Engelli Araç Hesaplama Robotu | ÖTV İndirimi Hesaplama 2020

Satın almak istediğiniz aracın fiyatını ve ötv oranını girerek araç için uygulanacak KDV ve ÖTV indirimi tutarını hemen hesapla!

ÖTV İNDİRİMİ HESAPLAMA ARACI
*Aracın liste fiyatını giriniz(Örn: 303200): 

**Aracın Ötv Oranı

* 2020 yılında 303.200 TL üst sınır uygulanacağı resmi gazetede yayınlanmıştır. Hesaplama buna göre güncellenmiştir.

Ötv indirimi hesaplama 2019

Araç Özel Tüketim Vergisi İndirimi Nasıl Hesaplanır? Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir? Sağlık Raporuna Göre Araç Alımı Nasıldır? Gibi birçok önemli sorunun cevabı alt kısımda yer alıyor.

Not: Ercan Bey tarafından toplam 1000'in üzerinde yoruma cevap verilmiştir. Yorum alanı sayfanın en alt kısmında yer alıyor. Hem Ercan Bey'in değerli yorumları hem de oluşturduğumuz sayfa içeriğiyle merak ettiklerinizi bu sayfada bulabilirsiniz. Herkesin huzurunda Ercan Bey'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. ÖTV indirimi konusunda 10 binlerce insana rehberlik etmektedir.

2020 için Ötv indirimi konusunda merak edilen en önemli konu "taban fiyat" ne kadar olduğu sorusudur. Taban fiyat uygulamasına göre tüm vergiler dahil olmak üzere aracın fiyatının 303 Bin 200 TL'yi aşmaması gerekiyor. Normalde bir aracın brüt fiyatı ham fiyat+ötv+kdv şeklinde bulunur. Bu fiyatların toplamı 303 Bin 200 bin TL'nin üstüne çıkmayacak. (Bir önceki yıl taban fiyat 247 Bin TL olarak uygulanıyordu.)

Geçmiş senelerde muafiyetten yararlanabilmek için otomobillerde motor silindir hacmi 1600 cc olması gerekiyordu, yürürlükteki mevzuatlara göre otomobiller için istediğiniz silindir hacmine sahip aracı satın alabilirsiniz. Ama yürürlükteki uygulamalara göre tavan fiyatı aşmayan bir araç satın alabiliyorsunuz.

Fiyat nasıl hesaplanıyor?

Özel tüketim vergisi aracın ham fiyatına uygulandıktan sonra ham fiyat ile ötv oranı uygulanmış fiyat toplanıyor ve ardından toplanan tutarın KDV'si ekleniyor. Böylelikle araç için özel tüketim vergisine tekrar vergi uygulanıyor. Gerek verginin kendi başına yüksek olması gerekse üzerine tekrar katma değer vergisi uygulanıyor olması aslında aracın fiyatını daha da arttıran etkenler olarak göze çarpıyor. 

Örneğin: Ham fiyatı 100 bin TL olan bir araç için yüzde 50 vergi oranı uygulandığında aracın yeni fiyatı:

100 Bin + 50 Bin = 150 Bin TL olacak.

Ardından 150 Bin TL'nin %18 katma değer vergisi hesaplandığında: %18 KDV Miktarı 27 Bin TL yapmaktadır.

150 Bin TL + 27 Bin TL = 177 Bin  TL vergiler uygulanmış hali ortaya çıkmaktadır. 

Toplam vergilere ödenen tutar = 77 Bin TL hesaplama yapılmıştır. 

Eğer ki siz bu aracı haklardan faydalanıp ötv'siz alırsanız toplam karınız 77 Bin TL değil, 59 Bin TL olmaktadır.  Bunun nedeni Tüketim Vergisinin KDV'sini ödemediğiniz içindir.

Şartları Nelerdir?

