Engelli Araç Hesaplama Robotu | ÖTV İndirimi Hesaplama 2020

engelli ötv indirimi hesaplama

Araç Özel Tüketim Vergisi İndirimi Nasıl Hesaplanır? Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir? Sağlık Raporuna Göre Araç Alımı Nasıldır? Gibi birçok önemli sorunun cevabı alt kısımda yer alıyor.

ÖTV İndirimi Robotu

Hemen alt kısma satın almak istediğiniz aracın bayi fiyatını ve aracın ötv oranını girerek ötv miktarını indirimleri öğrenin!

ÖTV İNDİRİMİ HESAPLAMA ARACI
*Aracın liste fiyatını giriniz(Örn: 303200): 

**Aracın Ötv Oranı

* 2020 yılında 303.200 TL üst sınır uygulanacağı resmi gazetede yayınlanmıştır. Hesaplama buna göre güncellenmiştir.

Ötv indirimi hesaplama 2019

2020 için Ötv indirimi konusunda merak edilen en önemli konu "taban fiyat" ne kadar olduğu sorusudur. Taban fiyat uygulamasına göre tüm vergiler dahil olmak üzere aracın fiyatının 303 Bin 200 TL'yi aşmaması gerekiyor. Normalde bir aracın brüt fiyatı ham fiyat+ötv+kdv şeklinde bulunur. Bu fiyatların toplamı 303 Bin 200 bin TL'nin üstüne çıkmayacak. (Bir önceki yıl taban fiyat 247 Bin TL olarak uygulanıyordu.)

Geçmiş senelerde muafiyetten yararlanabilmek için otomobillerde motor silindir hacmi 1600 cc olması gerekiyordu, yürürlükteki mevzuatlara göre otomobiller için istediğiniz silindir hacmine sahip aracı satın alabilirsiniz. Ama yürürlükteki uygulamalara göre tavan fiyatı aşmayan bir araç satın alabiliyorsunuz.

Araç fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Özel tüketim vergisi aracın ham fiyatına uygulandıktan sonra ham fiyat ile ötv oranı uygulanmış fiyat toplanıyor ve ardından toplanan tutarın KDV'si ekleniyor. Böylelikle araç için özel tüketim vergisine tekrar vergi uygulanıyor. Gerek verginin kendi başına yüksek olması gerekse üzerine tekrar katma değer vergisi uygulanıyor olması aslında aracın fiyatını daha da arttıran etkenler olarak göze çarpıyor. 

Örneğin: Ham fiyatı 100 bin TL olan bir araç için yüzde 50 vergi oranı uygulandığında aracın yeni fiyatı:

100 Bin + 50 Bin = 150 Bin TL olacak.

Ardından 150 Bin TL'nin %18 katma değer vergisi hesaplandığında: %18 KDV Miktarı 27 Bin TL yapmaktadır.

150 Bin TL + 27 Bin TL = 177 Bin  TL vergiler uygulanmış hali ortaya çıkmaktadır. 

Toplam vergilere ödenen tutar = 77 Bin TL'dir.

Eğer ki siz bu aracı haklardan faydalanıp ötv'siz alırsanız toplam karınız 77 Bin TL değil, 59 Bin TL olmaktadır.  Bunun nedeni Tüketim Vergisinin KDV'sini ödemediğiniz içindir.

Ötv İndirimli Araç Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Kişinin sağlık durumu teşekküllü sağlık kuruluşlarınca belirlenir. Engel durumuna göre kişinin sağlık raporundaki duruma göre ehliyet alması gerekiyor. Sağlık raporunda hangi aparatlar ile araç kullanacak bilgisi de yer alır. Bu ehliyet ile bayiye başvuru yaparak araç alımını yapabilir. Genelde: sağ-sol bacak fonksiyonsuzluğu, iki bacak fonksiyonsuzluğu, kollarda kısmi fonksiyonsuzluk(rapor oranı ve maliye kararına bakılır). Üsteki gibi durumlarda rapor oranının %90 olma şartı aranmaz.

Diğer durumda ise eğer kişinin sağlık raporu %90 ve üstüyse ehliyet olmasına gerek yoktur. 

Araç Kimin Üzerine Olur? Kimler Hangi Durumda Kullanır?

Bu konuda ki bilgiler Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde belirlenmiş olup ilgili mevzuata göre yazılmıştır. Bu konu ya başlamadan evvel konuyu iki başlık halinde incelemek faydalı olacaktır.

