KPSS Ön Lisans(P93) Puan Hesaplama

Çift yıllarda yapılan Ön Lisans sınavı, memurluk kadrolarına girmek isteyenlerin katıldığı bir sınavdır. Sınava girecek adayların merak ettiği konuların başında “KPSS Ön Lisans Puanı Hesaplama” online nasıl yapılıyor sorusu gelmektedir. Bunun için aşağıdaki formu kullanarak Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerindeki doğru ve yanlış sayılarınızı girmeniz yeterlidir. 

KPSS ÖN LİSANS (KPSSP93) PUAN HESAPLAMA
Alan Doğru Yanlış Netler
Genel Yetenek
Genel Kültür
Kpss Ön Lisans

ÖSYM tarafından 2012, 2014, 2016, 2018 ve 2020 gibi çift yıllarda yapılan Ön Lisans sınavı, A grubu meslekler haricindeki B grubu memurluk kadrolarına girmek isteyenlerin katıldığı bir sınavdır. Ön lisans mezunları, lisans öğrencileri ve ikinci sınıfta okuyanlar bu sınava girebilir.

En Son Sınav Ne Zaman Yapıldı?

En son KPSS Ön Lisans sınavı 4 Kasım 2018 Pazar günü yapıldı. Sonuçlar ise 29 Kasım 2018 tarihinde açıklandı. 

Sınavda Kaç Soru Soruluyor?

Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinden oluşan sınavda, her bir test 60’ar sorudan oluşmaktadır. Soruların her biri için 1 dakika zaman verilmiş olup, 120 dakika içinde iki testin de tamamlanmış olması gerekmektedir.

Sınav Konuları Nelerdir?

Genel Yetenek konuları;

Türkçe konuları: Sözcük bilgisi (3 soru), dil bilgisi (6 soru), anlatım bozuklukları (3 soru), okuduğunu anlama (15 soru), yazım noktalama (2 soru) olmak üzere toplam 29 soru sorulmaktadır.

Matematik konuları: Sayılarla işlem yapma (6 soru), matematiksel ilişkilerden faydalanma (6 soru), problem çözme (12 soru), temel geometrik bilgilerden faydalanma (3 soru), tablo – grafik okuma ve yorumlama (3 soru) olmak üzere toplam 30 soru sorulmaktadır.

Genel Kültür konuları;

Tarih konuları: Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesinde Türk Devletleri (3 soru), Osmanlı Devleti (9 soru), Atatürk ilke ve inkılapları (12 soru), çağdaş Türk ve Dünya tarihi (3 soru) olmak üzere toplam 27 soru sorulmaktadır.

Coğrafya konuları: Türkiye’nin fiziki özellikleri (7 soru), Türkiye’nin beşeri özellikleri (3 soru), Türkiye’nin ekonomik özellikleri (8 soru)olmak üzere toplam 18 soru sorulmaktadır.

Vatandaşlık konuları: Hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku (3 soru), Anayasa (4 soru), idare (2 soru) olmak üzere toplam 9 soru sorulmaktadır.

Ayrıca hem Türkiye hem de dünya ile ilgili genel, kültürel ve sosyo ekonomik konulardan 6 soru sorulmaktadır.