2020 A1,A2 ve A Sınıfı Motor Ehliyet Maliyeti Her Şey Dahil Ne Kadar?

Ehliyet Maliyeti Fiyatları

A1, A2 ve A sınıfı motor ehliyeti fiyatları; kurs ücreti, sınava giriş ücreti (direksiyon sınavı ve teorik sınav), ehliyet harcı, Polis Vakfı ücreti ve kart ücretinden oluşmaktadır. Hiç ehliyeti olmayanlarla daha önceden ehliyet almış olanlar farklı ücretler öderler. Kurs bedelleri ise ilden ile değişiklik göstermektedir.

A1,A2 ve A Sınıfı Motor Ehliyet Maliyeti Her Şey Dahil Ne Kadar 2020?

A1, A2 ve A sınıfı motor ehliyeti fiyatları; kurs ücreti, sınava giriş ücreti (direksiyon sınavı ve teorik sınav), ehliyet harcı, Polis Vakfı ücreti ve kart ücretinden oluşmaktadır. Hiç ehliyeti olmayanlarla daha önceden ehliyet almış olanlar farklı ücretler öderler. Kurs bedelleri ise ilden ile değişiklik göstermektedir.

A1, A2 ve A Sınıfı Motor Ehliyet Fiyatları

Motor ehliyeti almak isteyenlerin ilk yapması gereken şey, kendilerine en uygun sürücü kurslarından birine kayıt yaptırmaktır. Eğitim kalitesi ve fiyat konusunda büyük illerdeki kurslar daha pahalıdır. Haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla taban fiyat uygulaması yapan kurslar tercih edilebilir.

Motor ehliyeti kurs ücretleri ne kadar?

11 kw güce kadar motosikletler A1 sınıfına, 35 kw güce kadar motosikletler A2 sınıfına ve tüm motosiklet tipleri A sınıfına girer.

Hiç ehliyeti olmayan birinin;

-A1 motor ehliyeti almak için ödemesi gereken kurs bedeli 1250 TL
-A2 motor ehliyeti almak için ödemesi gereken kurs bedeli 1500 TL
-A motor ehliyeti almak için ödemesi gereken kurs bedeli 1850 TL’dir.

A1 ehliyeti olanların;

-A2 ehliyet almak istediklerinde ödemeleri gereken kurs ücreti 890 TL
-A ehliyet almak istediklerinde ödemeleri gereken kurs ücreti 1140 TL

A2 ehliyeti olanların;

-A ehliyet almak istediklerinde ödemeleri gereken kurs ücreti 1140 TL

B, B1, C, D, E, F, G ve M sınıfı ehliyeti olanların;

-A1 ehliyet almak istediklerinde ödemeleri gereken kurs ücret 1030 TL
-A2 ehliyet almak istediklerinde ödemeleri gereken kurs ücret 1200 TL
-A ehliyet almak istediklerinde ödemeleri gereken kurs ücret 1630 TL

A1,A2,A Motor Ehliyeti Olanlar, Otomobil Ehliyeti Almak için:

A1,A,A'dan B'ye fark ücreti: 1610 TL

Motor ehliyet fiyatları harç ücretleri ne kadar?

1 Ocak 2020’de yapılan %23,73 oradanında yapılan zam sonrasında ehliyet harç ücretleri değişti. Yeni tarifeye göre A1, A2 ve A sınıfı ehliyet harç ücreti 249,30 TL oldu.

A1, A2 ve A sınıfı motor ehliyeti almak isteyenler, kurs ücreti ve ehliyet harç ücretinin yanı sıra Polis Vakfı ücreti ve sürücü belgesi kart ücreti de ödemelidirler. Polis Vakfı bedeli 37 TL, sürücü belgesi kart bedeli ise 200 TL’dir.

Motor ehliyeti sınava giriş ücretleri ne kadar?

Kurs ücreti, ehliyet harcı, Polis Vakfı ücreti ve kart bedeli dışında motor ehliyeti almak isteyenlerin ödeyeceği son şey ise sınava giriş ücretidir. Her ehliyet sınıfı için sınav ücreti aynıdır. Motor ehliyeti sınava giriş ücreti yeni yıl itibariyle şöyledir;

-Teorik sınav bedeli: 100 TL

-Direksiyon sınavı bedeli: 120 TL

Toplamda ise 220 TL tutmaktadır.

