Engelli Araç Hesaplama Robotu | ÖTV İndirimi Hesaplama 2019

2019 Engelli Araç ÖTV İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır? ÖTV İndirimi Hesaplama Robotu Ne İşe Yarar? Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir? %90 Sağlık Raporuna Göre Engelli Araç Alımı Nasıl? Gibi birçok önemli sorunun cevabı alt kısımda yer alıyor.

Kolay Ulaşım Menüsü

Engelli ÖTV Hesaplama Konusunda Neler Değişti?

2019 Engelli ÖTV İnidirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelliler İçin Araç İndirim Şartları Nelerdir?

Ötv İndirimli Araç Kimin Üzerine Olur? Kimler Hangi Durumda Kullanır?

Engelli Aracını İzne Tabi Olmayan Bir Kullanırsa Ne Olur?

ÖTV Muhafiyeti Uygulanmış Bir Araç Kaç Yıl Sonra Satılabilir?

Engelliler Hangi Araçları Ötv İndiminden Yararlanarak Alabilir?

ÖTV Oranları Ne Kadar?

Sağlık Raporu %90 ve Üstü Engelli Vatandaşların ÖTV İndirimi Nasıl Olur?

Engelli Araç Alımında Hangi Vergiler Alınmaz?

%90 ve Üstü Engelliler İçin Ehliyet Zorunluluğu var mı?

ÖTV İndiriminde Bayiden Bayiye Fiyat Değişir Mi?

ÖTV İndirimiyle Motosiklet Alabilir miyim?

Engeliler İçin H sınıfı ehliyet uygulanıyor mu?

Engelli Araç Plakalarında Engelli İşareti Bulunuyor mu?

Engelli ÖTV Hesaplama Konusunda Neler Değişti?

2019 yılında Engelli Ötv inidirimi konusunda merak edilen en önemli konu "taban fiyat" ne kadar olduğu sorusudur. Taban fiyat uygulamasına göre tüm vergiler dahil olmak üzere aracın fiyatının 247 Bin TL'yi aşmaması gerekiyor. Normalde bir aracın brüt fiyatı hesaplanırken ham fiyat+ötv+kdv şeklinde hesaplama yapılmaktadır. Bu fiyatların toplamı 247 bin TL'nin üstüne çıkmayacak. (Bir önceki yıl taban fiyat 200 bin TL olarak uygulanıyordu.)

2018 yılından önce ötv muhafiyetinden yararlanabilmek için otomobillerde motor silindir hacmi 1600 cc ve altı araçlar satın alınabiliyorken, yürürlükteki mevzuatlara göre otomobiller için istediğiniz motor silindir hacmine sahip aracı satın alabilirsiniz. Önceli olan üste verdiğimiz tavan fiyatları aşmamanız gerekiyor.

2019 Engelli ÖTV İnidirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Özel tüketim vergisi bir ürünün ham fiyatına uygulandıktan sonra ham fiyat ile ötv oranı uygulanmış fiyat toplanıyor ve ardından toplanan fiyatın KDV'si hesaplanıyor. Böylelikle bir ürün için alınan özel tüketim vergisine tekrar vergi uygulanıyor. Gerek ötv oranınan kendi başına yüksek olması gerekse üzerine tekrar KDV uygulanıyor olması aslında aracın fiyatını daha da arttıran etkenler olarak göze çarpıyor. 

Örneğin: Ham fiyatı 100 bin TL olan bir araç için yüzde 50 ÖTV uygulandığında aracın yeni fiyatı:

100 Bin + 50 Bin = 150 Bin TL olacak.

Ardından 150 Bin TL'nin %18 KDV'si alındığında: %18 KDV Miktarı 27 Bin TL yapmaktadır. (Bknz: Kdv Hesaplama)

150 Bin TL + 27 Bin TL = 177 Bin  TL vergiler uygulanmış hali ortaya çıkmaktadır. 

Toplam vergilere ödenen tutar = 77 Bin TL olmaktadır. 

Eğer ki siz bu aracı haklardan faydalanıp ötv'siz alırsanız toplam karınız 77 Bin TL değil, 59 Bin TL olmaktadır.  Bunun nedeni ÖTV'nin KDV'sini ödemediğiniz içindir.

Şimdi Alta bulunan Ötv Hesaplama Robotunu kullanabilirsiniz.

