Zekat İçin Nisap Miktarı Diyanete Göre Kaç Gramdır?

Zekat İçin Nisap Miktarı Diyanete Göre Kaç Gramdır

Zekatın sözlük anlamına bakacak olursak arınmak, temizlenmek anlamına gelmektedir. Eğer zekatın dinimizdeki karşılığı ne diyecek olursanız sahip olduğumuz zenginliğin bir miktarını ihtiyaç sahiplere vermemizdir. Zekat hangi oranda verilir? Diyanete göre nisap miktarı 2020 yılında ne kadar? Kimler zekat vermelidir? Ne kadar zekat verilmelidir? Kimlere zekat verilir? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında. Zekat vermek çok ulvi bir iştir aslında. Sosyal yardımlaşmaya en iyi örneklerden biridir. Zekat vermek bizi çağın hastalığı cimriliğe karşı korur.

Nisap Miktarı Nedir?

Nisap miktarı kişinin zekat verme şartlarını taşıyıp taşımadığının anlaşılabilmesi için sınır değerdir. Bu da 80.18 gr altına karşılık gelmektedir. Şöyle bir yanılgıya düşmeyelim. Sadece bu kadar altını olanlar zekat vermek zorunda diye bir şey yok bu gramın karşılığında birikmiş paranız varsa İslam dinine göre zengin sayılmaktasınız ve zekatını vermek zorundasınız. Bazı kaynaklarda nisap miktarının 92 gr olduğunu da dair bilgiler görmek mümkündür. Fakat Diyanet İşleri Başkanlığı nisap miktarını 80,18 gr olarak açıklamaktadır.

Kimler Zekat Vermek Zorundadır?

Zekat vermeniz için temel şartlar hür aklınız olması, ergenlik çağını aşmış, Müslüman olmalı ve zengin olmalıdır. Diğer bir temel şart ise elde edilen malların üzerinden bir yıl geçmesi gerekmektedir. Bir yıl geçmeyen malların zekatını vermekle yükümlü değiliz. Bu şartları sağlayan kişiler için zekat vermek farzdır. İslam dininin şartlarından biri olan zekat ile toplum arası dayanışmayı artırmak mümkündür. Zenginlerin mallarının belli bir miktarını ihtiyaç sahiplerine vermeleri halk arasındaki gelir dağılımına da katkı sağlamaktadır. Zekatı verirken mutlaka İslami ölçütlere göre vermeliyiz. Kurallar dışında ve verilmesi gereken miktar dışında verilen şey zekat olmaz. Buna da dikkat etmeliyiz.

Zekatı Ne Zaman Vermek Zorundayız?

Zekat İslam’ın 5 şartından biridir ve bu ibadetin yapılabilmesi için elde edinilen malların üzerinden 1 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Normalde zekatın verildiği zamanlarla ilgili İslam’da he hangi bir sınır konulmamıştır fakat ülkemizde şöyle bir adet oluşmuştur. İnsanlar zekatlarını genelde Ramazan Ayında vermeyi tercih etmektedirler.

Hangi Malın Zekatı Verilmez?

Üzerinden kar elde etmediğiniz ev arsa veya arabanın zekatı verilmez. Eğer üzerinden gelir elde ediyorsanız zekatını vermekle yükümlüsünüz.

İlginizi Çekebilir:

Fıtır Sadakası