harçların sürücü adayı tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretleri ödemeden ehliyetinizi alamayacağınızı unutmayın. Ehliyet harç ücretlerini ( ehliyet harç ücreti, kart ücreti, Polis Vakfı katkı bedeli ) anlaşmalı bankalara ödeyebilirsiniz. Bankaya ücretleri yatırdıktan sonra dekont almayı unutmayınız.

 

B Sınıfı Ehliyet Harç Ücretinin Ne Zaman Ödenmesi Gerekmektedir?

Ehliyet teorik sınavını ve direksiyon sınavını kazandığınız kesinleştikten sonra ehliyetinizi almak için başvuru yapmadan önce mutlaka bu harç ücretinin ödenmesi şarttır. Başvuru esnasında ödenen bu harçların dekontunun verilmesi gerekmektedir.