ÖTV İNDİRİMİ HESAPLAMA ARACI
*Aracın liste fiyatını giriniz(Örn: 80000,25): 

**Aracın Ötv Oranı

* Otomobiller için 247 bin TL sınırı bulunmaktadır.

**Ötv oranları için tıklayınız.

Ötv indirimi hesaplama 2019
 

Not: 31/12/2018 Tarih ve 4. Mükerrer 30642 Sayılı Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı kararı kapsamında ÖTV oranları 31/03/2019 tarihine kadar indirimli tarifeden uygulanacaktır. Bu ne anlama geliyor? Örnekle açıklama istiyoruz:

Örneğin normal şartlarda ÖTV oranı yüzde 45 olan otomobilin ötv miktarı yüzde 35'e düşürülmüştür. 

 Engelliler İçin Araç İndirim Şartları Nelerdir?

ÖTV indiriminde öncelikle engellilik durumunun tam teşekküllü sağlık kuruluşunca belirlenmesi gerekmektedir. Engel durumuna göre kişinin sağlık raporundaki duruma göre ehliyet alması gerekiyor. Sağlık raporunda hangi aparatlarda araç kullanacak bilgisi de yer alır. Bu ehliyet ile bayiye başvuru yaparak araç alımını yapabilir. Genelde engellilik durumları: sağ-sol bacak fonsiyonsuzluğu, iki bacak fonskiyonsuzluğu, kollarda kısmi fonsiyonsuzluk(rapor oranı ve maliye kararına bakılır). Üsteki gibi durumlarda rapor oranının %90 olma şartı aranmaz.

Diğer durumda ise eğer kişinin sağlık raporu %90 ve üstüyse ehliyet olmasına gerek yoktur. 

Ötv İndirimli Araç Kimin Üzerine Olur? Kimler Hangi Durumda Kullanır?

Bu konuda ki bilgiler Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde belirlenmiş olup ilgili mevzuata göre yazılmıştır. Bu konu ya başlamadan evvel konuyu iki başlık halinde incelemek faydalı olacaktır.

A-) Sağlık Raporuna Göre Tertibat Kullanması Gereken Engelliler: Bu tip engelde rapor oranına bakılmaz kişinin araca özel tertibat taktırmaya neden olabilecek bir özrünün olması gerekir.

- Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller: Bu tipteki araçları sadece engelilerin kendisi kullanabilmektedir. Bir başkası kullanamaz.

- Engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüsler: Araç sahibinin eşi, *üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak **istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanabilir. 

- Özel olarak ithal edilmeyen ama özel tertibat takılmış araçlar:  Engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın "engelliler için özel olarak üretilmemiş" bir araca ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, *üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak **istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

B-) Sağlık raporuna göre %90 Kusuru Bulunan Engelliler: Bu tip engelliler genelde ağır hastalıklarla mücadele eden kişileri temsil etmektedir. 

Engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından ithal edilen araçlar:  Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunluludur. Başka bir kişi kullanamaz.

*Tıklayınız: 3. Dreceye kadar sıhhi hısımlar kimlerdir?

**İstihdam Edilen Sürücü: Kişinin kendi yerine araç sürmesi için çalıştırdığı soför demektir.

Engelli Aracını İzne Tabi Olmayan Bir Kullanırsa Ne Olur?

Engellilere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.

ÖTV Muhafiyeti Uygulanmış Bir Araç Kaç Yıl Sonra Satılabilir?

A-) Sağlık Raporuna Göre Tertibat Kullanması Gereken Engellilerin Araç Satışları:

- Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller: Gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz.

- Engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüsler: Gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz.

- Özel olarak ithal edilmeyen ama özel tertibat takılmış araçlar: Yönetmeliklere göre aracın ötv indiriminin geri ödenmesi suretiyle 5 yıl dolmadan satılabilir.

B-) Sağlık raporuna göre %90 Kusuru Bulunan Engellilerin Araç Satışları: 

Engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından ithal edilen araçlar: Yönetmeliklere göre aracın ötv indiriminin geri ödenmesi suretiyle 5 yıl dolmadan satılabilir.

C-) Engellinin Engelliye Araç Satışı ve Vefat Etmesi Durumu:Engelliler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir engelliye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

Engelliler Hangi Araçları Ötv İndiminden Yararlanarak Alabilir?

