Yumurtlama Dönemi Hesaplama - İdeal Hamile Kalma Zamanı

Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babaların en çok merak ettiği konuların başında ideal hamile kalma zamanını öğrenmek gelir. Bunun için yumurtlama döneminin bilinmesi buna göre hareket edilmesi gerekir. Ovulasyon tarihi açısından son adetin başlangıç tarihi ve adet döngüsü oldukça önemlidir.  Türkiye’deki ortalamalar göz önünde tutularak yöntem bilgilendirme amaçlı tahmini ölçüm vermektedir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama
En son hangi tarihte adet kanamanız başladı?
Adet döngünüz kaç gün sürüyor?
Ovulasyon yeni

Ovulasyon Nedir?

Yumurtalıklardaki döllenmemiş fakat olgunlaşmış yumurtaların serbest kalmasına ve çatlamasına verilen isimdir. Bu evrede spermler tarafından döllenerek hamile kalmayı sağlayacak yumurtalar hazır hale gelir. Süreç birbirini izleyen iki adet döneminin arasında gerçekleşir. Rahim içinde büyüyen yumurtalar serbest kalır. Bu dönem en uygun hamile kalma zamanıdır.

Döllenme meydana gelmediği takdirde serbest kalan ve olgunlaşan yumurtalar kanla birlikte vücuttan dışarı atılır. regl dönemi de denir. Döllenmenin gerçekleşmesi halinde yumurtalar 6 ya da 12 gün boyunca rahim duvarında kalırlar.

Bu Evre Neden Önemlidir?

Çocuk sahibi olmak isteyenler belli zamanlarda cinsel münasebette bulunarak hamile kalma şanslarını artırabilirler. Çocuk planlaması yapan eşler, belli tarihleri dikkate alarak sürekli birleşme yerine belli zamanlarda birlikte olarak sperm sayılarını ve kalitelerini koruyabilirler.

Nasıl bulunur?

Gün düzeninin hangi aralıklarla gerçekleştiği, kanama bittikten kaç gün sonra tekrar kanın ne zaman geldiği ya da iki kanama arasındaki sürenin her zaman aynı mı yoksa farklı mı olduğu gibi konular, evre bulunurken göz önünde bulundurulmalıdır.

Düzen ve Düzensizlik?

Düzenli gün gören bir kadının dönemi, kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir. Başka bir ifadeyle yumurtlama serüveni başlayan bir kadın, 14 gün sonra regl kanaması yaşar. Hesaplamalarda adet serüveni düzenli olanlar ile gün dönemi düzensiz olanlar için farklı değerlendirmeler yapılır. Bunun yanı sıra her kadının adet dönemleri arasındaki gün sayısı farklı olabilir.

Adet süreci 28 günde bir olan kadınların durumu

Gün düzeni 28 gün olan kadınlarda uygun zaman regl olunan tarihten 14 gün sonra başlar. Bu kadınlarda evrei genellikle 14 gün kadar devam eder. Bu sürenin sonunda hamile kalınmazsa, sonraki regl süreci başlar.

Adet süreci 30 günde bir olan kadınların durumu

Düzeni 30 gün olan kadınlarda evre adet olunan tarihten 16 gün sonra başlar. Bu kadınlarda da ovulasyon süreci genellikle 14 gün devam eder. 14 günün sonunda gebe kalınmazsa bir sonraki regl başlar.

İki regl döneminden ilkinin başlama tarihi değil ikincisinin başlama tarihinin öncesine göre hesaplama yapılır. Bu süre genellikle 14 gün olarak belirlenir ve çoğu kadında aynıdır.

Adet dönemi düzensiz olan kadınların evreleri

Regl dönemleri düzensiz olan kadınların dönem döngüleri oldukça zordur. Gün takibi yaparak ovulasyon tarihi belirlemek çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle hesaplamalar da doğru sonuç vermemektedir. Hem çevresel hem de fiziksel koşullar kadınların genel durumlarını etkilediği için kesin sonuç almak zorlaşmaktadır.

Hamile Kalmak İsteyen Kadınlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Hamile kalmak isteyen kadınların yapacakları gözlemler, bebek sahibi olmalarını kolaylaştırabilir. Bu gözlemleri sıralarsak;

- Takvim tutmak

- Servikal mukus takibi yapmak

- Bazal vücut ısılarını gözlemlemek

Bunları tek tek açıklarsak;

Takvim tutmak: Regl düzeninin hangi aralıklarda gerçekleştiğini bilmek oldukça önemlidir. 6 ay boyunca takvim tutarak kanamalar gözlemlenebilir ve iki regl dönemi arasındaki süre bulunabilir. Her 30 günde bir kanama yaşayan kadınlarda gün düzeni 30 gündür. Bu kadınlarda yumurtlama dönemi birinci adet döneminden 16 gün sonra gerçekleşir.

