KPSS Ortaöğretim(P94) Puan Hesaplama

KPSS ortaöğretim sınavı, memur ya da sözleşmeli personel gibi belirli memurluklardan birinde görev almak isteyen adayların katıldığı bir sınavdır. Bu memurluklar kamuda; bilgisayar işletmeni, teknisyen, kimyager, şoför ve güvenlik görevlisi gibi meslekleri kapsamaktadır. KPSS ortaöğretim puan hesaplama aracını kullanılarak kaç puan alacağınızı yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki formu kullanarak Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerindeki doğru ve yanlış sayılarınızı girmeniz gerekmektedir.kpss lise puanı nasıl hesaplanır yazısınıda ziyaret edebilirsiniz.

Kpss puan hesaplama aracımızı sürekli geliştiriyoz fakat sizlerden de yardım bekliyoruz. Puan hesaplama ile ilgili belli başlı değerler paylaşılmıyor. Bu nedenle sizlerden sayfanın en altında bulunan yorum alanına açıklanan sonucunuza göre GK kaç doğru/kaç yanlış, GY kaç doğru/kaç yanlış şeklinde ne kadar puan aldığınızı paylaşmanızı rica ederiz.

KPSS ORTAÖĞRETİM (KPSSP94) PUAN HESAPLAMA
Alan Doğru Yanlış Netler
Genel Yetenek
Genel Kültür
Kpss OrtaÖğretim

KPSS Ortaöğretim Sınavı Nedir?

ÖSYM’nin yaptığı KPSS Ortaöğretim sınavı, ön lisans sınavı gibi çift yıllarda ve 2 yılda bir yapılmaktadır. Sınavda alınan puanlar, bir sonraki sınav tarihi olan 2020 yılına kadar geçerli olacak. KPSS Ortaöğretim sınavına;
- Lise 2, lise 3 ve lise 4. sınıfa giden öğrenciler,
- Liseden mezun olmuş fakat üniversiteye gitmeyenler,
- Ön lisans birinci ve ikinci sınıfta öğrenim görenler,
- 1. sınıf, 2. sınıf, 2. sınıf ve4. sınıf lisans öğrencileri katılabilirler.
KPSS Ortaöğretim sınav başvuru tarihlerinin son gününde lisans ya da ön lisans öğrencileri mezun olmuşlarsa bu sınava katılamazlar.

2018 KPSS Ortaöğretim Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2018 KPSS Ortaöğretim sınavı 7 Ekim 2018 Pazar günü,9:30 – 11:30 saatleri arasında yapılacak. KPSS Ortaöğretim sınavı başvuruları3Temmuz 2018’de başlayıp 19 Temmuz 2018 tarihinde son buluyor.KPSS Ortaöğretim sınavı için geç başvuru tarihi ise 9 Ağustos 2018 olarak açıklandı.

2018 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları 8 Kasım 2018’debelli olacak.Sınav tarihleri ve başvuru tarihleri için detaylı bilgi almak isteyenler http://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html adresindeki sınav takvimine bakabilirler.

2018 KPSS Ortaöğretim Sınavı Genel Bilgiler

Sınav sonucunda alınan puana bakılarak merkezi ve kurumsal yerleştirilmeler yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmeler, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve ÖSYM bünyesinde, ülke genelinde bulunan kurumlara dijital ortamda yapılan bir yerleştirme türüdür. Tercih yapıldıktan sonra kurumlara giriş yapabilmek için mülakat ya da yazılı sınav istenmez.

Merkezi yerleştirmeler senede dört defa yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmeler sonrası bir kuruma giren aday, KPSS’de aldığı puanı başka bir merkezi alımda kullanamaz. Kurumsal alımlara başvuru yapması halinde KPSS puanını kullanabilir. Merkezi alımlarda Kasım ayında minimum 500 kişilik kontenjan, Haziran ayında ise minimum 1000 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

Kurumsal yerleştirmelerdeyalnızca bir kurum personel almaktadır. Bu alımlar ya ÖSYM üzerinden yapılır ya da kurumun kendi sistemi içinden yapılır. Merkezi yerleştirmeler birden çok kuruma personel alımı yaparken kurumsal yerleştirmelerde bir kurum vardır. Kurumsal yerleştirmeler, merkezi yerleştirmeler gibi belli dönemlerde yapılmaz. Personel alım zamanına kurum karar vermektedir. Bir kuruma KPSS puanıyla giren adaylar, aynı puanı başka bir kurum başvurusunda kullanabilirler.

Lise seviyesinde KPSS Ortaöğretim sınavına giren adaylardan en çok sağlık ve teknik alanlarında merkezi ve kurumsal alımlar yapılmaktadır. Bu mesleklerin dışında hizmetli, şoför ve zabıt katibi gibi mesleklere de alım yapılır.

KPSS Ortaöğretim Sınavında Kaç Soru Soruluyor?

KPSS Ortaöğretim sınavı 120 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular 2 test şeklinde olup, ilk testte 60 soruluk Genel Yetenek, ikinci testte ise 60 soruluk Genel Kültür şeklinde verilmektedir.