  • 87.03 tarife poziyonuna göre: Otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon
  • 87.04 tarife pozisyonuna göre: eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtların,
  • 87.11 tarife pozisyonuna göre: motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletlerin

Tıklayınız: ÖTV Tarifeleri

ÖTV Oranları Ne Kadar?

Ötv oranları için bir üst başlıkta vermiş olduğumuz pozisyonlara bakılır. Fakat özet bir bilgi olarak şunu söylemek doğru olacaktır. Örneğin otomobillerin fiyat aralığına göre %45, %50 ve %60 ÖTV  uygulandığını görmekteyiz. Detaylı bilgi için bayi ile görüşünüz. Motosikletler için se %37 ve %22 oranında indirim yapılmaktadır. 

Önemli Uyarı: Şu dönem uygulanan ÖTV oranlarından ötürü üstte yer alan ötv oranları geçici olarak düşmüştür.

Sağlık Raporu %90 ve Üstü Engelli Vatandaşların ÖTV İndirimi Nasıl Olur?

Vücut fonksiyon kaybı oranı %90 olan vatandaşlar engelli ötv indiriminden faydalanabilir. Hangi durumlarda ve hangi hastalıklarda bu oranın oluşacağı yönetmeliklerce belirlenmiştir. Bu konudaki: "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" sağlık kuruluşlarınca değerlendirilir. Fakat şunu söylemek mümkün, böbrek yetmezliği hastası, ağır demans, işitme, görme, konuşma, zihinsel engelliler, kanser hastalıkaları veya ileri ortopedik problemler için de sağlık raporu %90 üstü olması durumunda indirimden faydalanılabilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

%90 ve Üstü Engelliler İçin Ehliyet Zorunluluğu var mı?

Mevcut yönetmelikler çerçevesinde bu engelliler için ehliyet var olması zorunluluğu yoktur. Yerine  araç sahibinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü kullanabilir.

Engelli Araç Alımında Hangi Vergiler Alınmaz?

Engellilerden Özel Tüketim Vergisi alınmaz. Fakat KDV alınır. KDV için şunu söylemek gerekiyor. Engelliler ÖTV'ye  uygulanan KDV'yi ödemezler. Bunun yanında aracı aldıktan sonra Vergi Dairesine başvuru yapmak suretiyle Motorlu Taşıtlar Vergisini de ödemezler.

ÖTV İndiriminde Bayiden Bayiye Fiyat Değişir Mi?

 Bayilerin yaptıkları kampanyalara göre fiyatlar değişebilir.

ÖTV İndirimiyle Motosiklet Alabilir miyim?

87.11 tarife pozisyonuna göre motosiklet alınabilir.

Engeliler İçin H sınıfı ehliyet uygulanıyor mu?

En son yapılan mevzuat değişiklikleriyle H sınıfı ehliyet kaldırılmıştır. Bunun yerine normal ehliyetlere kod ile engel durumları eklenmiştir.

Engelli Araç Plakalarında Engelli İşareti Bulunuyor mu?

Son yapılan mevzuat değişiklikleriyle birlikte engelli araçlarında plakada bulunan engelli işaretleri kaldırılmıştır. Engellilerin ve gazilerin istemeleri halinde trafik denetleme kuruluşlarınca "park yeri belgesi" verilmektedir. Bu belge engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla verilir.

 

Kaynakça:

ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

ÖTV KANUNU

1 1 1 1 1 Oylar 4.11 (35 Oylar)

