İki tarih arasındaki fark, şuan bulunan zamanla beklenilen şeyin gerçekleşeceği tarih yazıldığında çıkan gün sayısı önünüzde ne kadar zaman kaldığını veya belli bir tarihten bugüne ne kadar zaman geçtiğini göstermektedir. Mesela emekliliğinize, doğum gününüze, doğum yapmanıza kaç gün kaldığını veya sevgilinizle ne kadar zamandır çıkıyorsunuz, eşinizle ne kadar süredir evlisiniz, arkadaşınızla kaç yıldır arkadaşsınız gibi gibi konular oldukça merak ediliyor.

Tarih Hesaplama
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
*Bitiş tarihi dahil edilsin mi?

*Bitiş tarihi eklenmesi durumunda mevcut tarihe bir(1) gün daha eklenir.

İki tarih arasındaki farkı hesaplama

Gün Nedir?

Gün toplamda 24 saatten oluşan zaman bir zaman dilimidir, bu da dünyamızın kendi ekseninde tam bir tur dönmesine denk gelmektedir. Gün gece ve günüz olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Takvim gününe bakacak olursak, bir gün gece 24:00 itibariyle başlayıp ertesi gece 24:00’a kadar geçen süreye denilmektedir.

Bir Hafta Kaç Günden Oluşmaktadır?

Bir hafta toplamda 7 günden oluşmaktadır. Haftanın günleri ise Pazartesi ile Başlar Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleridir.
Bir yıl kaç günden oluşmaktadır?
Gün olarak bir yılda 365 gün bulunmaktadır. Ay bazında ise bir yıl 12 aydan oluşmaktadır. Hafta olarak hesaplamak istediğimizde bir yıl 52 haftaya denk gelmektedir.
1 yıl = 52 hafta
1 hafta = 7 gün
1 yıl = 365 gün
1 yıl = 12 ay
1 yıl = 4 mevsimdir, bunlar ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış tır.

İki Tarih Arasında Kaç Gün Var? Nasıl hesaplanır?

Birinci kısım başlangıç tarihini belirleyeceğiniz alan, ikinci kısım ise bitiş tarihini belirleyeceğiniz alan. İki tarihide seçtikten sonra sonucu göster butonuna tıkladığınızda, iki tarih arasında toplamda kaç gün varsa gün sayısını size gösterecektir. Tarih hesaplama modülünde son günü ekle seçeneğini seçerseniz hesaplanan tarihe 1 gün daha eklenir.

Yılbaşı Ne Demektir? Hangi güne denk gelmektedir?

Dünyada yaygın olarak kullanılan takvim Miladi takvim olan Gregoryen takvimidir. Bu takvime göre Ocak ayının ilk günü yani 1 Ocak yılın ilk günü olarak kabul edilmektedir. Bu takvimi kullanan ülkeler (bizde bu ülkeler arasındayız) 31 Aralık gecesini 1 Ocak’a bağlayan geceyi yılbaşı gecesi olarak kabul edilmektedir. Eski bir yılın bitmesi ve yeni bir yılın başlamasından dolayı insanlar bugünü yılbaşı gecesi olarak kutlamaktadırlar.