2019 Lise Ders Puanı Hesaplama Aracı (MEB UYUMLU)

Lisede okuyan öğrencinizin ders notunu hesaplamak için aşağıdaki hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Hesaplama aracından öğrencinin hangi dersinin dönem sonu notunu hesaplama istiyorsanız bu derse ait yazılı puanını ve diğer aldığı puanları girerek hesapla butonuna basınız.

Not: Aşağıdaki hesaplama aracındaki alanlardan sadece sizi ilgilendiren kısımları doldurunuz. Boş bırakılan alanlar hesaplamaya dahil edilmeyecektir. Lütfen puan değeri olarak 0 ile 100 puan arasında değer giriniz.

MEB LİSE DERS NOTU HESAPLAMA ARACI(LİSE 9-10-11 VE 12 . SINIFLAR)
1. Yazılı sınav
2. Yazılı sınav
3. Yazılı sınav
4. Yazılı sınav
1. Proje görevi
2. Proje görevi
1. Ders Etkin Katılım
2. Ders Etkin Katılım
3. Ders Etkin Katılım
4. Ders Etkin Katılım
5. Ders Etkin Katılım

İstediğiniz alanı boş bırakabilirsiniz. Boş bıraktığınız alanlar ortalamaya dahil edilmez.

Not hesaplama lise

Lise Ders Puanı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Lisede okuyan öğrencilerin bir dersten dönem sonu puanı hesaplanırken dönem boyunca o dersten alınan yazılı notları, performans notları, eğer alınmışsa proje notlarının aritmetik ortalamaları alınarak belirlenir. Eğer öğrenci meslek lisesinde okuyorsa orada uygulanan temrin notları da bu aritmetik ortalamaya dahil edilmektedir. Kısacası öğrencinin ders notu hesaplamasında dönem içinde aldığı tüm notların aritmetik ortalaması baz alınır. Örnek verecek olursak;

Öğrencinin Matematik dersi:

1. Yazılısı : 50
2. Yazılısı : 60
1. Performans :80
2. Performans : 60

Eğer öğrenci matematik dersinde sadece bu dört notu almışsa bu dört notun aritmetik ortalaması alınır.

( 50 + 60 + 80 + 60 ) / 4 = 62,5 Aritmetik ortalama hesaplaması yapılırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülmektedir. Yukarıda ki hesaplama aracını kullanarak istediğiniz dersin dönem sonu puanını hesaplayabilirsiniz.

Bu Hesaplama Aracı Hangi Sınıflar İçin Geçerlidir?

Yukarıda verdiğimiz hesaplama aracını kullanarak 9. Sınıftan itibaren 10. ,11. Ve 12. Sınıf ders puanlarını hesaplayabilirsiniz.

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)