Kişinin sağlık durumu teşekküllü sağlık kuruluşlarınca belirlenir. Engel durumuna göre kişinin sağlık raporundaki duruma göre ehliyet alması gerekiyor. Sağlık raporunda hangi aparatlar ile araç kullanacak bilgisi de yer alır. Bu ehliyet ile bayiye başvuru yaparak araç alımını yapabilir. Genelde: sağ-sol bacak fonksiyonsuzluğu, iki bacak fonksiyonsuzluğu, kollarda kısmi fonksiyonsuzluk(rapor oranı ve maliye kararına bakılır). Üsteki gibi durumlarda rapor oranının %90 olma şartı aranmaz.

Diğer durumda ise eğer kişinin sağlık raporu %90 ve üstüyse ehliyet olmasına gerek yoktur. 

Araç Kimin Üzerine Olur? Kimler Hangi Durumda Kullanır?

Bu konuda ki bilgiler Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde belirlenmiş olup ilgili mevzuata göre yazılmıştır. Bu konu ya başlamadan evvel konuyu iki başlık halinde incelemek faydalı olacaktır.

A-) Sağlık Raporuna Göre Tertibat Kullanması Gereken Engelliler: Bu tip durumlarda rapor oranına bakılmaz kişinin araca özel tertibat taktırmaya neden olabilecek bir özrünün olması gerekir.

- Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller: Bu tipteki araçları sadece kişi kendisi kullanabilmektedir. Bir başkası kullanamaz.

- İthal edilen özel tertibatlı minibüsler: Araç sahibinin eşi, *üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak **istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanabilir. 

- Özel olarak ithal edilmeyen ama özel tertibat takılmış araçlar:  Kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın "Özel olarak üretilmemiş" bir araca ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, *üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak **istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

B-) Sağlık raporuna göre %90 Kusuru Bulunan Kişiler: Bu durum genelde ağır hastalıklarla mücadele eden kişileri temsil etmektedir. 

Sağlık raporu oranı % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından ithal edilen araçlar:  Araç sahibinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunludur. Başka bir kişi kullanamaz.

*Tıklayınız: 3. Dreceye kadar sıhhi hısımlar kimlerdir?

**İstihdam Edilen Sürücü: Kişinin kendi yerine araç sürmesi için çalıştırdığı şoför demektir.

Aracı İzne Tabi Olmayan Biri Kullanırsa Ne Olur?

Yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.

Muafiyet Uygulanmış Bir Araç Kaç Yıl Sonra Satılabilir?

A-) Sağlık Raporuna Göre Tertibat Kullanması Gerekenlerin Araç Satışları:

- Bizzat kullanım amacıyla  ithal edilen özel tertibatlı otomobiller: Gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz.

- İthal edilen özel tertibatlı minibüsler: Gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz.

- Özel olarak ithal edilmeyen ama özel tertibat takılmış araçlar: Yönetmeliklere göre aracın araca uygulanmış indiriminin geri ödenmesi suretiyle 5 yıl dolmadan satılabilir.

B-) Sağlık raporuna göre %90 Kusuru Bulunanların Araç Satışları: 

Sağlık raporu % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından ithal edilen araçlar: Yönetmeliklere göre araca yapılan fiyat düşümlerinin geri ödenmesi suretiyle 5 yıl dolmadan satılabilir.

C-) Engellinin Engelliye Araç Satışı ve Vefat Etmesi Durumu: İthal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir kişiye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

Hangi Araçlar Vergi Muafiyetinden Yararlanarak Alabilir?

  • 87.03 tarife poziyonuna göre: Otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon
  • 87.04 tarife pozisyonuna göre: eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtların,
  • 87.11 tarife pozisyonuna göre: motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletlerin

Oranları Kaç?

Oranlar için bir üst başlıkta vermiş olduğumuz link üzerinden pozisyonlara bakılır. Fakat özet bir bilgi olarak şunu söylemek doğru olacaktır. Örneğin otomobillerin fiyat aralığına göre %45, %50 ve %60 tüketim vergisi uygulandığını görmekteyiz. Detaylı bilgi için bayi ile görüşünüz. Motosikletler için ise %37 ve %22 oranında indirim yapılmaktadır. 

Sağlık Raporu %90 ve Üstü Vatandaşların İndirimi Nasıl Olur?

