Kira Artış Oranı Hesaplaması 2020, TEFE, TÜFE'ye göre

Mallarını kiraya veren mülk sahipleri her yıl kira miktarlarında artışa gitmektedirler. Değişen ekonomik durumlar enflasyon oranları bu artışı tetiklemektedir. Kira sözleşmeleri yapılırken de yıl sonunda belirli bir oranda artış yapılacağı da karara bağlanmaktadır. Kira artış zamanı geldiğinde de yeni kira bedeli kiracı tarafından ödenmeye başlar.

Eğer kiranızın artış oranının ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki hesaplama aracından sizden istenen verileri doğru bir şekilde girerek hesapla butonuna basınız. Girilen değerlere göre kira artış oranınızın ne kadar olduğu hesaplanarak size gösterilecektir.

 
KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA
Ay seç:
Artış oranı seç:

Tutarı giriniz:

kira artış oranı Hesaplama Aracı

TÜİK Tarafından Yayınlanan son 3 ayın TÜFE / Yİ-ÜFE ORANLARI - Güncellenme Tarihi: 03/05/2019

2019 Nisan Ayı(12 Aylık Ortalama):

TÜFE: % 17,93 >>>

Yİ-ÜFE: % 29,97 >>>

2019 Mart Ayı(12 Aylık Ortalama):

TÜFE: % 17,16 >>>

Yİ-ÜFE: % 28,70 >>>

 

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Kira artış oranları belirlenirken Yurt içi Üretici Fiyat Endeksine(Yİ-ÜFE),Tüketici Fiyat Endeksine(TÜFE) veya kimi özel durumlarda ikisinin ortalamasına göre hesaplama yapılmaktadır. Bu değerin on iki aylık ortalamasına bakılarak değişim oranı baz alınır ve mülkün sahibi ya çıkan bu orana göre artış yapabilir ya da tercihine göre daha aşağısı bir oranda artış yapabilir.

Bir örnek verecek olursak;

Diyelim ki 2000 TL kira ödemektesiniz. Yıl içinde açıklanan yurt içi üretici fiyat endeksi oranı yüzde 6,3 olsun. Mülk sahibi de bu oranda kiranıza zam yaparsa kiranıza her ay için 126 TL zam yapmış olur ve sizde her ay 2164 TL kira ödersiniz.

Kira Artışı Ne Zaman Uygulanmaktadır?

Kira artışları genellikle yapılan sözleşmeye göre olmaktadır. Eğer sözleşme yıllık olarak yapılmışsa bir yıl dolduğunda kira miktarında artışa gidilmektedir. Bazı sözleşmeler altı aylıkta yapılabilmektedir. Altı aylık yapılmış sözleşmelerde de süre tamamlandığında yeni kira tutarı belirlenir ve kiracı yeni bedel üzerinden malı kullanmaya devam eder.

Bazı mülk sahipleri fahiş artışlar yapmak isteyebilirler. Bunun önüne geçmek için kiracıların kiralamayı yaparken sözleşmede bu artış oranını konuşarak netleştirmeleri gerekmektedir.

Kira Miktarları Nasıl Belirlenmektedir?

Kiralar belirlenirken çevredeki kira miktarları çok önemli olmaktadır. Mülkün durumu konumu da ayrıca önem arz etmektedir. Eğer ev kiralanacaksa sıfır mı yoksa kullanılmış ev mi buda kira tutarını belirleyici bir faktördür. İş yeri kiralanıyorsa işyerinin bulunduğu yer ve büyüklüğü de kira miktarını etkilemektedir. Günümüzde ev kiralarken kiracılardan 1 veya 2 kira karşılığı depozito ücreti alınmaktadır. Bunun da amacı kiracı eve zarar verirse evden çıkarken yapılmış olan zararın giderilmesi için kullanılmaktadır. Eğer herhangi bir zarar tespit edilmezse kira başlangıcında alınan bu depozito tutarı kiracıya geri iade edilmektedir.