Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) Hesaplama

Araç satın aldığınızda aracın bedeline ek olarak trafik sigortası ve MTV gibi ödemelerden de mesul olursunuz. Aracın yaşı, motorun silindir hacmi ve aracın türü gibi bilgiler, motorlu taşıtlar vergisi hesaplarken kullanılan verilerdir. Ödenmesi gereken Motorlu taşıtlar vergisi miktarı için araç sahipleri sayfanın hemen aşağısında yer alan  mtv hesaplama aracını kullanabilirler.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ HESAPLAMA

Araç türü

Otomobil yaşı

Silindir hacmi

*Aracın İLK Tescil Tarihi

**Taşıt Değeri(KDV ve ÖTV Hariç) (Örn: 120000)

*2018 Yılı itibariyle yeni araç aldıysanız veya alacaksanız bu seçeği "2018 Yılı ve Sonrası" olarak seçiniz.

**MTV Hesaplamasında yeni kanunlar kapsamında 2018 yılında "İLK DEFA" tescil edilen araçların taşıt bedeline göre hesaplama yapılmaktadır. Eğer taşıt değeri girmezseniz MTV harç tablosuna göre en düşük değerden hesaplanır.

Motor yaşı

Silindir hacmi

Minibüs yaşı

Panelvan yaşı

Panelvan silindir

Otobüs yaşı

Otobüs koltuk sayısı

Kamyon yaşı

Kamyon Kg

MTV hesaplama 2

Ödemelerin ilk taksidinin son günü 31 Ocak 2019, ikinci taksidinin son günü ise 31 Temmuz 2019 olarak belirlenmiştir. taşıt vergisi ödemeleri vaktinde ödenmez ve geciktirilirse motorlu taşıtlar vergisi gecikme cezası işler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Ocak ve Temmuz aylarında ödenen taşıt vergisi anlaşmalı bankalara elden ya da internet bankacılığı yoluyla, motorlu taşıtlar vergisi ödemesi kabul eden vergi dairelerine ya da Gelir ve İdare Başkanlığı’nın internet sitesindeki Borç Sorgulama ve Ödeme ekranından online olarak ödenebilir. İnternet üzerinden yapılan ödemelerin 02:00 ve 22:00 saatleri arasında yapılması gerekir. Vergi ödemesi kredi kartı ile yapılabildiği gibi banka kartı ile de yapılabilir. 

Gelir İdare Başkanlığı’nın GİB mobil uygulamasını, iOS ya da Android işletim sistemli akıllı telefonlardan indirebilir ve mobil üzerinden hızlı ve sorunsuz bir şekilde MTV ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Haciz Gelir mi?

Araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili olarak merak ettiği konulardan biri de “Motorlu taşıtlar vergisi ödenmezse ne olur?” sorusudur. Motorlu taşıtlar vergisi zamanında ödenmediğinde, borcun üzerine gecikme zammı adı altında aylık faiz işler. 
Hiçbir taksidini ödemeyen kişilerin sisteme kayıtlı adreslerine uyarı mektubu gelir. Mektupta yazan tarihler arasında ödeme yapılmadığı takdirde Maliye Bakanlığı, araç sahibinin aracına ve varsa banka hesaplarına el koyabilir. Banka hesaplarında vergi borcunu tahsil etmeye yetecek kadar para yoksa araç bağlanabilir. Uyarılara rağmen ödeme yapılmaması halinde araç, İcra Dairesi tarafından açık artırma usulü satışa çıkarılır ve borcun tahsilatı yapılır.

Taşıt Vergisi Borcu Olanlar Araç Satabilir Mi?

Motorlu taşıtlar vergisi borcu olanlar, araçlarını satabilmek için öncelikle tüm borçlarını ödemelidirler. Önceki dönem borçlarına ek olarak, 1 yıl içinde ödenmesi gereken 2 taksidin de ödenmesi zorunluğu vardır. İlk taksidi ödenmiş fakat ikinci taksidi henüz ödenmemiş bir araç satılırken noterde borçlu konuma düşer.

2019 Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Sorgulanır?

Motorlu taşıtlar vergisi online görmek için için; https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp sitesine girdikten sonra araç tipinizi, araç yaşınızı ve ilk iktisabı seçtikten sonra sonuç butonuyla aksiyon almanız gerekir. Karşınıza ödemeniz gereken yıllık tutar ile birlikte ilk 6 aylık ve ikinci 6 aylık tutar çıkacaktır. Bilgileri doğru girmeniz, ödeme yaparken bir sürprizle karşılaşmamanız için son derece önemlidir. 

Motorlu taşıt vergisi sorgulamak için, Üstte yer alan linkten  GİB’in Motorlu Taşıt Vergisi Sorgulaması ve Ödeme sayfasına gidilir. Ardından aracınzın plakasını (özel plaka ise bunu alt kutucukta belirtmelisiniz), T.C. Kimlik Numaranızı ya da Vergi Kimlik Numaranızı, bir de aracın tescil tarihini girmelisiniz. Motorlu taşıtlar vergisi plaka ile sorgulama yaparken plakayı bitişik girmeniz gerekir, aksi halde sistem hata verecektir.

