Yaş Hesaplama - Kaç Yaşındayım (Yaşından Gün Alma Hesapla)

Yaş insanın doğduğu andan itibaren kaç yıl geçtiğini gösteren bir ifadedir. Yani bir insan 45 yaşındaysa doğduğu andan itibaren 45 yıldır hayatını sürdürüyor anlamına gelmektedir. Ayrıca insanların çocukluk, gençlik, yaşlılık gibi dönemlerini de temsil eder. 

Yaş hesaplama aracı
Doğum tarihiniz
Yaş hesaplama aracı

Yaşından Gün Almış Ne Demektir?

Devlet dairelerine veya farklı başvuru durumlarında ki şartlarda “yaşından gün almış olmak” ibaresi yer alır. 30 yaşından gün almış olan biri, 29 yaşında kabul edilir. Detaylı bilgi için yaş hesaplama modülümüzü kullanınız.

Yaşını Doldurmamış Olmak Ne Demek?

Bir kişi için yaşını doldurmamış demek kişinin o yaşı tamamladığı anlamına gelmektedir. Örnek verecek olursak; diyelim ki kişi 40 yaşını doldurmuş olan birisi 41 yaşından gün almaya başlamıştır. Fakat 41 yaşını tamamlamamıştır yani 41 yaşını doldurmamış olur.

Biyolojik Yaş Ne Anlama Gelmektedir?

İnsanların doğdukları andan itibaren geçen süre kronolojik zaman olarak ele alınır. Biyolojik süreç ise takvim evrelerinde farklı ilerleyen bir kavramı temsil eder. Kronolojik temelde ise sabit bir şekilde akan zamana göre işlem yapılır.

Biyolojik süreçlerde kişinin genetik yapısına alışkanlıklarına, hayat ve çevre şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösteren değerler ele alınır. Eğer söz konusu şartlar kötü ise, kişi olumsuz alışkanlıklara sahipse, kötü bir genetik yapısı ve bozuk çevre şartları varsa kişinin biyolojik yaşı kronolojik ömrüne göre daha fazla gelebilir. Aynı şekilde tam tersi bir durumda olabilir.

Askerlik Durumu

Yürürlükte ki kanunlara göre askerlik 20 yaşında yapılır.  Askerlik Kanunu’na göre 1 Ocak 1998’de dünyaya gelen biri 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren herhangi bir özel durumu yoksa askere gidebilir.

Bedelli askerlik ile ilgili olarak, belli şartlar gelen talebe göre değişiklik gösterebiliyor. Bu noktada uygulamada başvuru tarihi itibariyle 26 yaşından gün almış kişilerin bedelli askerlikten faydalanabildiğini görmekteyiz. Yapılacak hesaplamalar neticesinde 2019 yılı için, 1994 ve öncesinde doğmuş kişilerin bedelli askerlikten faydalanabileceğini söyleyebiliriz.

Excel Tablosu

Sitemiz tarafından hazırlanan excel tablosunu indirerek kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Ögeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

Kaç Yaşındayım? Sorusuna Hangi Cevabı Veriyorsunuz?

Sorulduğunda çelişkiye düştüğümüz sorulardan biri! Bazen içinde olduğumuz, bazen de geride bıraktığımız seneleri söyleriz. Genelde çoğunluk bu soruya içinde bulunduğu yılı söylemektedir. Doğrusu ise geride bırakılan yılın söylenmesidir. 

Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak;

Örneğin bir kişi 28 yıl 5 ay 4 gündür hayatta ise bu kişinin 29 değil 28 yaşındadır.

1 1 1 1 1 Oylar 4.33 (46 Oylar)