Vücut fonksiyon kaybı oranı %90 olan vatandaşlar haktan faydalanabilir. Hangi durumlarda ve hangi hastalıklarda bu oranın oluşacağı yönetmeliklerce belirlenmiştir. Bu konudaki: "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" sağlık kuruluşlarınca değerlendirilir. Fakat şunu söylemek mümkün, böbrek yetmezliği hastası, ağır demans, işitme, görme, konuşma, zihinsel, kanser hastalıkları veya ileri ortopedik problemler için de sağlık raporu %90 üstü olması durumunda haklardan faydalanılabilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

%90 Raporu Olanlar İçin Ehliyet Zorunluluğu var mı?

Mevcut yönetmelikler çerçevesinde ehliyet var olması zorunluluğu yoktur. Yerine  araç sahibinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü kullanabilir.

Araç Alımında Hangi Vergiler Alınmaz?

Özel Tüketim Vergisi alınmaz. Fakat katma değer vergisi alınır. Katma değer vergisi için şunu söylemek gerekiyor. Tüketim vergisine uygulanan katma değer vergisini ödemezler. Bunun yanında aracı aldıktan sonra Vergi Dairesine başvuru yapmak suretiyle Motorlu Taşıtlar Vergisini de ödemezler.

Bayiden Bayiye Fiyat Değişir Mi?

 Bayilerin yaptıkları kampanyalara göre fiyatlar değişebilir.

İndirimli Motosiklet Alabilir miyim?

87.11 tarife pozisyonuna göre motosiklet alınabilir.

H sınıfı ehliyet uygulanıyor mu?

En son yapılan mevzuat değişiklikleriyle H sınıfı ehliyet kaldırılmıştır. Bunun yerine normal ehliyetlere kod ile engel durumları eklenmiştir.

Araç Plakalarında İşaret Bulunuyor mu?

Son yapılan mevzuat değişiklikleriyle birlikte  plakada bulunan işaretler kaldırılmıştır. İstenmesi halinde trafik denetleme kuruluşlarınca "park yeri belgesi" verilmektedir. Park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla verilir.

Kaynakça:

ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

VERGİ KANUNU

Yorumlar

Ercan bey annemde açık kalp ameliyatı oldu boyun ve bel fıtığı bulunuyor yurumesine engel kulakta ağır işitme bulunuyor sizce rapor alabilirmiyiz birde yüzde kaç çıkarsa yararlanabiliriz
Cevap
Ercan Bey babamın %45 engel raporu var. Ehliyeti yok. Babam 100.000 tl lik bir arac alabilrmi bide ben bu arabayı kullanabilir miyim. Aracın ötv si kaç olur. Teşekkür ederim.
Cevap
7 yasinda bir cocugum var cozger ökgb surekli raporu var cocugumun ustune arac alabilirmiyim ercan bey
Cevap
Evet alabilirsiniz
Cevap
Merhabalar ercan bey %50 ortopedik engelli raporum mevcut oğluma araç hakkımı kullanmak istiyorum yalnız kendimin ehliyeti yok oğluma arac alabilirmiyim ehliyet şartı olması mı gerekiyor
Cevap
Mehmet bey 90 altı engellerde araç bu kişiye kolaylık sağlaması için ötv indirimi var kolaylık size sağlanıyor yani ehliyeti olması gereken kişi sizsiniz devir söz konusu değil
Cevap
Ercan Bey Merhaba,
Ben yaklaşık bir hafta önce %63 süresiz engelli raporu aldım ve bu raporda sol dirsek kırık sekeli ve kısıtlı fonksiyon yazıyor ayrıca ''ortopedik'' kısmı işaretlenmiş durumda. Bu duruma istinaden sorularım aşağıdaki gibidir.
1-) Ötv indirimli araç alabilir miyim ?
2-) Yukarıda anlattığınız hesaba göre max. 303.000 TL sınırına göre en fazla liste fiyatı ''160.000 TL'' olan bir araç alabiliyoruz galiba çünkü ;
160000 + %60 ÖTV = 256000
256000 + %18 KDV =302080 TL oluyor ve sınırda kalıyor doğru mudur ?
Cevap
satış fıyatı şu kadar dıye yazmıyormu her yerde çıplak fıyat ötv kdv den arındırılmış şekılde görmedim
Cevap
Aynen Emine hanım satış fiyatı yazar ham fiyatı yazmaz
Cevap
Hesap doğru 160.000 bu aracın ham fiyatı bayide gördüğünüz fiyat değil 303.200 bayinin size keseceği fatura bedeli oluyor ötv ödensede ödenmesede faturada görünür
Araç alıp alamama ise kolunuzdaki kısıta bağlı en önemlisi ehliyet ehliyetinizde (35.04) (40.11) (10.02) kodları olmalı o zaman araç alabilirsiniz
Cevap
merhaba ercan bey; engelli aracı 3 .derece bi akraba il dışında kullanabilirmi?
Cevap
Araçlar ikamet edilen adrese bağlı değildirler
Cevap
Ercan bey merhaba ben %66 sol bacağından ortapedik engelliyim iş kazası geçirdim 2011 yılında beni malül,engelli emekli yaptılar motorsiklet ve E sınıfı ehliyetim var ötv indirimli araç almak istiyorum
1nasıl bir yol izlemem gerekli
2 ehliyetimi değiştirdiğimde motorsiklet ehliyetim iptal oluyormu
Şimdiden çok teşekkür ederim
Cevap
Kolaygelsin benim raporum %80 var iki süreli
Cevap
Ehliyet değiştirmeniz şart araç almak için ve ehliyetler zaten kanun gereği değişecekler sağlık raporu alınması gerekiyor ehliyet değişimi için uzman doktor motorsiklet kullanamaz derse bacağınıza istinaden iptal olur
Engeliniz sol ayak olduğu için 10.02 otomatik vites kodu olmalı ehliyetinizde araç alabilmek için
Cevap
Merhaba ercan bey babamın raporu %90 babamın üzerine araba alacağımda 40.000 tllik bir araç alsam Ötv si %45 olarak mi hesaplanıyor
Cevap
%45 evet ama 40.000 tl araç olduğunu sanmıyorum
Cevap
Ercan bey dedemin 97 raporu var bundan önce 2 kere engelli aracı alındı kısmet olursa 3 üncüyüde ben alcam indirimler aynımı olur mesela 290 bin TL fiyatta aynı ÖTV düşürülürmü teşekker ederim
Cevap
290.000 tl otomobil sınıf bir araç ötv %60 yukarıdan hesaplama kısmından ödeyeceğiniz miktarı görebilirsiniz
