İndirim bir ürünün önceden belirlenmiş fiyatı üzerinden istenilen oranda düşüş yapılmasıdır. Diğer bir ifadeyle iskontodur. İndirimli fiyat kelimesini duyduğunuzda normal fiyata göre daha ucuz anlamını taşımaktadır. Mağazalar genellikle bu indirim kelimesini çok kullanmaktadır. Bunun sebebi hem müşteri çekmek hem de ellerinde kalan stok fazlası ürünleri eritmek amaçlıdır. İskonto hesaplama aracını kullanarak indirim miktarını öğrenebilirsiniz.

 

İNDİRİM/İSKONTO HESAPLAMA ARACI 
Hesap yöntemi

Normal fiyat
İndirim oranı (%)
İndirimli fiyat
İndirim oranı (%)
Normal fiyat
İndirimli fiyat

 

İndirim Hesaplama

İndirim Oranı Nasıl Hesaplanmaktadır?

İndirim oranını yüzdelik olarak öğrenmek isterseniz aşağıdaki formülü kullanmanız gereklidir.

İO: indirim oranı
NF: Normal Fiyat
İF: İndirimli Fiyat

Formül : İO(%) = ((NF-İF)/NF) x 100

Şimdi indirimi günlük hayatta karşılaştığımız örneklerle açıklayalım.

Örnek1: Normalde etiket fiyatı 2000 TL olan televizyona %12 oranında indirim uygulamak istiyoruz. Televizyonu kaça satarsan istenen oranda indirim yapmış oluruz.

Verilen değerler, yukarıdaki formülde yerine koyarsak istediğimiz değeri elde ederiz.
Sonuç : ((100 - 12) x 2000 = 1760 TL

Örnek2: Etiket fiyatı 120 TL olan ceketi 90 TL ye satmak için ürünün normal fiyatı üzerinden yüzde kaç indirim uygulanması gerekiyor? Şimdi formülde verilen değerleri yerine yazalım;

Sonuç : (( 120 – 90 ) / 120 ) x 100 = %25 indirim uygulamak gerekmektedir.

Örnek3: Bir ürünün %10 ile indirim uygulanış hali 77 TL ise bu ürünün indirim uygulanmadan önceki fiyatı ne kadardır?

Şimdi bu fiyatı bulalım;

Sonuç : 77 / (1 – ( 10 / 100 )) = 85.56 TL

Görüldüğü gibi indirim uygulamak ürünün fiyatında düşüşe gitmektir. Firmalar bazen bunu ürünün normal fiyatı üzerinden yüzdelik oranda uygularlar bazen de 10 TL veya 40 TL gibi direk sabit bir miktar belirleyerek te indirim yapabilirler.

İndirimler yılın herhangi bir zamanında yapılabileceği gibi sezonluk olarak ta yapılabilmektedir. Özellikle mağazalar yaz geldiği zaman kış ürünlerinde sezon sonu indirimi yaparlar, kış geldiği zamanda yaz ürünleri için sezon sonu indirimi uygularlar. Normal sezonunda pahalıya alabileceğiniz bir ürünü indirim sezonunda almaya kalktığınızda çok daha ucuza almanız mümkün.