Ek ders bir öğretmenin girmekle zorunlu olduğu ders sayısı dışında girdiği dersler veya başka yaptığı uygulamalar için ödenen bir ücrettir. Her öğretmenin maaş karşılığı girmek zorunda olduğu ders saati vardır. Bu ders saatini doldurmadan ek ders ücretini alamaz. Öncelikle maaş karşılığını doldurmalı ve eğer girdiği ders sayısı maaş karşılığını geçmekte ise fazladan girdiği ders sayısı belirlenerek ek ders ücreti olarak öğretmene ödenir. Ocak ayı ek ders hesaplama hemen alt kısımda yer alıyor.

Kadrolu Öğretmen Ek-Ders Hesaplama
Maaş dönemini seçiniz:
Gündüz girdiğiniz ders sayısı:
Gece girdiğiniz ders sayısı:
Nöbet
Özel Eğitim(%25) Gündüz
Özel Eğitim(%25) Gece
Yetiştirme Kursu Gündüz
Yetiştirme Kursu Gece
Vergi dilimi:
Akedemik durumu
öğretmen ek ders hesaplama

Not: bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur.

Ek Ders Ücreti Ne Demek?

Öğretmen maaş karşılığının dışında girdiği dersler veya görevler için ek ders ücreti almaktadır. Normalde 15 saat haftalık maaş karşılığı söz konusudur ve bir öğretmen haftada en fazla 30 saat derse girebilir. Meslek öğretmenleri ise maaş karşılığı olarak 20 saat derse girebilir, haftada en fazla 49 saat derse girebilir ve 29 saat ek ders alabilir. Eğer öğretmene daha fazla ders yazılırsa ek ders hesaplama işlemine dahil edilmez. Üstte yazdıklarımızın dışında öğretmen sınav görevlerinden, açık meslek lisesi görevlerinden, nöbet tutma karşılığı ek dersten, halk eğitim üzerinden açtığı kurslardan, haftasonu kurslarından, egzersizlerden, yatılı bölge okullarında tuttukları gece nöbetlerinden ekstra ek ders alır. 

Öğretmenin ek ders olarak aldığı uygulamalar ise kurs veya egzersiz çalışmaları örnek verilebilir. Öğretmenin yaptığı bu faaliyet ücretlendirmeleri de ek ders olarak değerlendirilir ve ek ders ücretlendirmesi üzerinden o ay için öğretmene ödenir.

Ek Dersler Ne Zaman Ödenmektedir?

Ek dersler öğretmenlerin normal sabit maaşlarının dışında aldıkları ekstra ücrettir ve ödemesi de maaşla birlikte yapılmamaktadır. Öğretmenler aylık maaşlarını her ayın 15’inde almaktadırlar. Ek ders bordroları maaştan ayrı olarak hazırlanır ve her ayın ek dersi takip eden ayın 6'sı ile 10'u arasında öğretmenlerin bankalarına yatırılmaktadır.

2021 Yılı Ek Ders Ücretleri Ne Kadardır?

Öğretmen Ek Ders Ücretleri;

2021 yılının ilk 6 ayı için öğretmenlere ödenecek ek ders ücretinin saati net olarak 19,55 TL' dir. Akşam açık lise derslerine giren ve hafta sonu kurs veren öğretmenler için ek ders ücretinin saati net 20,95 TL olarak ödenmektedir.

Öğretmenlerin ek derslerinde girdikleri vergi dilimine göre kesinti yapılmaktadır. Eğer bir öğretmen %20 vergi dilimine girmişse alacağı ek ders saatinin ücreti gündüz için 18,39 TL olurken gece için 19,71 TL almaktadır. 

30 Saat Derse Giren Öğretmenin Maaşı 2021

30 saat derse giren bir öğretmen eğer ücretli öğretmen ise maaşı 30 saat üzerinden hesaplanır. Aylık 120 saat ek ders alan bir ücretli öğretmen bu durumda yaklaşık 2.283 TL maaş alır.

Kadrolu öğretmenlerde ise durum farklıdır. 15 saat maaş karşılığıdır. Rehberlik, kulüp faaliyetleri, nöbet gibi ek derslerin durumuna göre öğretmenin alacağı ek ders miktarı değişir. Ama genelde kadrolu öğretmenler tam derse girdiklerinde haftada 18 saat ek ders alırlar. Aylık olarak 72 saat ek derse giren kadrolu öğretmen yaklaşık 1400 TL tutarında ek ders ücreti alır.