A-) Sağlık Raporuna Göre Tertibat Kullanması Gereken Engelliler: Bu tip durumlarda rapor oranına bakılmaz kişinin araca özel tertibat taktırmaya neden olabilecek bir özrünün olması gerekir.

- Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller: Bu tipteki araçları sadece kişi kendisi kullanabilmektedir. Bir başkası kullanamaz.

- İthal edilen özel tertibatlı minibüsler: Araç sahibinin eşi, *üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak **istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanabilir. 

- Özel olarak ithal edilmeyen ama özel tertibat takılmış araçlar:  Kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın "Özel olarak üretilmemiş" bir araca ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, *üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak **istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

B-) Sağlık raporuna göre %90 Kusuru Bulunan Kişiler: Bu durum genelde ağır hastalıklarla mücadele eden kişileri temsil etmektedir. 

Sağlık raporu oranı % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından ithal edilen araçlar:  Araç sahibinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunludur. Başka bir kişi kullanamaz.

*Tıklayınız: 3. Dreceye kadar sıhhi hısımlar kimlerdir?

**İstihdam Edilen Sürücü: Kişinin kendi yerine araç sürmesi için çalıştırdığı şoför demektir.

Aracı İzne Tabi Olmayan Biri Kullanırsa Ne Olur?

Yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.

Muafiyet Uygulanmış Bir Araç Kaç Yıl Sonra Satılabilir?

A-) Sağlık Raporuna Göre Tertibat Kullanması Gerekenlerin Araç Satışları:

- Bizzat kullanım amacıyla  ithal edilen özel tertibatlı otomobiller: Gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz.

- İthal edilen özel tertibatlı minibüsler: Gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz.

- Özel olarak ithal edilmeyen ama özel tertibat takılmış araçlar: Yönetmeliklere göre aracın araca uygulanmış indiriminin geri ödenmesi suretiyle 5 yıl dolmadan satılabilir.

B-) Sağlık raporuna göre %90 Kusuru Bulunanların Araç Satışları: 

Sağlık raporu % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından ithal edilen araçlar: Yönetmeliklere göre araca yapılan fiyat düşümlerinin geri ödenmesi suretiyle 5 yıl dolmadan satılabilir.

C-) Engellinin Engelliye Araç Satışı ve Vefat Etmesi Durumu: İthal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir kişiye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

Hangi Araçlar Vergi Muafiyetinden Yararlanarak Alabilir?

  • 87.03 tarife poziyonuna göre: Otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon
  • 87.04 tarife pozisyonuna göre: eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtların,
  • 87.11 tarife pozisyonuna göre: motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletlerin

ÖTV Oranları Kaç?

Oranlar için bir üst başlıkta vermiş olduğumuz link üzerinden pozisyonlara bakılır. Fakat özet bir bilgi olarak şunu söylemek doğru olacaktır. Örneğin otomobillerin fiyat aralığına göre %45, %50 ve %60 tüketim vergisi uygulandığını görmekteyiz. Detaylı bilgi için bayi ile görüşünüz. Motosikletler için ise %37 ve %22 oranında indirim yapılmaktadır. 

Sağlık Raporu %90 ve Üstü Vatandaşların İndirimi Nasıl Olur?

Vücut fonksiyon kaybı oranı %90 olan vatandaşlar haktan faydalanabilir. Hangi durumlarda ve hangi hastalıklarda bu oranın oluşacağı yönetmeliklerce belirlenmiştir. Bu konudaki: "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" sağlık kuruluşlarınca değerlendirilir. Fakat şunu söylemek mümkün, böbrek yetmezliği hastası, ağır demans, işitme, görme, konuşma, zihinsel, kanser hastalıkları veya ileri ortopedik problemler için de sağlık raporu %90 üstü olması durumunda haklardan faydalanılabilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

%90 Raporu Olanlar İçin Ehliyet Zorunluluğu var mı?

Mevcut yönetmelikler çerçevesinde ehliyet var olması zorunluluğu yoktur. Yerine  araç sahibinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü kullanabilir.

Araç Alımında Hangi Vergiler Alınmaz?

Özel Tüketim Vergisi alınmaz. Fakat katma değer vergisi alınır. Katma değer vergisi için şunu söylemek gerekiyor. Tüketim vergisine uygulanan katma değer vergisini ödemezler. Bunun yanında aracı aldıktan sonra Vergi Dairesine başvuru yapmak suretiyle Motorlu Taşıtlar Vergisini de ödemezler.

Bayiden Bayiye Fiyat Değişir Mi?

