Desi Hesaplama Programı (En x Boy x Yükseklik)

Desi hesaplama aracını kullanarak istediğiniz cismin desi değerini hemen öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise sizden istenen cismin en, boy ve yükseklik değerlerini girerek hesaplama butonuna basmaktır.

DESİ HESAPLAMA ARACI
EN (cm)
BOY (cm)
YÜKSEKLİK (cm)
Desi Hesaplama Aracı

 

Desi Ne Demektir?

Hacimsel ağırlık anlamına gelen desi en çok kargo işlemlerinde kullanılmaktadır. Bir cismin desisini öğrenebilmeniz için o cismin en boy ve yükseklik değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Özellikle de kargoyla gönderilecek ürün büyükse kolinin desi hesabı yapılır ve ücretlendirme o şekilde yapılır. Neden böyle yapıyorlar diye aklınıza soru gelebilir. Bunu bu şekilde yapmalarının sebebi koli ağır olmasa bile büyük bir alan kapladığı için fiyatlandırmayı da ona göre yapmayı istemeleridir.Genelde taşımacılık sektöründe bu terim kullanılır.

desi hesaplama

Desi Hesabı Nasıl Yapılmaktadır?

Desi hesabı yapılabilmesi için hesabı yapılacak cismin en boy ve yüksekliğinin biliniyor olması gerekmektedir. Desi hesaplama formülüne göre bu bilinen ü. Değerin bir birleri ile çarpılması gerekmektedir. Bu üç değerin yani cismin en boy ve yüksekliğinin bir birleri ile çarpılan değerlerinin 3000 sayısına bölünmesiyle o cismin desisinin kaç olduğu ortaya çıkmaktadır.

Desi hesabının nasıl yapıldığını formülle gösterecek olursak.

 

Desi Hesabı = [(cismin eni) x (cismin boyu) x (cismin yüksekliği)] / 3000 

 

Şimdi bu yazdığımız formülü bir örnekle açıklayacak olursak ;

25cm x 10cm x 15cm = 3750 cm3

Formüle göre bu üç değerin çarpımıyla elde ettiğimiz değeri 3000 sayısına bölmemiz gerekiyor.

3750 / 3000 = 1,25 olarak bulunan değer o cismin desisini göstermektedir.

Eğer sizde istediğiniz cismin desisinin kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız yukarda verdiğimiz hesaplama aracından ilgili yerlere cismen en boy ve yükseklik değerlerini girerek hesapla butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.