Ötv aynı olmaz fiyata motora araç sınıfı değişiyor
Cevap
Ben 110.000 tl bir aracuma alacağım ödeyeceğim para ne olur ?
Cevap
110.000 tl ye araç varmı ya ben burdaki bayilere sordum otomatik viteslerde 140 binden aşağı fiyat yok yoksa burdakiler mi fiyatları şişiriyor? Cevaplarsanız sevinirim
Cevap
Otomobil sınıfı bir araç %45 Ötv var yukarıdan hesaplayabilirsiniz
Cevap
Ercan bey ben 180.000 tl bir araç alacağım ödeyeceğim para ne olur.tşk
Cevap
Yukarıdaki hesaplama kısmında ötv oranına %50 yazarak hesaplayabilirsiniz
Cevap
Ercan bey ötv oranı burda yüzde 60 diyor ama bayilerde farklı hesaplanıyor bu oran neye göre değişiyor acaba
Cevap
Araç cinsi , motor hacmi , fiyatı, elektrik motoru bir sürü değişken var hesaplamada %60 yazması 303.200 tl fiyatlı otomobil sınıfı için geçerli
Cevap
%50 ortopedik engeli olop otomatik alınan aracı alan kişinin h ehliyeti var bu aracı kendisinin haricinde kimler kullanabilir
Cevap
3 dereceye kadar kan ve sıhri yakınlar (sıhri evlilik bağı )
Cevap
hayırlı çalışmalar ercan bey 15 yaşında özel gereksinim gereği yüzde 90 -99 olan şeker hastası olan çcocuğumuza araba alabilirmiyiz teşekkürler
Cevap
Rapor süreniz 6 ay ve daha kısa süreli değil ise alırsınız
Cevap
130 tlilik bir arac yuzde 96 raporla ne kadara duser engelli maasi kesilir mi..
Cevap
Evde yaşayan kişi sayısı ve gelir durumuna göre bağlanıyor maaş bunu kurum ile görüşmelisiniz (aracın ötv oranı %50)
Cevap
Annem %90 engelli fakat kız kardeşimin üzerinden evde bakım ücreti alıyor Ben başka bir ikametgahta oturuyorum özürlü aracı alma hakkını kullanabilir miyim annemin maaşı kesilir mi
Cevap
Maaş için başvuru yaptığınız kurum ile görüşmelisiniz hangi fiyatta araç alabilir yada alamazsınız
Cevap
Selam ercan bey benim amcam almanyadan cocuga hebe arac verecek 2017 model alma sansimiz varmi ve nasil bi yol izkeyecegiz
Cevap
Çok bir fikrim yok ama sanırım sanayi ve ticaret bakanlığı gümrük ve maliye bakanlığı bayağı uğraşıp bilgi almalısınız
Cevap
Merhaba Ercan Bey, %83 Süresiz Engelli Raporum Var, Süreğen Hastalık ve Ortopedik Bölümleri İşaretli, Kalçalarımda Protez var, Raporumda ÖTV bölümünde, Değerlendirilmeli Yazıyor, Ehliyetimi Engelliye Çevirebilirsem ÖTV siz araç Alırmıyım, Yada Nasıl Alabilirim, Şimdiden Teşekkürler.
Cevap
Oran yüksek protezlere istinaden bir oran ise ve kısıtlılık durumu var ise bacaklarda ve raporda belirtilmiş ise ehliyet değiştirmeli ve alacağınız kodlarda 10.02 kodu olmalı
Cevap
Selamünaleyküm benim % 44 venüz yetmezliği ve pireatrik kalp ritim bozukluğu raporum var araç nasıl alırım teşekür ederim
Cevap
Üzgünüm araç alamazsınız
Cevap
Benim eşimin dayısı 90 özürlü kayınvalidemin üzerine araç alırsak damadı olarak bende kullanabilirmiyim
Cevap
Araç validenizin üzerine olmaz dayınızın üzerine olacak yani rapor sahibinin siz kullanırsınız
Cevap
1.8 motorlu araç alırsam 5 yıl sonra MTV ödermıyım sakatlığımın sürekli raporu olsa da ..Toyota hıbrıt almayı düşünüyorum bu nedenle tereddütteyim ..1.8 motoru var
Cevap
1.8 cc motor olması birşeyi değiştirmez 5 yıl sonra 2. Bir araç alırsanız 1 nin mtv si ödenir yoksa 1 araç için mtv ödemesi çıkmaz
Cevap
merhaba ercan bey 150 200 bin tl lik bi arac alsak evde bakım parası ve engelli aylığı kesilirmi evde çalışan ve sigortalı kimse yok ?
Cevap
Bunu maaş bağlatmak için başvurduğunuz kurum ile görüşmelisiniz
