KPSS Ortaöğretim(P94) Puan Hesaplama

KPSS ortaöğretim sınavı, memur ya da sözleşmeli personel gibi belirli memurluklardan birinde görev almak isteyen adayların katıldığı bir sınavdır. Bu memurluklar kamuda; bilgisayar işletmeni, teknisyen, kimyager, şoför ve güvenlik görevlisi gibi meslekleri kapsamaktadır. KPSS ortaöğretim puan hesaplama aracını kullanılarak kaç puan alacağınızı yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki formu kullanarak Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerindeki doğru ve yanlış sayılarınızı girmeniz gerekmektedir.kpss lise puanı nasıl hesaplanır yazısınıda ziyaret edebilirsiniz.

2018 Kpss ortaöğretim puanı tahmini olarak hesaplanmaktadır.(7 Ekim 2018) - Sınavın Standart Sapmaları - GK/GY ortalamaları belli değildir. Bu hesaplama bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur.

KPSS ORTAÖĞRETİM (KPSSP94) PUAN HESAPLAMA
Alan Doğru Yanlış Netler
Genel Yetenek
Genel Kültür
Kpss OrtaÖğretim

KPSS Ortaöğretim Sınavı Nedir?

ÖSYM’nin yaptığı KPSS Ortaöğretim sınavı, ön lisans sınavı gibi çift yıllarda ve 2 yılda bir yapılmaktadır. Sınavda alınan puanlar, bir sonraki sınav tarihi olan 2020 yılına kadar geçerli olacak. KPSS Ortaöğretim sınavına;
- Lise 2, lise 3 ve lise 4. sınıfa giden öğrenciler,
- Liseden mezun olmuş fakat üniversiteye gitmeyenler,
- Ön lisans birinci ve ikinci sınıfta öğrenim görenler,
- 1. sınıf, 2. sınıf, 2. sınıf ve4. sınıf lisans öğrencileri katılabilirler.
KPSS Ortaöğretim sınav başvuru tarihlerinin son gününde lisans ya da ön lisans öğrencileri mezun olmuşlarsa bu sınava katılamazlar.

2018 KPSS Ortaöğretim Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2018 KPSS Ortaöğretim sınavı 7 Ekim 2018 Pazar günü,9:30 – 11:30 saatleri arasında yapılacak. KPSS Ortaöğretim sınavı başvuruları3Temmuz 2018’de başlayıp 19 Temmuz 2018 tarihinde son buluyor.KPSS Ortaöğretim sınavı için geç başvuru tarihi ise 9 Ağustos 2018 olarak açıklandı.

2018 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları 8 Kasım 2018’debelli olacak.Sınav tarihleri ve başvuru tarihleri için detaylı bilgi almak isteyenler http://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html adresindeki sınav takvimine bakabilirler.

2018 KPSS Ortaöğretim Sınavı Genel Bilgiler

Sınav sonucunda alınan puana bakılarak merkezi ve kurumsal yerleştirilmeler yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmeler, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve ÖSYM bünyesinde, ülke genelinde bulunan kurumlara dijital ortamda yapılan bir yerleştirme türüdür. Tercih yapıldıktan sonra kurumlara giriş yapabilmek için mülakat ya da yazılı sınav istenmez.

Merkezi yerleştirmeler senede dört defa yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmeler sonrası bir kuruma giren aday, KPSS’de aldığı puanı başka bir merkezi alımda kullanamaz. Kurumsal alımlara başvuru yapması halinde KPSS puanını kullanabilir. Merkezi alımlarda Kasım ayında minimum 500 kişilik kontenjan, Haziran ayında ise minimum 1000 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

Kurumsal yerleştirmelerdeyalnızca bir kurum personel almaktadır. Bu alımlar ya ÖSYM üzerinden yapılır ya da kurumun kendi sistemi içinden yapılır. Merkezi yerleştirmeler birden çok kuruma personel alımı yaparken kurumsal yerleştirmelerde bir kurum vardır. Kurumsal yerleştirmeler, merkezi yerleştirmeler gibi belli dönemlerde yapılmaz. Personel alım zamanına kurum karar vermektedir. Bir kuruma KPSS puanıyla giren adaylar, aynı puanı başka bir kurum başvurusunda kullanabilirler.

Lise seviyesinde KPSS Ortaöğretim sınavına giren adaylardan en çok sağlık ve teknik alanlarında merkezi ve kurumsal alımlar yapılmaktadır. Bu mesleklerin dışında hizmetli, şoför ve zabıt katibi gibi mesleklere de alım yapılır.

KPSS Ortaöğretim Sınavında Kaç Soru Soruluyor?

KPSS Ortaöğretim sınavı 120 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular 2 test şeklinde olup, ilk testte 60 soruluk Genel Yetenek, ikinci testte ise 60 soruluk Genel Kültür şeklinde verilmektedir.

2018 KPSS Ortaöğretim Sınav Konuları Nelerdir?

KPSS Ortaöğretim Genel Yetenek konuları;
KPSS OrtaöğretimTürkçe konuları: Sözcük bilgisi (3 soru), dil bilgisi (6 soru), anlatım bozuklukları (3 soru), okuduğunu anlama (15 soru), yazım noktalama (2 soru) olmak üzere toplam 30 sorudan oluşuyor.
KPSS OrtaöğretimMatematik konuları: Sayılarla işlem yapma (6 soru), matematiksel ilişkilerden faydalanma (6 soru), problem çözme (12 soru), temel geometrik bilgilerden faydalanma (3 soru), tablo – grafik okuma ve yorumlama (3 soru) olmak üzere toplam 30 soru sorulmaktadır.
KPSS Ortaöğretim Genel Kültür konuları;
KPSS OrtaöğretimTarih konuları: Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesinde Türk Devletleri (3 soru), Osmanlı Devleti (9 soru), Atatürk ilke ve inkılapları (12 soru), çağdaş Türk ve Dünya tarihi (3 soru) olmak üzere toplam 27 soru sorulmaktadır.
KPSS OrtaöğretimCoğrafya konuları: Türkiye’nin fiziki özellikleri (7 soru), Türkiye’nin beşeri özellikleri (3 soru), Türkiye’nin ekonomik özellikleri (8 soru) olmak üzere toplam 18 soru sorulmaktadır.
KPSS OrtaöğretimVatandaşlık konuları: Hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku (3 soru), Anayasa (4 soru), idare (2 soru) olmak üzere toplam 9 soru sorulmaktadır.
Ayrıca hem Türkiye hem de dünya ile ilgili genel, kültürel ve sosyo ekonomik konulardan 6 soru sorulmaktadır.

1 1 1 1 1 Oylar 4.80 (5 Oylar)