Kısa adı MTV olan Motorlu Taşıtlar Vergisi Araç sahiplerinin her yıl düzenli bir şekilde ödediği vergi türüdür. Bir araç için motorlu taşıtlar vergisi ilk trafik tescil tarihi ile başlar ve kaydının trafik tescilinden silinene kadar devam eder. Her yıl ödenmek zorunda olunan bir vergidir

Araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisini her yıl düzenli bir şekilde ödemeleri gerekmektedir. Ödenen bu vergi her araç türü için farklılık göstermektedir. MTV ödemelerini iki taksit şeklinde ödemeniz mümkündür. MTV ilk taksiti Ocak ayında ödenirken ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenmektedir. Eğer Motorlu Taşıtlar Vergisi ücretini zamlı olarak ödemek istemiyorsanız bu ödeme takvimini geçirmemeye özen gösterin. Zamanında ödenmeyen Motorlu Taşıtlar Vergisi için gecikme zammı uygulanmaktadır.

MTV GECİKME FAİZİ HESAPLAMA
Dönem Seç
MTV Miktarı(Örn:743,25)
Hangi tarihe kadar hesaplansın
MTV Gecikme Faizi Hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman ve Nereye Ödenmektedir?

Motorlu taşıtlar vergisi araç sahibi olanların ödediği bir vergidir. Aklınıza sadece otomobiller gelmesin. Uçak, helikopter veya motorlu tekne gibi araçlardan da motorlu taşıtlar vergisi alınmaktadır. Araç sahiplerinin ödeyeceği ücret belirlenirken aracın modeli, cinsi, yaşı, motor gücü, taşıma kapasitesi gibi kriterlere bakılarak belirlenmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi yılda iki taksit şeklinde ödenmektedir. Ocak ayında ilk taksiti ödenen MTV’nin ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenmektedir. Ödemeniz gereken bu vergiyi isterseniz ilçenizde bulunan vergi dairesine yada internet üzerinden Gelir İdare Başkanlığının web sitesinden de anlaşmalı bankalar üzerinden ödeyebilirsiniz. 

Motorlu Taşıtlar Vergisinin Ödenmesi Gecikirse Ne Olur?

Eğer motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesi gereken aylar içinde ödenmezse, ödemeniz gereken ücret üzerinden her ay için %2.5 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Eğer bu ceza ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız mutlaka Ocak ayında ilk taksiti ve Temmuz ayında da ikinci taksiti olmak üzere aracınızın Motorlu Taşıtlar Vergisini ödeyin.

Şimdi birkaç örnekle motorlu taşıtlar vergisi gecikme cezası hesaplamasının nasıl olduğunu açıklayalım;

Eğer aracınız 1-3 yaş aralığındaysa ve motor gücüde 1301 cc ile 1600 cc arasındaysa bu araç için ödenecek MTV tutarı 4.434,00 TL’dir. Taksit tutarları ise 2217 TL olan motorlu taşıtlar vergisinin bir ay geciktiğini varsayalım. Araç sahibi %2.5 oranında faiz ödeyecektir ve bu da yaklaşık olarak 55,43 TL olacaktır.

Bir örnek daha verelim;

Diyelim ki aracınızın yaş aralığı 4-6 yaş arasında ve motor hacminde 1301 cc ile 1600 cc arasında. Bu araç için yıllık bazda ödenmesi gereken MTV tutarı 4 bin TL’dir. Altı aylık taksit tutarı ise 2 bin TL ‘dir. Bu taksit üzerinden geciktirilen her ay için 50 TL faiz ödenmesi gerekecektir.