Kira Artış Oranı Hesaplaması Nisan 2020, TEFE, TÜFE'ye göre

Kira Artış Oranı Hesaplaması

Mallarını kiraya veren mülk sahipleri her yıl kira miktarlarında artışa gitmektedirler. Değişen ekonomik durumlar enflasyon oranları bu artışı tetiklemektedir. Kira sözleşmeleri yapılırken de yıl sonunda belirli bir oranda artış yapılacağı da karara bağlanmaktadır. Kira artış zamanı geldiğinde de yeni kira bedeli kiracı tarafından ödenmeye başlar.

Aşağıdaki kira artış oranı hesaplama aracına girilen kira tutarından sonra; TÜFE'ye veya sözleşmedeki özel kira artış oranına göre kira zam miktarının ne kadar olduğu bulunur.

 
KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA
Ay seç:
Artış oranı seç:

Tutarı giriniz:

kira artış oranı Hesaplama Aracı

TÜİK Tarafından Yayınlanan en son  TÜFE Oranları - Güncellenme Tarihi: 01/04/2020

2020 Nisan Ayı(12 Aylık Ortalama):

Henüz Açıklanmadı!

2020 Mart Ayı(12 Aylık Ortalama):

TÜFE: % 13,94 >>>

Kira Artış Oranı Nasıl Bulunur?

Kira artış oranları Tüketici Fiyat Endeksine(TÜFE) geçmiş 12 aylık ortalamasına göre belirlenir. Bu oran TUİK tarafından her ayın 3'ü ile 6'sı arası TÜFE oranları yayınlanır.

Bir örnek verecek olursak;

Diyelim ki 2000 TL kira ödeyen bir kiracının mart 2020'de sözleşme süresi doldu. Sözleşmede özel bir oran belirlenmemiş ve TÜFE'ye göre sözleşme yapılmış olsun. 2020 Şubat ayında açıklanan 12 aylık TÜFE oranı % 13,94'tür. Şubat ayındaki TÜFE oranı mart ayında yapılacak zamlar için uygulanır.

Mülk sahibi bu oranda(%13,94) kiraya zam yaptığında her ay için 278 TL zam yapmış olur ve aylık kira tutarı 2278 TL olacaktır. Bu zam bir sonraki seneye kadar uygulanır.

Kira Artışı Ne Zaman Uygulanmaktadır?

Kira artışları yapılan sözleşmeye göre olmaktadır. Eğer sözleşme yıllık olarak yapılmışsa bir yıl dolduğunda kira miktarında artışa gidilmektedir. Bazı sözleşmeler altı aylıkta yapılabilmektedir. Altı aylık yapılmış sözleşmelerde de süre tamamlandığında yeni kira tutarı belirlenir ve kiracı yeni bedel üzerinden malı kullanmaya devam eder. Her durumda uygulanacak zam oranı Tüik tarafından belirlenen Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksindeki (TÜFE) miktarını geçmemelidir.

Kira Miktarları Nasıl Belirlenmektedir?

Kiralar belirlenirken çevredeki kira miktarları çok önemli olmaktadır. Mülkün durumu konumu da ayrıca önem arz etmektedir. Eğer ev kiralanacaksa sıfır mı yoksa kullanılmış ev mi buda kira tutarını belirleyici bir faktördür. İş yeri kiralanıyor ise iş yerinin bulunduğu yer ve büyüklüğü de kira miktarını etkilemektedir. Günümüzde ev kiralarken kiracılardan 1 veya 2 kira karşılığı depozito ücreti alınmaktadır. Bunun da amacı kiracı eve zarar verirse evden çıkarken yapılmış olan zararın giderilmesi için kullanılmaktadır. Eğer herhangi bir zarar tespit edilmezse kira başlangıcında alınan bu depozito tutarı kiracıya geri iade edilmektedir.