KPSS Öğretmenlik(P10) ve Alan Sınavı ÖABT(P121) Puan Hesaplama

Kıymetli öğretmen adayı arkadaşlarımız, kadrolu olarak öğretmen atanabilmek için çok zorlu bir süreç olan Öğretmenlik sınavını başarılı bir şekilde vermek zorundasınız. Açıkçası bu sınavda iyi bir puan almak başarılı olmanız için yetmeyebilir. İyi bir puan almanın yanı sıra diğer rakiplerinize de fark atmak zorundasınız. Özellikle ataması çok az olan branş öğretmenlikler için dereceye girecek kadar büyük bir başarı elde etmek sizler için bir mecburiyettir. Bu noktada Eğitim ve ÖABT netleri bir hayli önemlidir. 14 Temmuz 2019 Kpss ÖABT ve Eğitim Bilimleri tahmini puan hesaplaması alt kısımda yer alıyor. 

KPSS EĞİTİM(P10) VE ÖABT(P121) PUAN HESAPLAMA
Alan Doğru Yanlış Netler
Genel Yetenek
Genel Kültür
Eğitim Bilimleri
ÖABT Alanı
ÖABT (Alan Bilgisi)
Kpss Eğitim

Lisans Sınavı İle Öğretmenlik Sınavı Arasında ki Fark

İki yılda bir girilen KPSS sınavının normal kamu personeli atamalarında geçerli olan KPSS sınavı olduğunu ifade etmemiz doğru olacaktır. Örneğin Maliye Bakanlığının Memur normal memur ilan alımı bu kapsama girmektedir. Her iki senede bir yapılan bu sınavda adaylar dilerlerse öğretmenlik yada diğer A kadroları içinde başvuru yapabilirler.

İki senenin dışında diğer senelerde yapılan sınavlar ise sadece alan atamaları için geçerlidir. Örneğin bu yıl sınava girerek öğretmen olarak atanabilirsiniz. Farklı bir memuriyet seçemezsiniz.

Öğretmenlik ve ÖABP Puanı

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu yada 4B statüsünde öğretmen kadrolarına atanabilmek için öğretmenlik sınavına girmek zorundasınız. Söz konusu bu sınavda Genel Kültür ve Genel Yetenek sınav sorularının yanı sıra Eğitim Bilimlerinden de sınava girmek zorundasınız. Öğretmenlik sınavına Eğitim Fakülteleri ya da Fen Edebiyat Fakülteleri mezunları girebilir. 

Öğretmenlik sınavı, 60 Genel Kültür, 60 Genel Yetenek ve 80 Eğitim Bilimleri olmak üzere 120 sorudan oluşmaktadır. Atamalar KPSSP121 puanına göre yapılmaktadır. Puan formülü en basit haliyle aşağıdadır;

KPSSP121 = (GK-GY) x 0,15 + EB x 0,15 + ÖABT x 0,6 + 40

Formüldeki değerler;

GK: Genel Kültür testindeki toplam net sayısı
GY: Genel Yetenek testindeki toplam net sayısı
EB: Eğitim Bilimleri testindeki toplam net sayısı
ÖABT: Öğretmenlik Alan Bilgisi testindeki toplam net sayısı

Öğretmenlik Sınavı Nedir?

ÖSYM tarafından her yıl yapılan Öğretmenlik sınavı, Fen Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi mezunu adayların girdiği bir sınav türüdür. MEB bünyesindeki eğitim kurumlarına kadrolu öğretmen olarak atanmak isteyen adaylar Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavına girmelidirler. ÖABP’de P121 ve P10 puanları önemlidir. Öğretmenlik Sınavı puanı, bir sonraki yıla kadar geçerlidir. Branşlarına göre adaylar Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerini çözdükten sonra ÖABT testlerini de cevaplamak zorundadırlar.

ÖABT Sınav Konuları Nelerdir?

Öğretmenlik sınavı konuları branşlara göre değişmektedir. Sınavda çıkan testler;

- 60’ar sorudan oluşan Genel Kültür ve Genel Yetenek testleri sınavın yüzde 30’unu,
- 80 sorudan oluşan Eğitim Bilimleri testi ise sınavın yüzde 20’sini,
- 50 sorudan oluşan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise sınavın yüzde 50’sini oluşturmaktadır.

ÖABT sınavında Eğitim Bilimleri testindeki konu dağılımları bir önceki yıla göre değişiklik gösteriyor. Buna göre;

- Öğretim İlke ve Yöntemleri yüzde 26
- Sınıf Yönetimi yüzde 6
- Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı yüzde 6
- Program Geliştirme yüzde 6
- Öğrenme Psikolojisi yüzde 15
- Gelişim Psikolojisi yüzde 13
- Rehberlik ise yüzde 13 olarak değiştirilmiştir.

ÖABT sınavına girecek adaylar hangi alanda sınava gireceklerse alan kodunu mutlaka işaretlemelidirler. ÖABT alanında değişiklik yapmak isteyenler, başvuru süresi sona ermeden ÖSYM’nin sitesine girmeli ve gerekli düzenlemeyi yapmalıdırlar.