Yorumlar

Ercan bey otv indirim hesaplama robotu ile sizin soyledikleriniz birbirini tutmuyor neden
Cevap
Babamın %97 engelli raporu var golf mini Cooper audi Q serisinin 2019 modellerinden alabilirmiyim bize nekadara gelir iyi gunler
Cevap
Babamın %97 ağır engelli raporu var buna göre golf ve audi (Q2 Q7 JEEP ) alabilirmiyiz bize nekadara gelir iyi günler
Cevap
247.000 tl üst sınır var bu miktarı aşmayan araçlardan alım yapabilirsiniz
Cevap
Mrb oğlumun %82raporu var
Raporda ötv ve bazı vergilerden muaf olma vergi indirimlerinden yararlanma ibaresi var araç alabilirmiyiz
Cevap
Doğrudur vergiden muafiyet olur ancak araç almak için şartlar farklı oğlunuzun
engelli ehliyeti olmalı fiziki el kol ayak yada bacakta engeli olmalı varsa olur yoksa rapor % sini yükseltmelisiniz(%90)
Cevap
Merhabalar;
Benim annemin özürlülük durumu şöyle: Çocukluk döneminde gecirdiği bir rahatsızlıktan kaynaklı.Yani noterde işlem yapamıyor.Daha da acmak gerekırse noter soru sordugunda cvp veremıyor.Ve bizden rapor ıstendı.Bu rapor karsılında mahkemenin verdıgı karar gerekcesi ile annemin vasihi teyzem( yani ablası).Mahkeme karalı ile verilen bir durum.İmza yetkisi yani tyzemde.
Peki biz bu durumda ÖTV' siz araç alımından faydalanabilir miyiz?
Dönüş yaparsanız sevinirim
Cevap
Karışık yazmışsınız keşke rapor oranını yazsaydınız ben sorayim biraz cevap verememesi duymadığı için mi konuşamadığı için mi yoksa zihinsel mi raporunuz %90 ve üzeri ise teyzeniz mahkemeden araç alabilir ek kararı çıkartıp araç alabilirsiniz
Cevap
Babamın sol kulağı tamamen duymuyor
Sag kulağı %25 duyuyor
Ötv siz araç alabilirmiyiz
Cevap
%90 altı engellerde el kol ayak bacak gibi fiziki bir engel gerekir işitme engeli araç almak için yeterli olmaz
Cevap
İyi akşamlar. Dedemin yüzde 50 omurilik engeli var. Dizinde platin var. 2 kerede ameliyat geçirdi bu tür şeylerden. Arkaya dönmesi gerektiğinde tüm vücudunu döndürmesi gerek. Araba alınır mı?
Cevap
Rapor var mı yok mu çözemedim rapor varsa % sini ve ortopedi kısmı ile ilgili yazarsanız cevaplamaya çalışırım
Cevap
%90 özür lü raporum var araç araba alabilir miyim
Cevap
Raporunuz %46 mi %90 mi anlamadım ama %90 raporunuz araç alır
Cevap
%46 raporum var indirimli araç alabilirmiyim
Cevap
Raporunuz el kol ayak bacak fiziki bir engeliniz ile alakalı ise evet değilse hayır
Cevap
80000 tl arabayı kaca alırm
Cevap
61.500 tl civarı olur
Cevap
Annem beyin tümörü ameliyatı oldu ve kanser tedavisi görüyor, onun adına araba alabilirmiyim.
Cevap
Geçmiş olsun rapor yok sanırım araç alabilmek için bir rapor olmalı ve annenizin durumuna göre %90 ve üzeri bir rapor alabilmeniz gerekir %90 altında kalırsa araç alamazsınız
Cevap
Ercan Bey merhaba kolay gelsin abim %99 bedensel engelli raporu uygundur dün araç marka model fark etmeksizin bayileri aradım ve bayiiler den bir tanesi golf için %35 ötv indiriminden faydalanabilirsiniz dedi bende peki passat diye sordum passat a %5 zam geleceği ve şuan bir fiyatta bulunamam yanlız %60 alabilirsiniz dediler nasıl oluyorda diyer senkmet teki araçlarda %60 indirim alamıyorum. Kolay gelsin hayırlı kandiller dilerim
Cevap
Fiyata göre ötv matrahı değişiyor Golf 183.000 başlangıcı var passat 141.000 ama passat 141.000 den 262.000 tl çıkıyor bir (üst modeli) böyle olunca % hesabı değişiyor ama siz bu aracı alamazsınız 247.000 sınırı var passata yönlendirmiş olmaz. Bazı bayilerde bilgi eksik 141.000 olan paketi alırsınız ama indirim %60 olmaz
Cevap
DAYIMIN %85 ZİHİNSEL VE RUHSAL ENGELİ VAR ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLABİLİRMİYİZ.
Cevap
Yararlanamazsınız ama rapor tarihi eski ise yenileyip en az %90 yapabilirseniz olur
Bilmeniz gereken zihinsel ve ruhsal raporlarda araç almak için vasi kararı ve araç alabilir ek karar alınmalı mahkemeden
Cevap

Yorum ekle