Gerekli bilgileri girdikten sonra karşınıza ödeyeceğiniz vergi tutarı çıkacaktır. Bu ekrandan önceki yıllara ait yaptığınız ödemeleri de görebilirsiniz. Dilerseniz kredi kartınızı kullanarak online olarak motorlu taşıtlar vergisi ödemenizi yapabilirsiniz.

2019 Yılında MTV Nasıl Bir Değişiklik Gösterdi?

Son 8 yılın zam oranları

2019 Yılı yeniden değerleme oranı %23,73

2018 Yılı yeniden değerleme oranı %14,47

2017 Yılı yeniden değerleme oranı %3,83

2016 Yılı yeniden değerleme oranı %5,58

2015 Yılı yeniden değerleme oranı %10,11

2014 Yılı yeniden değerleme oranı %3,93

2013 Yılı yeniden değerleme oranı %7,80

2012 Yılı yeniden değerleme oranı %10,26

2011 Yılı yeniden değerleme oranı %7,7

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Demektir?

Kısa adıyla mtv olan motorlu taşıtlar vergisi sadece araç sahiplerinin ödediği bir vergi türüdür. Sadece arabalardan alındığı zannedilen motorlu taşıtlar vergisi uçaklar, helikopterler ve gemiler içinde alınmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi ödenirken aracınızın cinsi ödeyeceğiniz para miktarı açısından da önemlidir. Otomobil sahipleri ve motosiklet sahiplerinin ödeyecekleri bandrol miktarını sahip oldukları araçların yaşları ve silindir hacimleri de etkilemektedir.

Otobüs gibi büyük araçlarda ise araç yaşının yanı sıra oturma kapasite de motorlu taşıtlar vergisi miktarını etkileyen faktörlerden biridir. Kamyonlarda ise hem aracın yaşı hem de sahip olduğu toplam ağırlık dikkate alınmaktadır. Her araç için motorlu taşıtlar vergisi aynı değildir. Farklı ebat farklı motor ve farklı özelliklere göre ödeyeceğiniz motorlu taşıtlar vergisi tutarı değişmektedir.

Tüm aracı olan vatandaşların bu vergiyi ödemeleri zorunludur. Ne zaman aracın trafik sicilinden kaydı silinir ondan itibaren motorlu taşıt vergisi ödemenize gerek kalmaz.

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında;
- Trafik şubelerine ya da trafik bürolarına kaydolmuş motorlu kara araçlarının,
- Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kaydolmuş motorlu hava araçlarının ve
- Liman ya da belediyelere kaydolmuş motorlu deniz araçlarının yılda iki defa ödemeleri gereken vergi motorlu taşıtlar vergisidir.
Araç vergisi araçlar trafik şubelerine kayıt olduktan sonra başlar ve sicil kayıtları trafik şubelerinden silindikten sonra biter.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Belirlenir?

Vergilerde aracın yaşı, cinsi, motor hacmi, koltuk sayısı ve azami ağırlık gibi özellikler göz önüne alınır. Aracın yaşı arttıkça vergi miktarı azalır.Otomobillerde motor silindir hacmine, minibüslerde araç yaşına, panel van tipi araçlarda motor silindir hacmine, otobüslerde koltuk adedine, kamyonlarda ise azami ağırlığa bakılarak motorlu taşıt vergisinin hesabı yapılır.

Hangi Araçlar MTV Ödemez?

Motorlu taşıtlar vergisi ödemek zorunda olan araçlar; otomobil, minibüs, motosiklet, arazi araçları, kamyon, kamyonet ve çekici türündeki motorlu taşıtlardır.
Taşıt vergisi ödenmeyen araçlar ise aşağıdadır;
- SGK’ya ait araçlar, il özel idaresi araçları, genel ya da özel bütçeli idarelerin araçları, belediye araçları, köy tüzel kişiliklerinin kullandığı araçlar ve Kızılay’a kayıtlı araçlara bandrol ödenmez.
- Türkiye’de elçiliği ve konsolosluğu bulunan ülkelerin memurlarının kullandığı araçlara, karşılıklı olmak koşuluyla araç vergisi ödenmek zorunda değildir.
- %90 ve daha çok engellilik derecesi olan kişilere kayıtlı araçlara ve sürülebilmesi için özel bir teçhizat kurulmuş olan araçlara araba vergisi ödenmez.
- Borcu olmayan ve hurdaya çıkmış araçlar için vergi ödenmesi zorunluluğu yoktur.

Mtv hesaplama 2019 tablosu resmi gazetede açıklandı! görmek için tıklayınız.

1 1 1 1 1 Oylar 4.29 (21 Oylar)