En ve Boy bilgisi girerek odaların ölçümünden evdeki eşyaların kapladıkları alana kadar her türlü metrekare hesaplama işlemini hemen alt kısımdan gerçekleştirebilirsiniz.

METREKARE HESAPLAMA
En
Boy
Metrekare Hesaplama

Metrekare (m2), alan hesaplamalarında kullanılan bir ölçü birimidir. Alanların enleri ile boylarının çarpılmasıyla elde edilen bu ölçüm, daha çok yaşadığımız alanları ya da içlerindeki eşyaların yayıldıkları alanı anlamak için kullanılır. Örneğin bir halı için işlem yapmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle halının enini ve boyunu ölçmeniz gerekir. Bir kenarı 2 metre diğer kenarı 1 metre olan halının alanı;

2 metre x 1 metre = 2 m2’dir.

Yuvarlak şekilli eşyaların kapladıkları alanı bulmak istiyorsanız eşyanın çap ölçüsünü kendisiyle çarpmanız yeterli olacaktır. Örneğin yuvarlak bir masanız var ve bu masanın ne kadar alan kapladığını öğrenmek istiyorsunuz. O halde yapmanız gereken masanızı bir uçtan bir uca ölçmek olacaktır. Masanız tam bir yuvarlaksa neresinden ölçerseniz ölçün, çap dediğimiz iki kenar uzunluğu her ölçümde aynı olacaktır. Masanızın çapı 1,5 metre ise alanı;

1,5 metre x 1,5 metre = 2,25 m2’dir.

enboy

Net Metrekare ile Brüt Metrekare  Arasında Ne Fark Vardır?

Özellikle ev alım satımlarında karşımıza çıkan net ve brüt metrekare hesabı, üzerinde önemle durulması gerekir. Brüt metrekare; duvarların kalınlıklarını, merdiven ve asansör boşluklarını da içine alır. Net metrekare de ise yaşam alanı dışında kalan tüm alanlar brüt metrekareden çıkartılır. Emlak satışlarında ya da kiralamalarında daha çok brüt alan cinsinden ifadeler yer alır.

Net Metrekare Nasıl Bulunur?

Net metrekareleri bulmak için evdeki bütün yaşam alanları tek tek işleme katılır ve toplanır. Mutfak, yatak odaları, banyo, varsa küçük tuvalet ve balkonların alan ölçüleri bulunur ve toplanarak net alan ortaya çıkar.

Yamuk olmayan dikdörtgen şeklindeki bir odanın alanı, iki yan duvarın uzunluk ölçülerinin çarpılması sonucunda bulunur.

Örneğin; odanın uzun kenarı 3 metre, kısa kenarı 2 metre ise bu odanın alanı 3 metre x 2 metre = 6 m2’dir.

Her bir yaşam alanını aynı mantıkla bulunduğunda, size söylenen brüt alan ile net alan arasındaki farkı açıkça görebilirsiniz. Bazı planlarda brüt metrekare içine otoparklar ve site içindeki yeşil alanlar da eklenmektedir. Duvarların içinde kalan alan, net alanı yani yaşanacak alanların ölçüsünü vereceğinden bu ayrıntıya dikkat edilmelidir.

Yaşam Alanlarının Metrekare Ölçümleri Nasıl Yapılır?

Salon, oturma odası, yatak odası ya da mutfak gibi yaşam alanlarının metrekare ölçümlerini yapabilmek için duvar uzunluklarının ölçüsünü bilmeniz gerekir. Ölçümleri aldıktan sonra kısa kenar ile uzun kenarı çarptığınızda, odanın net kullanım alan ölçüsünü bulmuş olursunuz.

Her evin odaları düzgün şekilli olmayabilir, bazı odalar bombeli ya da yuvarlak olabilir. Bu alanları bulurken alanı dik üçgenlere bölmelisiniz. Dik üçgenlerin alanını bulurken de uzunluk ve yükseklikleri çarpmanız ve çıkan sonucu ikiye bölmeniz gerekir. Oluşturduğunuz dik üçgenlerle birlikte diğer ölçüleri topladığınızda odanızın net alanını yaklaşık olarak bulmuş olursunuz.

Duvarlara yerleştirilecek klima gibi eşyalar için duvar alanının bilinmesi gerekiyorsa, taban uzunluğu ile duvar yüksekliğini çarpmanız gerekir. Taban ölçüsü ve duvar yüksekliği santimetre cinsinden ise bunları metreye çevirmelisiniz. (100 cm = 1 metredir.) 

Ne İşe Yarar?

- Yaşam alanlarının net ölçülerini bulabilirsiniz. Böylece konut, tarla ve arsa alım satım ya da kiralama işlerinde verilen brüt alana aldanmadan tüm tercihler arasında doğru seçimi yapabilirsiniz.

- Odanıza koyacağınız eşyaların kapladıkları alanları bularak size kalacak boşlukları görebilir ve daha rahat yaşam alanları oluşturabilirsiniz.