KPSS Ortaöğretim(P94) Puan Hesaplama

KPSS ortaöğretim sınavı, memur ya da sözleşmeli personel gibi belirli memurluklardan birinde görev almak isteyen adayların katıldığı bir sınavdır. Bu memurluklar kamuda; bilgisayar işletmeni, teknisyen, kimyager, şoför ve güvenlik görevlisi gibi meslekleri kapsamaktadır. Kpss ortaöğretim puan hesaplama aracını kullanılarak kaç puan alacağınızı yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. 

Araçlarımızı sürekli geliştiriyoruz fakat sizlerden de yardım bekliyoruz. Belli başlı değerler ösym tarafından paylaşılmıyor. Bu nedenle sizlerden sayfanın en altında bulunan yorum alanına açıklanan sonuçlara göre GK kaç doğru/kaç yanlış, GY kaç doğru/kaç yanlış şeklinde ne kadar puan aldığınızı paylaşmanızı rica ederiz.

KPSS ORTAÖĞRETİM (KPSSP94) PUAN HESAPLAMA
Alan Doğru Yanlış Netler
Genel Yetenek
Genel Kültür
Kpss OrtaÖğretim

Ortaöğretim Sınavı Nedir?

ÖSYM’nin yaptığı Ortaöğretim sınavı, ön lisans sınavı gibi çift yıllarda ve 2 yılda bir yapılmaktadır. Sınavda alınan puanlar, bir sonraki sınav tarihi olan 2020 yılına kadar geçerli olacak. Bu sınava;

- Lise 2, lise 3 ve lise 4. sınıfa giden öğrenciler,
- Liseden mezun olmuş fakat üniversiteye gitmeyenler,
- Ön lisans birinci ve ikinci sınıfta öğrenim görenler,
- 1. sınıf, 2. sınıf, 2. sınıf ve4. sınıf lisans öğrencileri katılabilirler.

Ortaöğretim sınavına başvuru tarihlerinin son gününde lisans ya da ön lisans öğrencileri mezun olmuşlarsa bu sınava katılamazlar.

En Son Sınav Sınav Ne Zaman Yapıldı?

En son Ortaöğretim sınavı 7 Ekim 2018 Pazar günü, yapıldı. 8 Kasım 2018’de sonuçlar açıklandı. Sınav tarihleri ve başvuru tarihleri için detaylı bilgi almak isteyenler http://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html adresindeki sınav takvimine bakabilirler.

Sınav İle İlgili Genel Bilgiler

Sınav sonucunda alınan puana bakılarak merkezi ve kurumsal yerleştirilmeler yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmeler, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve ÖSYM bünyesinde, ülke genelinde bulunan kurumlara dijital ortamda yapılan bir yerleştirme türüdür. Tercih yapıldıktan sonra kurumlara giriş yapabilmek için mülakat ya da yazılı sınav istenmez.

Merkezi yerleştirmeler senede dört defa yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmeler sonrası bir kuruma giren aday, aldığı puanı başka bir merkezi alımda kullanamaz. Kurumsal alımlara başvuru yapması halinde puanını kullanabilir. Merkezi alımlarda Kasım ayında minimum 500 kişilik kontenjan, Haziran ayında ise minimum 1000 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

Kurumsal yerleştirmelerde yalnızca bir kurum personel almaktadır. Bu alımlar ya ÖSYM üzerinden yapılır ya da kurumun kendi sistemi içinden yapılır. Merkezi yerleştirmeler birden çok kuruma personel alımı yaparken kurumsal yerleştirmelerde bir kurum vardır. Kurumsal yerleştirmeler, merkezi yerleştirmeler gibi belli dönemlerde yapılmaz. Personel alım zamanına kurum karar vermektedir. 

Lise seviyesinde sınavına giren adaylardan en çok sağlık ve teknik alanlarında merkezi ve kurumsal alımlar yapılmaktadır. Bu mesleklerin dışında hizmetli, şoför ve zabıt katibi gibi mesleklere de alım yapılır.

Soru sayısı kaç?

Sınav toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular 2 test şeklinde olup, ilk testte 60 soruluk Genel Yetenek, ikinci testte ise 60 soruluk Genel Kültür şeklinde verilmektedir.

Neler soruluyor?