A1, A2 ve A Sınıfı (Motor Ehliyeti) Ehliyet Almak İçin Ödenmesi Gereken Toplam Tutar Ne Kadar?

A1 sınıfı ehliyet fiyatları 2020 yılı için;

-Sürücü kursu fiyatı: 1250 TL
-Sınava giriş ücreti: 220 TL
-Ehliyet harç ücretleri: 486,30 TL olacak şekilde

Toplamda 1950 TL’dir.

A2 sınıfı ehliyet fiyatları 2020 yılı için;

-Sürücü kursu fiyatı: 1500 TL
-Sınava giriş ücretleri: 220 TL
-Ehliyet harç ücretleri: 486,30 TL olacak şekilde

Toplamda 2205 TL’dir.

A sınıfı ehliyet fiyatları 2020 yılı için;

-Sürücü kursu fiyatı: 1850 TL
-Sınava giriş ücretleri: 220 TL
-Ehliyet harç ücretleri: 486,30 TL olacak şekilde

Toplamda 2555 TL’dir.

A1, A2 ve A Sınıfı Motor Ehliyeti Almanın Şartları Nelerdir?

A1 sınıfı sürücü belgesi; gücü en fazla 15 kilovata çıkabilen üç tekerlekli motosikletler ile gücü en fazla 11 kilovata çıkan iki tekerlekli motosikletleri kullanmak için alınan ehliyet türüdür.

A2 sınıfı sürücü belgesi; gücü en fazla 15 kilovata çıkabilen üç tekerlekli motosikletler ile gücü en fazla 35 kilovata çıkan iki tekerlekli motosikletleri kullanmak için alınan ehliyet türüdür.

A sınıfı sürücü belgesi ise tüm motosiklet türlerini kapsayan ehliyettir.

A1, A2 ve A sınıfı motor ehliyeti alabilmek için teorik sınava ve direksiyon sınavına girilmesi gerekmektedir. Motor, trafik çevre ve ilk yardım bilgisi gibi konulardan soruların sorulduğu teorik sınavını başarıyla geçen adaylar 35 dakikalık direksiyon sınavına girebilirler. Bu sınavda da başarılı olan adaylar A1, A2 ve A sınıfı ehliyet almaya hak kazanırlar.

A1 sürücü belgesi alma şartları

A1 sınıfı motor ehliyeti alabilmek için16 yaşını tamamlamış olmak gereklidir. A1 sürücü belgesi sahipleri125 cc’yi geçmeyen, gücünün ağırlığına oranı 0,1’i aşmayan 2 tekerlekli motosikletleri, gücü 15 kw’nin üstüne çıkamayan 3 tekerlekli motosikletleri ve M ehliyetini kapsayan tüm araçları kullanabilirler.

A2 sürücü belgesi alma şartları

A2 sınıfı sürücü belgesi alabilmek için 18 yaşın tamamlanmış olması gerekmektedir. A2 motor ehliyet sahipleri A1 ve M sınıfı tüm araçları kullanabilirler. 35 kw gücünde, güç – ağırlık oranı 0,2’yi aşmayan, sepetli ya da sepetsiz 2 tekerlekli motosikletlerin yanı sıra en fazla 15 kw gücündeki 3 tekerlekli motosikletleri kullanabilirler.

A sürücü belgesi alma şartları

A sınıfı sürücü belgesi alabilmek için 20 yaşın tamamlanmış olması gerekmektedir. Ayrıca minimum 2 yıllık A2 ehliyet sahibi olmaları gerekir. A2 sürücü belgesi olmayanların A sınıfı sürücü belgesi alabilmeleri için 24 yaşına girmiş olmaları gerekir. A sınıfı motor ehliyeti sahipleri sepetli ya da sepetsiz 2 tekerlekli tüm motosikletleri kullanabilirler. Ayrıca 15 kilowatt güçten fazla 3 tekerlekli motosikletleri; M, A1 ve A2 sınıfı tüm motosikletleri kullanabilirler.

A1, A2 ve A Sınıfı Ehliyet Harçları Nereye Ödenecek?

Motor ehliyeti başvurusu yapılmadan önce ehliyet harç ücretlerinin yatırılması gerekir. Anlaşmalı bankalara ücret yatırıldıktan sonra alınan dekont ile sürücü kurslarına başvuruda bulunulabilir. Ehliyet harç ücreti için herhangi bir başvuru yapılmamaktadır.