Cevap
YÜZDE 51 SÜRESİZ RAPORLUYUM MS HASTALIĞINDAN DOLAYI SOL BACAĞIMDA SEKEL VAR RAPORUM YÜRÜME GÜÇLÜĞÜ İÇİN ALINDI KENDİM İÇİN ARAÇ ALABİLİR MİYİM
Cevap
Olma ihtimali var ehliyet var ise önce ehliyeti engelli ehliyeti yapmalısınız ehliyete alacağınız kodlar araç için yol gösterecektir 10.02 kodu otomatik vites bu kodu aldığınızda araç alabilirsiniz
Cevap
Ercan bey merhabalar. Kayın pederimin engelli aracı var bu aracın henüz 5 yıl süresi dolmamış satmamız için ama satmak istiyoruz engelliden engelliye nasıl bir yol izlememiz gerekiyor acaba yardımcı olur muzunuz.
Cevap
İlk yazınızı cevapladım
Cevap
Merhaba Honda civic eko elegans almayı düşünüyorum bayiler farklı fiyat veriyor yardımcı olacak varmı Honda ile ilgili teşekkürler
Cevap
%50 ötv mevcut yukarıda hesaplayıp uygun olanını değerlendirebilirsiniz her bayide farklı fiyat olabilir mümkün olduğunca fazla bayi ile görüşün
Cevap
Merhaba %90 raporu var babamın bakım parası alıyor aynı zamanda araç alırsak bakım parası kesilirmi ? Teşekkürler
Cevap
Araç alımında gelir olarak ekleneceği için kesilebilir kuruma gidip görüşmelisiniz
Cevap
Iyi günler Ercan bey,babam %98 raporlu 100 150 bin tl lik arac ındirim oranı yüzde kaç olur ve bu aracı en fazla kac kişi kullanabilir
Cevap
120.000 e kadar %45 üstü ise %50 otomobil sınıf bir araç
Aracı kullanacak kişiler 3 kişi 5 kişi gibi bir sınırlama yok
Cevap
Slm benim yenim 13 yaşida yuzde 90 engeli raporu var önu özerinde araba alabilirmiyim alsam araba devri kimin özerinde olacak bilgi veriseniz sevinirim
Cevap
90 ve üstü tüm raporlar (6 ay süreliler hariç) araç alabilir 18 yaş altı raporlular da aracın sorumlusu anne babadır (aracın sahibi çocuk )
Cevap
Merhaba, karımın kardeşi %90 üstü engelli. Onun üzerinden araç almayı düşünüyoruz. Hem eşim, hem onun annesi (yasal varisi) aracı kullanacak. Benim ve benim kendi babamın aracı kullanma şansı olabilir mi? Bu nasıl sağlanabilir? Teşekkürler.
Cevap
1.2 ve 3. Dereceye kadar kan ve sıhri yakınlar aracı kullanır sıhri yakın evlilik ile kurulan bağ demektir
Cevap
Özel şoför olarak 1 kişi mi noter aracılığıyla tahsis edilebiliyor yoksa 2 kişi olabilir mi?
Cevap
Kız kardeşim bileteral doğuştan kalça çıkığı.Engelli sürücü ehliyeti var.Raporu % 24.Sınırlı kullanım kodları 47-102 Araç yuvarlama kodları 10.02.Vergi Dairesi MTV den faydalandırıp ÖTV den faydalanamaz demektedir.Raporda her ikisinden de yararlanır yazmasına rağmen uygulama doğrumu dur.Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
Cevap
10.02 kodu ile araç alırsınız otomatik vites aparat olarak kabul edilir ısrar edin sonuç alamazsanız bir üst makama itiraz edin (özelge sistemi mevcut)
Cevap
Maliye Bakanlığına mı müracaat edeceğiz
Cevap
Dairesi Başkanlıkları ile Vergi Dairesi Başkanlığı bulunmayan illerde Defterdarlık
Cevap
KAYIN BABA (EŞİMİN BABASI) %95 ENGELLİ RAPORU ÜZERİNDEN ARAC ALMAKTAYIZ. ARACI DAMADI OLARAK BENDE KULLANABİLİRMİYİM.
Cevap
Kullanırsınız
Cevap
kardeşimin %75 zihinsel engelli raporu var kardeşim 25 yaşında araç almak istiyoruz , araç alma durumumuz var mı ?
Cevap
Zihinsel engel ile en az 90 olmalı araç almak için
Cevap
Mrb bbenim 0/40 raporum var solbacak ortopedi ama benim b sınıfı ehliyetim var benim benim nasıl biyol çizip araba alma şansım var raporum eski tarihli
Cevap
Rapor ne kadar eski (yıl) süreklimi