 Bayilerin yaptıkları kampanyalara göre fiyatlar değişebilir.

İndirimli Motosiklet Alabilir miyim?

87.11 tarife pozisyonuna göre motosiklet alınabilir.

H sınıfı ehliyet uygulanıyor mu?

En son yapılan mevzuat değişiklikleriyle H sınıfı ehliyet kaldırılmıştır. Bunun yerine normal ehliyetlere kod ile engel durumları eklenmiştir.

Araç Plakalarında İşaret Bulunuyor mu?

Son yapılan mevzuat değişiklikleriyle birlikte  plakada bulunan işaretler kaldırılmıştır. İstenmesi halinde trafik denetleme kuruluşlarınca "park yeri belgesi" verilmektedir. Park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla verilir.

 

Kaynakça:

ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

VERGİ KANUNU

II. SAYILI ÖTV ORANLARI LİSTESİ

Yorumlar

%90 engeli olan böbrek yetmezliği bulunan birinin engelli aracını kullanabilmesi için ehliyeti olma zorunluluğu bulunmuyor mu
Cevap
90 engel ile araç alınır ve aracı kullanmak için ehliyet zaten şart ehliyetsiz araç kullanamazsınız engelli aracına özel bir durum değil
Cevap
merhabalar, babam % 50 işitsel engelli .ötvden yani indirimden faydalanabiliyor muyuz ?
Cevap
%50 işitme engeli ile faydalanamazsınız
Cevap
Ercan bey ben ortopedi engelliyim yüzde 48 engelli sürekli raporum var hyunday i.10 araba alacağım arbanın fiyatı 116250 tl nekadar öteveden faydalanabilirim
Cevap
Oran %45 80.000 tl civarı ödeme olur
Cevap
Merhaba Ercan bey benim yüzde 42 oranında sürekli engelli raporum var
Engel grubu 30 hemotoloji, 9 göz 9 ortopedik toplam oran 42ye denk geliyor
ÖTV indiriminden faydalanabilir miyim
Teşekkür ederim şimdiden
Cevap
Ortopedi kısmı önemli oda %9 biraz zor görünüyor
Cevap
Ercan bey annemin ,%70 raporu var sol eli ve sol ayağı felçli tam kullanamıyor onun üstüne araç alabilirmiyim? Kendisi araç kullanacak durumda değil
Cevap
Alamazsınız araç kullanabilmeli ve ehliyeti olmalı yada %90 engeli olmalı
Cevap
BEN KAMUDA ÇALIŞAN ENGELLİ BİR MEMURUM.ENGEL ORANIM % 62 ZİHİNSEL PSİKOLOJİK. OPSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK VE DEPRESYON.AYRICA RAPORUMDA DAİMİ ENGELLİ YAZIYOR. ÖTV VE KDV ÖDEMEDEN SIFIR ARAÇ ALABİLİRMİYİM.
Cevap
Yararlanamazsınız Refik bey
Cevap
Selam Ercan bey ben yeni raporla araç aldım faturada ÖTV muafiyeti 94350 tl yazıyor benim sormak istediğim soru acaba 5 yıl geçmeden aracı satarsak 94350 tl olan ÖTV nin kadevesinidemi ödeyeceğim yoksa sadece 94350 tl Ötv yimi lütfen cevap yazarmısınız ilginize tşklr saygılar
Cevap
Çıplak fiyata önce kdv sonra ötv eklenir yani kdv nin de ötv si ödenir yada muaf durumda ödenmez sonra ödeme olunca o da hesaba dahil olur
Cevap
merhaba ercan bey esim 90 engelli elimizde 2006 cinnet var oda pert olarak aldık bayi bunu alırmı değerine 120 bin liralık arabayı kaça alırız teşekkür ederim
Cevap
Elinizdeki aracı bayi alır mı buna ne desem yanlış olur bu onların kararı 120.000 tl araca %45 ötv mevcut
Cevap
Ercan bey babamın % 95 raporuyla ve onun onayıyla araç aldım. Babam bende kalıyor. Ben vefat edersem. Bu araç mirasa girer. Diğer kardeşlerin sana bırakmaz diyor.Bana vasiyet verirse sorunu cozermiyiz.?
Cevap
Bir hukukçu ile görüşmelisiniz
Cevap
% 95 özürü olan halama 190 bin liralık araca kaç lira öderiz ortalama teşekkürler bilgilendirmeler için
Cevap
126.660 tl civarı. oran %50
Cevap

Yorum ekle