Şafak Hesaplama | Uzun Dönem - Kısa Dönem Askerlik İçin Terhis Tarihi

Askerlikte en çok sorulan sorudur şafak kaç sorusudur. Aslında bu soru askerliğin bitmesine ne kadar kaldığı sorusuyla aynıdır. Eğer sizde terhis tarihi ne zaman diye merak ediyorsanız şafak hesaplama aracından sizden istenen verileri girerek sonucu öğrenebilirsiniz. Bu sayede "Kısa Dönem Askerlik" ve "Uzun Dönem Askerlik" askerlik için "Terhis Tarihini" öğrenmeniz mümkündür.

ASKERLİK ŞAFAK HESAPLAMA(KISA DÖNEM-UZUN DÖNEM)
Dönem seç(Kısa veya Uzun)
Sülüs Tarihi(Askere alındığınız gün):
Yol izni hakkınız(1-4 Gün arası)
Kullanılan izin(Zorunlu Değil)
Alınan ceza(Cezanız varsa yazını)
Asker Şafak Hesaplama

Askerliğinizin bitmesine ne kadar kaldığını öğrenebilmeniz için askerlik gün sayınızın ve askerliğe başlama tarihinizin bilinmesi gerekmektedir. Bu verilerle "terhis" tarihinizin kaç olduğunu yani kaç gün sonra askerliğinizin biteceğini hesaplayabilirsiniz.

Silüs Tarihi: Askerlik hizmetinin başladığı tarihtir. Askerlik sevk belgesinde sevk tarihi olarak geçer.

Yol İzni Hakkı: Mesafeye göre 1-4 gün arası verilir. 

Kullanılan İzinler: Zorunlu değildir aserlik süresinin artmasına neden olur.

Alınan Cezalar: Belli başlı disiplin ihlallerinde uygulanır. Askerlik süresinin artmasına neden olur.

Uzun Dönem Örnek
Sülüs tarihi: 10/12/2017
Terhis tarihi: 15 Kasım 2018 Perşembe
İzin hakkı: Hiç kullanmamış. (24 gün)
Ceza: Ceza yok.
Yol izni: 1 gün 
Terhis Tarihi: 15 Kasım 2018 Perşembe günü.

Kısa Dönem Örnek
Sülüs tarihi: 01/01/2017
Terhis tarihi: 27 Mayıs 2018 Pazar
İzin hakkı: Kullanmamış. (12 Gün)
Ceza: Yok
Yol izni: 2 gün 
Terhis tarihi: 27 Mayıs 2018 Pazar

Türkiye'de Askerlik Çeşitleri

Kısa Dönem Askerlik: 6 ay sürmektedir. En düşük eğitim seviyesi 4 yıllık Lisans eğitimidir. 12 gün izin hakkı vardır. Yol izni hariçtir.

Uzun Dönem Askerlik: 4 yıllık okumayan kişilerin yapmış olduğu askerlik hizmetidir. Süresi 12 aydır. 24 gün resmi izni vardır. Yol izni hariçtir.

Yedek Subay: Lisans mezunları askerlik hizmetine başvuru yaptıklarında kendilerine yedek subay olmak isteyip istemedikleri sorulmaktadır. Bazı durumlarda Genel Kurmay Başkanlığı tarafından Re'sen yedek subay ataması yapılmaktadır. Özellikle belli başlı mesleklerde bu durum sıkça gerçekleşmektedir. Askerlik süresi 12 ay izin süresi ise 24 gündür.

Bedelli Askerlik: Hükümetlerin belli dönemlerde vatandaşların belli bir ücret ödeyerek askerlik hizmetinden muaf tutulmasıdır. Bedelli askerlikte kısa süreli(21 günlük) bir temel eğitim alınmaktadır .

Dövizli Askerlik: Yurtdışında yaşayan vatandaşların temel eğitimi alarak belli bir ücret karşılığında askerlik hizmetinden muaf olmasıdır. Bunun diğer ismi ise dahte olarak geçer.

Askerliğin Dünya Üzerinde Uygulanma Şekilleri Nasıldır?

Askerlik tüm dünya üzerinde ki ülkeler tarafından farklı biçimlerde olsa da uygulanmaktadır. Ülkelerin çoğunluğunda zorunlu olan askerlik bazı ülkelerde ise zorunlu değildir. Zorunlu askerliğin olmadığı ülkelerde askere alınan bireylerle anlaşma yapılmaktadır ve bu askerlere sözleşmeler devam ettiği süre içerisinde maaş ödenir. Bu yolla askerlik yaptıran ülkelere örnek verecek olursak; ABD, Kanada, İspanya, İsveç, İtalya, Japonya, Almanya, İngiltere ve Fransa’yı örnek verebiliriz.

İsviçre’de de düzenli bir ordu yoktur. Burada ki askerlik tipi vatandaşlar hayatlarının belirli bir döneminde haftalık olarak askere gelir ve eğitim alırlar. Çin’de askerlik zorunlu tutulmaktadır fakat ülke nüfusunun fazla olması ve askerlik yapmak için gönüllü olan kişilerin sayısının fazlalığı nedeniyle artık zorunlu tutulmamaktadır.

İsrail’de ise erkeklerin yanı sıra kadınlara da askerlik zorunludur. 18 yalını dolduran kadın veya erkek bireyler askere alınmaktadır. Askerlik süresi ise erkekler için 3 yıl iken kadınlar için bu süre 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Hollanda ve Belçika’da zorunlu askerlik olmayıp, Yunanistan’da da zorunlu askerliği kaldırılması düşünülmektedir. Ülkemizde ise askerlik zorunludur ve 20 yaşını doldurmuş her Türk erkeği askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. Ülkemizde askerlik sürelerinde farklılık bulunmaktadır. Uzun dönem kısa dönem gibi. Uzun dönem askerlik yapan bir birey 12 ay askerlik yapmak zorundadır. Kısa dönem askerlik ise 6aydır. Bu dönemleri belirleyen etken ise lisans mezunu olmaktır. Tabi eğer isterlerse lisans mezunları da uzun dönem askerlik yapabilirler ve bu askerliği yedek subay olarak yaparlar.