90 altı engellerde engelli ehliyeti zorunlu
Cevap
Mrb ercan bey ben %86 engelliyim araç alma şansım varmı
Cevap
El kol ayak yada bacakta fiziki bir engeliniz var ise evet kanser kalp vs gibi ise alamazsınız
Cevap
Oğluma okgv raporu verdiler buna göre engelli indirimden faydalabilirmiyim
Cevap
Alabilirsiniz ben aldim
Cevap
Ökgv 90-99 raporu ile araç alınır 6 aydan uzun süreli raporişe
Cevap
Merhaba Ercan bey değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. annemin yüzde 97 raporu var araç almak istiyorum ev hanê halkı 5 kişi (2 cocuğu bir gelini bir torunu şimdilik çalışanı yok) annemin üzürlü maaşı var birde bakıcı maaşı (annemle birlikte oturan gelini bakıcısı) gelini alıyor. Başka herhangi bir geliri yok. Kendi oturduğu evi dışında birşeyide yok. Bu durumda ben araç alırsam özürlü maaşı bakıcı maaşı kesilir mi? Yada arabanın üst limiti ne kadar olsa maaşları kesilmez.
Cevap
Bakıcı ve özürlü maaşı için başvurduğunuz kurum ile görüşüp hesaplatmalısınız daha doğru olacaktır
Cevap
Merhaba Kayınpederim adına engelli aracı aldık aracı damadı olarak ben kullanıyorum engel oranı 91 yurt dışına çıkabilirmiyim? ne yapmam gerekiyor?
Cevap
Bir aracın yurt dışına çıkabilmesi için araç sahibinin noter onaylı vekaleti gerekir
Cevap
Teşekkür ederim..
Cevap
S.a meraba annemin 95 engelli raporu var onun adına 100000 bine bir araç alsak her hangi bir peşinat vermek zorundamiyiz yardımdı olursanız sevinirim ercan bey
Cevap
Bayiler değişik yöntemler uyguluyor bir bayi ile görüşmeniz daha net ve doğru olur
Cevap
Selam Ercan bey 176.200 olan araç bayide sordum 110 bin TL’ ödersiniz dedi Çok dedim bilgisayarda böyle çıkıyor dedi sizce ..?
Cevap
Bence iyi. 117.400 tl benim hesabım
Cevap
Araç alınırken evde bakim ücreti kesilirmi hastanın 128 tl aracı kaça alırız 90 raporumuz var
Cevap
Gelir oranında yükselme olacağı için kesilme ihtimali var maaş için kurum ile görüşmelisiniz
Ötv oranı %50
Cevap
Merhaba Ercan bey ben engelli araba almak istiyorum 100.99 engelli raporu var elimde nasıl bir yol izlemek gerek olursa alcagımız araba Honda cıvıc tir
Cevap
Kişi başı düşen gelir aşılırsa kesilir alacağınız araç gelir olarak eklenecek ötv oranı %45 yukardan hesaplayabilirsiniz
Cevap
Abimin yüzde 80 raparu var faydalana bilir mi
Cevap
%80 Rapor oranı ile abiniz el kol ayak bacak fiziki bir engeli olmalı engelli ehliyeti olmalı yoksa araç alamazsınız
Cevap
Raporu fiziksel engel içeriyorsa olabilir
Cevap
babamın raporu üzerine araç alabilirmiyim babamın adına
Cevap
Araç alma koşullarını taşıyorsa alırsınız
Cevap
Ercan bey merhabalar kayın pederime ait engeli aracımız var henüz süresi dolmamış engelliden engelli'ye aracı satmak istiyoruz nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba ? iliğiniz için şimdiden teşekkürler.
Cevap
Noter onaylı rapor kimlik vs ile vergi dairesine gidip engelliden engelliye satış yapılacağının bilgisini verip evrak alınacak sisteme düşmesi zaman alabilir sonra noter yine rapor kimlikler satış yapılacak
Cevap
100 90 raporumuz var sifir arac aldığımızda kdv indirimindende faydalaniyormuyuz yoksa sadece o tv indirimimi
Cevap
ÖTV ödemezsiniz ama aracın kdv sini odersiniz oda % 15
Kısaca 100 bin tl lik bir aracı 115 bin tl ödersin ayrıca yıllık motorlu taşıt vergisi yok
Sigorta ve 2 yılda bir muayne yaptirmalisiniz hepsi bu
Cevap