Kadınlar ayda yalnızca bir kez yumurtlarken (yumurtalar her ay büyür, olgunlaşır ve spermlerle birleşmeye hazır gelir), erkeklerde devamlı sperm bulunabilir. Kadınlar yalnızca en verimli oldukları dönemlerinde hamile kalabilir.

Servikal mukus takibi yapmak: Mukus akıntısı kadınlarda devamlı olan bir durumdur. Bu akıntı uygun dönemde önce berraklaşır ve yumurta akı kıvamında, yapışkan bir hale gelir. Mukus akıntısı çoğalmaya başlarsa ve parmaklarla çekildiğinde uzuyorsa gebe kalma şansı daha çoktur. Bu dönemde kadınların libidosu da yükselmektedir.

Bazal vücut ısılarını gözlemlemek: Evreye girdikten sonra vücut ısısı 0,2 – 0,5 değerleri arasında artar. Diğer gün kanaması başlayana kadar vücut ısısı düşmez. Gebe kalabilmek için vücut ısısı ölçüldükten ve yüksek olduğu tespit edildikten sonraki üç gün boyunca cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır. 3 gün sonra vücut ısısı düşmeye başlar ve gebe kalma şansı daha yüksek olur.

Dönemlerin takip edilmesi hamile kalma şansını artırır mı?

Sağlık problemi olmayan kadınların uygun şartlar sağlandığında cinsel ilişkiye girmeleri sonucu hamile kalma şansları yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Bunun anlamı, takip etme süreçlerinin gebe kalma şansını etkileyeceği gerçeğidir.

Çocuk sahibi olmak istemeyenlerin de belli zamanları takip etmeleri gereklidir. Her zaman yapılan cinsel birleşmeler hamilelikle sonuçlanmaz. Ovulasyon süreci dışında da hamile kalınabilir. Bu yüzden bebek sahibi olmak istemeyen çiftler devamlı olarak korunma yöntemlerini denemelidirler. Spermler rahim içinde 72 saat kadar yaşayabilirler. Bu süre içinde hamilelik şansı oldukça yüksektir.

Ne zaman hamile kalınır?

Gebe kalma şansını artırmak için yumurtlama döneminde iki ya da üç gün önce birlikte olunmaya başlanmalıdır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, her gün birlikte olmaktan sakınmaktır. Bunun nedeni çok fazla birlikte olmanın, spermlerin sayısını ve kalitesini düşürmesidir.

Evreler Her Kadında Aynı Zamanda Mı Olur?

Çevresel şartlar, fiziki şartlar ya da ruhsal durum gün dönemini etkileyebilmekte ve ovulasyon tarihinin değişmesine neden olabilmektedir. Genel olarak kadınlar 24 gün ile 35 gün arasında adet görürler. Buna göre kadınların çoğu günlerini takiben on birinci ya da yirmi birinci gün arasında herhangi bir gün bu süreci yaşayabilirler.

Örnek verirsek;

Bir kadının regl düzeni 35 günde bir gerçekleşiyorsa;

35 – 14 = 21. Gün ideal dönemidir.

Bir kadının regl düzeni 25 günde bir gerçekleşiyorsa;

25 – 14 = 11. Gün ideal dönemidir.

Anormal Yumurtlama Neden Olur?

Her kadının dönemi farklı olabilir. Bazı kadınlarda normal dışı durumlar meydana gelebilir. Buna neden olan faktörleri sıralarsak;

- Düzeni 21 günden kısa ya da 35 günden fazla süren kadınlarda yumurtlama yani ovulasyonun olmaması,

- 3 ay ya da daha fazla süre boyunca hiç kanama görmemek,

- Bir kadının hiç regl görmemesi (amenore).

Düzenli regl görebilmek için hormonal sistemin düzgün çalışması gereklidir. Düzensizlikler hormonların düzgün çalışmadığının bir göstergesidir, bu nedenle vücut gözlemlenmeli ve anormal bir durum tespit edildiğinde uygun tedavi seçenekleri araştırılmalıdır.

1 1 1 1 1 Oylar 4.13 (31 Oylar)