KPSS Öğretmenlik(P10) ve Alan Sınavı ÖABT(P121) Puan Hesaplama

Kıymetli öğretmen adayı arkadaşlarımız, kadrolu olarak öğretmen atanabilmeniz için çok zorlu bir süreç olan KPSS Öğretmenlik sınavını başarılı bir şekilde vermek zorundasınız. Açıkçası bu sınavda iyi bir puan almak başarılı olmanız için yetmeyebilir. İyi bir KPSS puanı almanın yanı sıra diğer rakiplerinize de fark atmak zorundasınız. Özellikle ataması çok az olan branş öğretmenlikler için dereceye girecek kadar büyük bir başarı elde etmek sizler için bir mecburiyettir. Bu noktada Eğitim ve ÖABT netleri bir hayli önemlidir.

KPSS EĞİTİM(P10) VE ÖABT(P121) PUAN HESAPLAMA
Alan Doğru Yanlış Netler
Genel Yetenek
Genel Kültür
Eğitim Bilimleri
ÖABT Alanı
ÖABT (Alan Bilgisi)
Kpss Eğitim

KPSS Lisans Sınavı İle Öğretmenlik Sınavı Arasında ki Fark

Bir önceki makalemizde ve KPSS Lisans hesaplama aracımızda iki yılda bir girilen KPSS sınavının normal kamu personeli atamalarında geçerli olan KPSS sınavı olduğunu ifade etmiştik. Örneğin Maliye Bakanlığının Memur normal memur ilan alımı bu kapsama girmektedir. Her iki senede bir yapılan bu sınavda adaylar dilerlerse öğretmenlik yada diğer A kadroları içinde başvuru yapabilirler.

İki senenin dışında diğer senelerde yapılan KPSS sınavları ise sadece alan atamaları için geçerlidir. Örneğin bu KPSS sınavına girerek öğretmen olarak atanabilirsiniz. Ancak alacağınız normal KPSS puanı ile memur olarak atanamazsınız.

KPSS Öğretmenlik ve ÖABP Puan Hesaplama

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu yada 4B statüsünde öğretmen kadrolarına atanabilmek için KPSS öğretmenlik sınavına girmek zorundasınız. Söz konusu bu KPSS sınavında Genel Kültür ve Genel Yetenek sınav sorularının yanı sıra Eğitim Bilimlerinden de sınava girmek zorundasınız.

KPSS Öğretmenlik sınavına Eğitim Fakülteleri ya da Fen Edebiyat Fakülteleri mezunları girebilir. 5 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak 2018 KPSS Öğretmenlik sınavında ne kadar puan alındığını öğrenmek için KPSS puan hesaplayıcı araçları kullanılabilir. Bunun için üstteki formu kullanarak Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim testlerindeki doğru ve yanlış sayılarınızı girmeniz yeterlidir.

KPSS Öğretmenlik Puanı (P10, P121) Nasıl Hesaplanır?

KPSS Öğretmenlik sınavı, 60 Genel Kültür, 60 Genel Yetenek ve 80 Eğitim Bilimleri olmak üzere 120 sorudan oluşmaktadır. Atamalar KPSSP121 puanına göre yapılmaktadır. KPSS Öğretmenlik puanı hesaplama formülü aşağıdadır;

KPSSP121 = (GK-GY) x 0,15 + EB x 0,15 + ÖABT x 0,6 + 40

Formüldeki değerler;

GK: Genel Kültür testindeki toplam net sayısı
GY: Genel Yetenek testindeki toplam net sayısı
EB: Eğitim Bilimleri testindeki toplam net sayısı
ÖABT: Öğretmenlik Alan Bilgisi testindeki toplam net sayısı

KPSS Öğretmenlik Sınavı Nedir?

ÖSYM tarafından her yıl yapılan KPSS Öğretmenlik sınavı, Fen Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi mezunu adayların girdiği bir sınav türüdür. MEB bünyesindeki eğitim kurumlarına kadrolu öğretmen olarak atanmak isteyen adaylar Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavına girmelidirler. ÖABP’de P121 ve P10 puanları hesaplanmaktadır. 2018 KPSS Öğretmenlik Sınavı puanı, bir sonraki yıla kadar geçerlidir. Branşlarına göre adaylar KPSS’deki Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerini çözdükten sonra ÖABT testlerini de cevaplamak zorundadırlar.

2018 KPSS Öğretmenlik Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2018 KPSS Öğretmenlik sınavı 5 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak. KPSS Öğretmenlik sınavı başvuruları 10 Mayıs 2018’de başlayıp 21 Mayıs 2018 tarihinde son buluyor. KPSS Öğretmenlik sınavı için geç başvuru tarihi ise 6 Haziran 2018 olarak açıklandı.
2018 KPSS Öğretmenlik sınav sonuçları 31 Ağustos 2018 tarihinde belli olacak. Sınav tarihleri ve başvuru tarihleri için daha çok bilgi almak isteyen adaylar http://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html adresindeki sınav takvimine bakabilirler.

2018 KPSS ÖABT Sınav Konuları Nelerdir?

Öğretmenlik sınavı konuları branşlara göre değişmektedir. Sınavda çıkan testler;
- 60’ar sorudan oluşan Genel Kültür ve Genel Yetenek testleri sınavın yüzde 30’unu,
- 80 sorudan oluşan Eğitim Bilimleri testi ise sınavın yüzde 20’sini,
- 50 sorudan oluşan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise sınavın yüzde 50’sini oluşturmaktadır.
2018 KPSS ÖABT sınavında Eğitim Bilimleri testindeki konu dağılımları bir önceki yıla göre değişiklik gösteriyor. Buna göre;
- Öğretim İlke ve Yöntemleri yüzde 26
- Sınıf Yönetimi yüzde 6
- Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı yüzde 6
- Program Geliştirme yüzde 6
- Öğrenme Psikolojisi yüzde 15
- Gelişim Psikolojisi yüzde 13
- Rehberlik ise yüzde 13 olarak değiştirilmiştir.
ÖABT sınavına girecek adaylar hangi alanda sınava gireceklerse alan kodunu mutlaka işaretlemedirler. ÖABT alanında değişiklik yapmak isteyenler, başvuru süresi sona ermeden ÖSYM’nin sitesine girmeli ve gerekli düzenlemeyi yapmalıdırlar. 21 Mayıs tarihinden sonra yapılan değişiklikler kabul edilmez.

1 1 1 1 1 Oylar 4.02 (54 Oylar)