KPSS Ortaöğretim(P94) Puan Hesaplama

KPSS ortaöğretim sınavı, memur ya da sözleşmeli personel gibi belirli memurluklardan birinde görev almak isteyen adayların katıldığı bir sınavdır. Bu memurluklar kamuda; bilgisayar işletmeni, teknisyen, kimyager, şoför ve güvenlik görevlisi gibi meslekleri kapsamaktadır. Kpss ortaöğretim puan hesaplama aracını kullanılarak kaç puan alacağınızı yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. 

Araçlarımızı sürekli geliştiriyoruz fakat sizlerden de yardım bekliyoruz. Belli başlı değerler ösym tarafından paylaşılmıyor. Bu nedenle sizlerden sayfanın en altında bulunan yorum alanına açıklanan sonuçlara göre GK kaç doğru/kaç yanlış, GY kaç doğru/kaç yanlış şeklinde ne kadar puan aldığınızı paylaşmanızı rica ederiz.

KPSS ORTAÖĞRETİM (KPSSP94) PUAN HESAPLAMA
Alan Doğru Yanlış Netler
Genel Yetenek
Genel Kültür
Kpss OrtaÖğretim

Ortaöğretim Sınavı Nedir?

ÖSYM’nin yaptığı Ortaöğretim sınavı, ön lisans sınavı gibi çift yıllarda ve 2 yılda bir yapılmaktadır. Sınavda alınan puanlar, bir sonraki sınav tarihi olan 2020 yılına kadar geçerli olacak. Bu sınava;

- Lise 2, lise 3 ve lise 4. sınıfa giden öğrenciler,
- Liseden mezun olmuş fakat üniversiteye gitmeyenler,
- Ön lisans birinci ve ikinci sınıfta öğrenim görenler,
- 1. sınıf, 2. sınıf, 2. sınıf ve4. sınıf lisans öğrencileri katılabilirler.

Ortaöğretim sınavına başvuru tarihlerinin son gününde lisans ya da ön lisans öğrencileri mezun olmuşlarsa bu sınava katılamazlar.

En Son Sınav Sınav Ne Zaman Yapıldı?

En son Ortaöğretim sınavı 7 Ekim 2018 Pazar günü, yapıldı. 8 Kasım 2018’de sonuçlar açıklandı. Sınav tarihleri ve başvuru tarihleri için detaylı bilgi almak isteyenler http://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html adresindeki sınav takvimine bakabilirler.

Sınav İle İlgili Genel Bilgiler

Sınav sonucunda alınan puana bakılarak merkezi ve kurumsal yerleştirilmeler yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmeler, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve ÖSYM bünyesinde, ülke genelinde bulunan kurumlara dijital ortamda yapılan bir yerleştirme türüdür. Tercih yapıldıktan sonra kurumlara giriş yapabilmek için mülakat ya da yazılı sınav istenmez.

Merkezi yerleştirmeler senede dört defa yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmeler sonrası bir kuruma giren aday, aldığı puanı başka bir merkezi alımda kullanamaz. Kurumsal alımlara başvuru yapması halinde puanını kullanabilir. Merkezi alımlarda Kasım ayında minimum 500 kişilik kontenjan, Haziran ayında ise minimum 1000 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

Kurumsal yerleştirmelerde yalnızca bir kurum personel almaktadır. Bu alımlar ya ÖSYM üzerinden yapılır ya da kurumun kendi sistemi içinden yapılır. Merkezi yerleştirmeler birden çok kuruma personel alımı yaparken kurumsal yerleştirmelerde bir kurum vardır. Kurumsal yerleştirmeler, merkezi yerleştirmeler gibi belli dönemlerde yapılmaz. Personel alım zamanına kurum karar vermektedir. 

Lise seviyesinde sınavına giren adaylardan en çok sağlık ve teknik alanlarında merkezi ve kurumsal alımlar yapılmaktadır. Bu mesleklerin dışında hizmetli, şoför ve zabıt katibi gibi mesleklere de alım yapılır.

Soru sayısı kaç?

Sınav toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular 2 test şeklinde olup, ilk testte 60 soruluk Genel Yetenek, ikinci testte ise 60 soruluk Genel Kültür şeklinde verilmektedir.

Neler soruluyor?

Genel Yetenek konuları;

Türkçe konuları: Sözcük bilgisi (3 soru), dil bilgisi (6 soru), anlatım bozuklukları (3 soru), okuduğunu anlama (15 soru), yazım noktalama (2 soru) olmak üzere toplam 30 sorudan oluşuyor.

Matematik konuları: Sayılarla işlem yapma (6 soru), matematiksel ilişkilerden faydalanma (6 soru), problem çözme (12 soru), temel geometrik bilgilerden faydalanma (3 soru), tablo – grafik okuma ve yorumlama (3 soru) olmak üzere toplam 30 soru sorulmaktadır.

Genel Kültür konuları;

arih konuları: Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesinde Türk Devletleri (3 soru), Osmanlı Devleti (9 soru), Atatürk ilke ve inkılapları (12 soru), çağdaş Türk ve Dünya tarihi (3 soru) olmak üzere toplam 27 soru sorulmaktadır.

Coğrafya konuları: Türkiye’nin fiziki özellikleri (7 soru), Türkiye’nin beşeri özellikleri (3 soru), Türkiye’nin ekonomik özellikleri (8 soru) olmak üzere toplam 18 soru sorulmaktadır.

Vatandaşlık konuları: Hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku (3 soru), Anayasa (4 soru), idare (2 soru) olmak üzere toplam 9 soru sorulmaktadır.
Ayrıca hem Türkiye hem de dünya ile ilgili genel, kültürel ve sosyo ekonomik konulardan 6 soru sorulmaktadır.