2018 KPSS Ortaöğretim Sınav Konuları Nelerdir?

KPSS Ortaöğretim Genel Yetenek konuları;
KPSS OrtaöğretimTürkçe konuları: Sözcük bilgisi (3 soru), dil bilgisi (6 soru), anlatım bozuklukları (3 soru), okuduğunu anlama (15 soru), yazım noktalama (2 soru) olmak üzere toplam 30 sorudan oluşuyor.
KPSS OrtaöğretimMatematik konuları: Sayılarla işlem yapma (6 soru), matematiksel ilişkilerden faydalanma (6 soru), problem çözme (12 soru), temel geometrik bilgilerden faydalanma (3 soru), tablo – grafik okuma ve yorumlama (3 soru) olmak üzere toplam 30 soru sorulmaktadır.
KPSS Ortaöğretim Genel Kültür konuları;
KPSS OrtaöğretimTarih konuları: Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesinde Türk Devletleri (3 soru), Osmanlı Devleti (9 soru), Atatürk ilke ve inkılapları (12 soru), çağdaş Türk ve Dünya tarihi (3 soru) olmak üzere toplam 27 soru sorulmaktadır.
KPSS OrtaöğretimCoğrafya konuları: Türkiye’nin fiziki özellikleri (7 soru), Türkiye’nin beşeri özellikleri (3 soru), Türkiye’nin ekonomik özellikleri (8 soru) olmak üzere toplam 18 soru sorulmaktadır.
KPSS OrtaöğretimVatandaşlık konuları: Hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku (3 soru), Anayasa (4 soru), idare (2 soru) olmak üzere toplam 9 soru sorulmaktadır.
Ayrıca hem Türkiye hem de dünya ile ilgili genel, kültürel ve sosyo ekonomik konulardan 6 soru sorulmaktadır.

1 1 1 1 1 Oylar 4.78 (9 Oylar)

Yorumlar  

Zehra
Benim iki oğlum sınava girdi biri 60 diğeri 68.5 aldı bir yerlere girerlermi
Cevap
semih
hemşire yardımcısı alımı olacak mi (73) puanla olur mu
Cevap
Hikmet Kartal
Bana gelen bilgide 3.10 nedeniyle puanınız hesaplanmıştır diyor genel yetenekden 4d 20y genel kültür 23d 31y ne olacak şimdi hiç bir yere iş için başvuramıyacağım bari puanımı 30veya40 aldın deselerdi
Cevap
Kübra
Sizin genel yetenekten netiniz 0 olduğu için hesaplamamistir
Cevap
Melîha
Selam kübra benim puanım
56 nereler gelir yani hangi bölümler
Cevap yazarsan sevinirim teşekürler
Cevap
aliye
KPSS 3.10 maddesi nedir? diye merak edip KPSS kılavuzunu incelediğimizde şöyle bir ifade görüyoruz: Bir testte, en az bir (1) ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır.

Yani sonuç olarak KPSS için hesaplanabilen birçok puan türü vardır ve siz hesaplanmasını istediğiniz puan türünü etkileyen testlerden en az bir (1) ham puan yapmalısınız. Testi tamamen boş bırakır veya eksi nete düşerseniz puanınız hesaplanmaz.

yazık olmuş
Cevap
Guest
Alkışlıyorum... Çok güzel bir hesaplama olmuş üstelik kpss puanı nasıl hesaplanıyor yazınızda efsane olmuş. her yerde saçma sapan anlatmislar.
Cevap
Ali
Allah herkezin yardimcisi olsun yüksek puan alan ancak atanabilir.Açiktan atamada torpil dönüyor, Allah belalarini versin merkezi atama puanlarindan alsalar, puana göre millet atanir.Birde kadro çok az lise düzeyinde dalga geçiyorlar resmen.
Cevap
emine
evet gerçekten öyle. bu kadar az kadro olması çok saçma. Milyonlar giriyor sinava sus payi 3-5 kisi ataniyor ancak.
Cevap
Guest
sıralamalarınız nasıl
Cevap
pinat
evet asıl önemli olan o puan paylasan arkadaslar siralamalarinizi da paylasiniz.
Cevap
ALİ
gy 10 dogru 22 yanlis gk 48 dogru 12 yanlis puan 75,6
Cevap
recep
üstteki hesaplamaya göre:75,473 cikiyor puaniniz. cok yakin hesapliyor
Cevap
barış
Genel yetenek: 54 D/6Y
Genel Kültür: 52 D/7Y
Puanım: 96,102
Cevap
ömer
maşallah bro ne istersen onu kazanırsın. iyi çalışmıssın belli
Cevap
barış
Kpss sonucuna göre 76,257almışım sizin sonucunuza göre 76,201. Yüzde yüz doğru olmasa da yüzde 99,98 gibi bir doğruluğu var benim netime göre
Cevap
kemal
genel yetenek : 41d 7y
genel kültür. : 21d 7y
76.320 puan
Cevap
sibel
genel yetenek: 32 doğru 6 yanlış
43 doğru 13 yanlış genel kültür 82 puan aldım
Cevap
sevilay
genel yetenek 30 doğru 10 yanlış, genel kültür 50 doğru 10 yanlış toplam puanım 85.2
Cevap
harun
benim: GY 45 doğru, 4 Yanlış -GK 54 Doğru 1 Yanlış
Puan: 94,240
Cevap
hüseyin
i nşallah düz veya anadolu lisesi mezunusundur.meslek lisesi olmada bu puanla
Cevap

Yorum ekle