Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır? | Duvar, Konut, Halı, Tarla, Arsa

Metrekare hesaplama, odaların ölçümünden evdeki eşyaların kapladıkları alana kadar hayatımızın pek çok noktasında ihtiyaç duyduğumuz bir hesaptır. Ölçülerini bildiğiniz mekanların alan hesaplamalarını kendiniz yapabileceğiniz gibi metrekare hesaplama araçlarını kullanarak da istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

METREKARE HESAPLAMA
En
Boy
Metrekare Hesaplama

Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Metrekare (m2), alan hesaplamalarında kullanılan bir ölçü birimidir. Alanların enleri ile boylarının çarpılmasıyla elde edilen metrekare hesabı, daha çok yaşadığımız alanları ya da içlerindeki eşyaların yayıldıkları alanı hesaplamak için kullanılır. Örneğin bir halı metrekare hesabını yapmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle halının enini ve boyunu ölçmeniz gerekir. Bir kenarı 2 metre diğer kenarı 1 metre olan halının alanı;

2 metre x 1 metre = 2 m2’dir.

Yuvarlak şekilli eşyaların kapladıkları alanı hesaplamak istiyorsanız eşyanın çap ölçüsünü kendisiyle çarpmanız yeterli olacaktır. Örneğin yuvarlak bir masanız var ve bu masanın ne kadar alan kapladığını öğrenmek istiyorsunuz. O halde yapmanız gereken masanızı bir uçtan bir uca ölçmek olacaktır. Masanız tam bir yuvarlaksa neresinden ölçerseniz ölçün, çap dediğimiz iki kenar uzunluğu her ölçümde aynı olacaktır. Masanızın çapı 1,5 metre ise alanı;

1,5 metre x 1,5 metre = 2,25 m2’dir.

enboy

Net Metrekare Hesabı ile Brüt Metrekare Hesabı Arasında Ne Fark Vardır?

Özellikle ev alım satımlarında karşımıza çıkan net ve brüt metrekare hesabı, üzerinde önemle durulması gereken hesaplardır. Brüt metrekare hesabı; duvarların kalınlıklarını, merdiven ve asansör boşluklarını da içine alır. Net metrekare hesabında ise yaşam alanı dışında kalan tüm alanlar brüt metrekare hesabından çıkartılır. Emlak satışlarında ya da kiralamalarında daha çok brüt alan cinsinden hesap verilir.

Net Metrekare Hesabı Nasıl Yapılır?

Net metrekare hesabı yapmak için evdeki bütün yaşam alanları tek tek hesaplanır ve toplanır. Mutfak, yatak odaları, banyo, varsa küçük tuvalet ve balkonların alan ölçüleri hesaplanır ve toplanarak net alan hesabı elde edilir.

Yamuk olmayan dikdörtgen şeklindeki bir odanın alan hesabı, iki yan duvarın uzunluk ölçülerinin çarpılması sonucunda bulunur.

Örneğin; odanın uzun kenarı 3 metre, kısa kenarı 2 metre ise bu odanın alanı 3 metre x 2 metre = 6 m2’dir.

Her bir yaşam alanını aynı mantıkla hesapladığınızda, size söylenen brüt alan ile net alan arasındaki farkı açıkça görebilirsiniz. Bazı planlarda brüt metrekare hesabının içine otoparklar ve site içindeki yeşil alanlar da eklenmektedir. Duvarların içinde kalan alan, net alan hesabını yani yaşanacak alanların ölçüsünü vereceğinden bu ayrıntıya dikkat edilmelidir.

Yaşam Alanlarının Metrekare Ölçümleri Nasıl Yapılır?

Salon, oturma odası, yatak odası ya da mutfak gibi yaşam alanlarının metrekare ölçümlerini yapabilmek için duvar uzunluklarının ölçüsünü bilmeniz gerekir. Ölçümleri aldıktan sonra kısa kenar ile uzun kenarı çarptığınızda, odanın net kullanım alan ölçüsünü bulmuş olursunuz.

Her evin odaları düzgün şekilli olmayabilir, bazı odalar bombeli ya da yuvarlak olabilir. Bu alanları hesaplarken alanı dik üçgenlere bölmelisiniz. Dik üçgenlerin alanını hesaplarken de uzunluk ve yükseklikleri çarpmanız ve çıkan sonucu ikiye bölmeniz gerekir. Oluşturduğunuz dik üçgenlerle birlikte diğer ölçüleri topladığınızda odanızın net alanını yaklaşık olarak bulmuş olursunuz.

Duvarlara yerleştirilecek klima gibi eşyalar için duvar alanının bilinmesi gerekiyorsa, taban uzunluğu ile duvar yüksekliğini çarpmanız gerekir. Taban ölçüsü ve duvar yüksekliği santimetre cinsinden ise bunları metreye çevirmelisiniz. (100 cm = 1 metredir.) Bu işlemler size zor geliyorsa nette yer alan metrekare hesaplama aracı seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Bunun için alan ölçüsünü merak ettiğiniz yerin uzunluklarını ilgili bölmelere yazmanız ve “hesapla” demeniz yeterlidir.

Metrekare Hesaplama Ne İşe Yarar?

- Yaşam alanlarının net ölçülerini bulabilirsiniz. Böylece konut, tarla ve arsa alım satım ya da kiralama işlerinde verilen brüt alana aldanmadan tüm tercihler arasında doğru seçimi yapabilirsiniz.

- Odanıza koyacağınız eşyaların kapladıkları alanları hesaplayarak size kalacak boşlukları görebilir ve daha rahat yaşam alanları oluşturabilirsiniz.