Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde kullanılan inç, uzunluk ölçülerini ifade etmek için kullanılır. Tablet, akıllı telefon, bilgisayar ya da laptop gibi cihazların ekran boyutları inç ölçü birimiyle hesaplanır. İnç, sadece uzunluk ölçüsü olarak değil aynı zamanda bisiklet ve araç lastiklerinin çaplarını, boruların çaplarını ya da puro çaplarını belirtmek için de kullanılır. Ülkemizde inç yerine santimetre kullanılır, bu yüzden satın aldığımız ürünlerdeki inç cinsinden değerleri santimetreye çevirerek gerçek ölçülerini bulmamız gerekebilir. Bunun için yapmanız gereken aşağıdaki inç hesaplama aracını kullanmaktır. 

İNÇ DEĞERİNİ-SANTİMETRE VE METRE DÖNÜŞTÜRME
İNÇ DEĞERİ GİRİNİZ(İnç) Örn: 4,70
SANTİMETRE OLARAK DEĞERİ(cm)
 
METRE OLARAK DEĞERİ(metre)
 
İnç-Santimetre Dönüşümü Hesaplama

İnç Nedir?

1 İnç Kaç Cm: 1 inç 2,54 cm’dir. İngiliz ölçü birimi olan inç, (“) sembolüyle gösterilir. Örneğin 9 inçlik bir tablet ekranını ifade etmek için 9” şeklinde yazılması gerekir.

Santimetre Nedir?

Metrik sistemde, metrenin iki altındaki ölçü birimi santimetredir. Ölçüsü çok büyük olmayan nesneler, santimetre ile ölçülür. Harita ölçeklerinde ve yağış oranlarını ifade etmek için de santimetre kullanılır. Centimeter kelimesinin kısaltılmışı olan “cm” ile sembolize edilir. 

İnç ve Santimetre Arasındaki Fark Nedir?

İnç ve santimetre farklı ülkelerde kullanılan farklı ölçü birimleri olmakla birlikte, kullanım alanları kesiştiği için birbirlerine dönüştürülmeleri gerekebilir. Ülkemize gelen yabancı ürünlerin çoğunda inç değeri kullanılmaktadır. Bu ürünlerin ölçülerini yaygın olarak kullandığımız ölçü birimlerine çevirerek kavram karmaşasından kurtulabilir ve onları daha rahat kullanabiliriz.

İnç Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Değeri inç olarak verilen bir ölçüyü santimetreye çevirmek için sayıyı 2,54 ile çarpmak gerekir. Değeri santimetre olarak verilen bir ölçüyü inç olarak ifade etmek içinse sayıyı 2,54’e bölmek gerekir

Örnek verirsek;

4,7 inç (4,7”) kaç cm eder?

4,7 x 2,54 = 11,94 cm’dir.

Elektronik Cihazlarda İnç

Pek çok kişi elektronik cihazlar satın alırken karşısına çıkan inç değeri yüzünden kavram karmaşası yaşar. Örneğin televizyon ekranları genelde 32 ekran, 54 ekran ya da 102 ekran şeklinde ifade edilir. Bu ölçüler inç biriminden ifade edilirler. İnç hesabı yapılırken santimetre ölçer gibi iki kenarın uzunluğu önemli değildir. İnç uzunluğu, bir köşenin diğer köşeye uzunluğunu ifade eder. Başka bir ifadeyle köşegen uzunluğu inç ölçüsünü verir. Örneğin 32 ekranlık bir televizyonla anlatılmak istenen, ekranın bir köşesinden diğer köşesine uzunluğunun 82 cm olmasıdır.

 cm inc