Ercan bey bayi kdv oranını 18 olarak hesaplıyor yani 118 e veriyor burda nasıl bi yol izleyebiliriz?
Cevap
Osman bey kdv oranı 18 zaten ve öyle hesaplanmalı başka yol yok
Cevap
Ramazan bey kdv yi %18 den %15 e nasıl indiriyoruz bi yardımcı olurmusunuz kanun 18 diyor da
Cevap
Araç alımlarında sadece ötv istisnası var kdv ödeniyor(ek olarak mtv de ödenmez)
Cevap
Mrb ercan bey %100 raporum var 100 bin araba alsam kaça alırım abim
Cevap
Alaattin kardeş arabayı sizin yakının olan 3 kişi belirlersin ve senin adına alınır
100 bin tl lik bir arabayı ortalama 67 veya 68 bin aralığında
Önce kdv çıkartılıp sonra ÖTV % 45 Düşünce sonra tekrar % 18 değil bu sefer % 15 kdv eklenip çıkan para sigortası felan 70 bin aralığında
Bilmem anlatabildim mi?
Cevap
Mrb abim %100engelli ollan birkız çoçuğum var 100 binlik bir araba alsam kaça alırım abim
Cevap
Oran %45 yukarıdaki araçtan hesaplayıp ödeyeceğiniz miktarı görebilirsiniz
Cevap
Ercan bey benim %52 ortebetik raporum var gürcistandan arac almak istiyorum nasıl bi yol izlemem gerekir
Cevap
Gürcistan daki araç alama koşullarını bilmiyorum açıkçası yada raporunuz orada geçerli mi ??
Üzgünüm
Cevap
Ercan bey.,
Engelli araç tavan limiti ham fiyat+ ötv li fiyatmı yoksa engelsiz kişilere satılan fiyatımıdır.
Cevap
Markete gittiniz bir ürün seçtiniz üzerinde 303.200 tl barkotlu bir etiket var yani kasada ödeyeceğiniz tutar
Araç için fatura bedeli ödeseniz de ödemeseniz de bayinin kesmesi gereken fatura tutarı
Cevap
Ercan bey benim %8 işitme %10 ortopedik menüsküs ameliyatı %44 de kalpbe stend raporum var.heyetten %54 olarak rapor aldım.araç ötv indirimi alabilirmiyim.
Cevap
Araç almanız mümkün değil
Cevap
Merhaba Ercan bey.
Cok fazla aradim ama kesin bilgi bulamadim. Ötv orani otomobiller icin %45 %50 %60 olarak neye gore belirleniyor. Fiyata gore ise kac liralik araclar hangi oranda. Bilgi verirseniz cok sevinirim. Cok tesekkur ederim.
(Örnek:140.000 bin tl lik araçin otv ondirimli hali ne kadar)
Cevap
Merhaba Ercan bey ötv indiriminden %60 faydalanmak için fiyat sınırı ne kadar olması gerekiyor. mesela 200.000 tl .araçta % 60 ötv indirimi oluyor mu?
Cevap
200.000 de %50
%60 için 220.000 lere çıkmalısınız ilgilendiğiniz araç için bayi e muhakkak sorunuz ötv oranını
Cevap
Ötv fiyat motor elektirikli çok değişken var
140.000 tl için %50 ötv mevcut
Cevap
Ercan bey alacağım aracın liste fiyatı 186 bin TL bu durumda otv yüzde kaçtan hesaplanır rapor yüzde 97 oranında
Cevap
Otomobil sınıfı bir araç için %50 Ötv var
Cevap
Merhaba Ercan bey %55 oranında ortopedik engelli raporum var engelli raporlu ehliyetimde var aracı alacağım aracı şahsım dışında. Kimse kullanabilirmi ayrıca en uygun otomobil bayileri hangi markalı firma uygun olur
Cevap
Özel olarak ithal edilmeyen ama özel tertibat takılmış araçlar: Kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın "Özel olarak üretilmemiş" bir araca ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, *üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak **istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.
Bayi yada marka uygunluğu diye bir şey yok maddi gücünüz ile ilgili bir durum
Cevap
iyi akşamlar %40 zihinsel engeli olan abimin üzerine ötv indirimli yani (%90'nın altı için geçerli olan) araç alabilir miyiz? Aracı o değil biz 1. dereceden yakınları kullanacaktır.
Cevap
%40 zihinsel engel ile araç alınmaz
Cevap

Yorum ekle