Genel Yetenek konuları;

Türkçe konuları: Sözcük bilgisi (3 soru), dil bilgisi (6 soru), anlatım bozuklukları (3 soru), okuduğunu anlama (15 soru), yazım noktalama (2 soru) olmak üzere toplam 30 sorudan oluşuyor.

Matematik konuları: Sayılarla işlem yapma (6 soru), matematiksel ilişkilerden faydalanma (6 soru), problem çözme (12 soru), temel geometrik bilgilerden faydalanma (3 soru), tablo – grafik okuma ve yorumlama (3 soru) olmak üzere toplam 30 soru sorulmaktadır.

Genel Kültür konuları;

arih konuları: Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesinde Türk Devletleri (3 soru), Osmanlı Devleti (9 soru), Atatürk ilke ve inkılapları (12 soru), çağdaş Türk ve Dünya tarihi (3 soru) olmak üzere toplam 27 soru sorulmaktadır.

Coğrafya konuları: Türkiye’nin fiziki özellikleri (7 soru), Türkiye’nin beşeri özellikleri (3 soru), Türkiye’nin ekonomik özellikleri (8 soru) olmak üzere toplam 18 soru sorulmaktadır.

Vatandaşlık konuları: Hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku (3 soru), Anayasa (4 soru), idare (2 soru) olmak üzere toplam 9 soru sorulmaktadır.
Ayrıca hem Türkiye hem de dünya ile ilgili genel, kültürel ve sosyo ekonomik konulardan 6 soru sorulmaktadır.

1 1 1 1 1 Oylar 4.78 (9 Oylar)

Yorumlar

GY:43D 5Y
GK:40D 3Y
SİZCE PUAN KAÇ ÇIKAR
Cevap
Benim iki oğlum sınava girdi biri 60 diğeri 68.5 aldı bir yerlere girerlermi
Cevap
hemşire yardımcısı alımı olacak mi (73) puanla olur mu
Cevap
Bana gelen bilgide 3.10 nedeniyle puanınız hesaplanmıştır diyor genel yetenekden 4d 20y genel kültür 23d 31y ne olacak şimdi hiç bir yere iş için başvuramıyacağım bari puanımı 30veya40 aldın deselerdi
Cevap
Sizin genel yetenekten netiniz 0 olduğu için hesaplamamistir
Cevap
Selam kübra benim puanım
56 nereler gelir yani hangi bölümler
Cevap yazarsan sevinirim teşekürler
Cevap
KPSS 3.10 maddesi nedir? diye merak edip KPSS kılavuzunu incelediğimizde şöyle bir ifade görüyoruz: Bir testte, en az bir (1) ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır.

Yani sonuç olarak KPSS için hesaplanabilen birçok puan türü vardır ve siz hesaplanmasını istediğiniz puan türünü etkileyen testlerden en az bir (1) ham puan yapmalısınız. Testi tamamen boş bırakır veya eksi nete düşerseniz puanınız hesaplanmaz.

yazık olmuş
Cevap
Alkışlıyorum... Çok güzel bir hesaplama olmuş üstelik kpss puanı nasıl hesaplanıyor yazınızda efsane olmuş. her yerde saçma sapan anlatmislar.
Cevap
Allah herkezin yardimcisi olsun yüksek puan alan ancak atanabilir.Açiktan atamada torpil dönüyor, Allah belalarini versin merkezi atama puanlarindan alsalar, puana göre millet atanir.Birde kadro çok az lise düzeyinde dalga geçiyorlar resmen.
Cevap
evet gerçekten öyle. bu kadar az kadro olması çok saçma. Milyonlar giriyor sinava sus payi 3-5 kisi ataniyor ancak.
Cevap
sıralamalarınız nasıl
Cevap
evet asıl önemli olan o puan paylasan arkadaslar siralamalarinizi da paylasiniz.
Cevap
gy 10 dogru 22 yanlis gk 48 dogru 12 yanlis puan 75,6
Cevap
üstteki hesaplamaya göre:75,473 cikiyor puaniniz. cok yakin hesapliyor
Cevap
Genel yetenek: 54 D/6Y
Genel Kültür: 52 D/7Y
Puanım: 96,102
Cevap
maşallah bro ne istersen onu kazanırsın. iyi çalışmıssın belli
Cevap
Kpss sonucuna göre 76,257almışım sizin sonucunuza göre 76,201. Yüzde yüz doğru olmasa da yüzde 99,98 gibi bir doğruluğu var benim netime göre
Cevap

Yorum ekle