Ehliyet yaşı hesaplama aracını kullanarak alabileceğiniz tüm ehliyet çeşitlerini öğrenebilirsiniz. Türkiye'nin en detaylı ehliyet yaşı robotuyla en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. 

Ehliyet Yaşı Hesaplama 2022
Doğum tarihiniz
Ehliyet yaşı hesaplama

Ehliyet yaşı nasıl hesaplanır?

Ehliyet yaşı hesaplandıktan sonra dikkate almanız gereken temel konu ehliyet sınavına başvuru tarihi itibariyle yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Ehliyet sınavına başvuru tarihleri ise sınavdan bir ay önceye denk geliyor. Elektronik sınavlar 15 günde bir yapıldığı için yaşınız tuttuğu an elektronik ehliyet sınavına başvuru yapabilirsiniz.

Yaşınızı Öğrenmek için -> https://hesaplamauzmani.com/tarih/yas-hesaplama.html

 

Kaç ehliyet çeşidi var?

Toplam 17 çeşit ehliyet bulunuyor. Bu ehliyet çeşitlerinden bazılarında başvuru çok az yapılıyor. Burada sizlerin bilmesi gereken en önemli ehliyet çeitleri sırasıyla;

Motorlu bisiklet: M sınıf ehliyet,

Motorsiklet: A1, A2 ve A (Silindir hacmi, Gücü, Ağırlığına göre sınıflar farklıdır.) ehliyet,

Atv: B1 sınıfı ehliyet,

Otomobil ve kamyonet: B sınıfı ehliyet,

Minibüs: D1 sınıfı ehliyet,

Kamyon: C1, C (Yükleri farklı) sınıfı ehliyet,

Otobüs: D sınıfı ehliyet ,

Tır: CE sınıfı ehliyet ,

Trafktör: F sınıfı ehliyet,

İş makinaları: G sınıfı ehliyettir.

 

Ehliyette yaş ve tecrübe şartı nedir?

2016 yılı itibariyle ehliyet yaşlarında ve tecrübelerinde değişikliğe gidildi. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

- A sınıfı ehliyet getirildi. Bu ehliyet sınıfına 24 yaşında olanlar direk başvuru yapabilir. 20-24 yaş arası bir kişi başvurmak isterse en az iki senelik A2 sınıfı ehliyeti olması gerekiyor. 

- D1 sınıfı ehliyet minibüs kullanacaklara veriliyor. Eskiden böyle bir ehliyet sınıfı yoktu. Bu ehliyet sınıfı için en az 21 yaşında olma ve B sınıfı ehliyete sahip olma şartı bulunmkatadır. 

-C sınıfı ehliyet kamyon kullanacaklara veriliyor. Bu ehliyet sınıfı için de en az 21 yaşında olma ve B sınıfı ehliyete sahip olma şartı bulunmaktadır. 

- CE sınıfı ehliyet yeni tır ehliyetidir. Bu ehliyet sınıfına sahip olabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyete, ardından C sınıfı ehliyete sahip olmak gerekiyor. Ardından CE sınıfı ehliyete başvuru yapabilirsiniz. Bu ehliyet için yaş sınırı ise 21'dir.

- D sınıfı ehliyet otobüs ehliyetidir. Bu ehliyete sahip olabilmek için 24 yaşında olmak ve en az B sınıfı ehliyetinizin olması zorunluluğu vardır.

- C1 sınıfı ehliyet kamyon kullanacaklara verilir(C sınıfına göre daha az yük kullanılıyor). C1 için 18 yaş ve B sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu vardır.