Şifre herhangi bir yerde oturum açmak için gizli bir anahtar girişidir. Şifreyi günlük hayatımızda telefondan tutunda kredi kartına kadar çoğu alanda kullanmaktayız. Oluşturduğumuz şifreler güvenlik açısından zayıf olursa başımıza büyük dertler açılabilir. O yüzden şifre oluştururken kolay tahmin edilemeyen hacker programları tarafından bulunamayan, çözülmesi çok zor şifreler olmalıdır. Sitemizde ki şifre oluşturucu formunu kullanarak yüksek güvenlikli şifreler oluşturabilirsiniz. 

ŞİFRE OLUŞTURMA ARACI
Şifre kaç haneli olsun?
Şifrenizin düzeni nasıl olsun?

Not: Her şifre oluşturma aracını her çalıştırdığınızda yeni bir şifre oluşturmaktadır. Eğer şifreyi herhangi bir yerde kullanacaksanız lütfen şifreyi unutmayınız veya bir yere not ediniz.

Bu araç ile istediğiniz uzunlukta ve istediğiniz karakterleri karşılayacak şekilde şifre oluşturabilirsiniz. Eğer şifre oluştururken herhangi bir düzen seçmezseniz rakam, büyük ve küçük harfelerden şifre oluşturur.

Şifre aracı

Bunlara da göz atınız:

Kelime Karakter Sayısı Bulma

Güvenli Şifre Ne Demektir?

Kimsenin kolay tahmin edemeyeceği, hackerların çözemeyeceği, tespit edilmesi zor olan şifredir. Güvenli şifreler sadece harflerden veya rakamlardan oluşmamaktadır. Hem harf hem rakam hem de özel semboller kullanılarak bir kombinasyon gerçekleştiriliyor. Güvenli olmayan şifreler ise kolay tahmin edilebilecek olan doğum tarihi gibi değerlerdir. Doğum tarihi, önemli olayların tarihleri, tutulan takımların kuruluş yıl dönümleri 1234 gibi sıralı rakamlar ilk denenecek şifrelerdir. Bunları sakın parola olarak kullanmayınız.

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Sitemizde şifre oluşturma aracıyla çok güvenli şifreler oluşturabilirsiniz. Güvenli şifre oluştururken şifrenizi oluşturan karakterlerin çeşitliliğini artırın. Şifre ne sadece rakamlardan nede sadece yazılardan oluşsun. En güvenli şifre içinde farklı türde karakterlerin olduğu şifrelerdir. Mesela güvenli şifreye bir örnek verelim;
Güvenli şifreye örnek 1 : %lNd6N+@&k
Güvenli şifreye örnek 2 : !9mV@rT7p6
Güvenli şifreye örnek 3 : 5.+U8VQwey

Burada gördüğünüz örnek şifreler çok güvenli şifrelere örnektir. Bu tarz şifrelerin çözülmesi çok zordur. Özellikle kredi kartı gibi, bankamatik kartı gibi para giriş çıkışı yapılan şifreli işlemlerde kullandığınız şifrelere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde hackerların hedefi olabilir bir çok zarara maruz kalabilirsiniz. Fakat hala bazı insanlar çok basit parolaları kullanmakta ve dolandırıcıları, sahte yazılımcıların hedefi olmaktadırlar. Yapılan araştırmalarda doğum gününü şifre olarak kullanan insanların sayısı hiçte azımsanmayacak kadar az.

Özellikle bilmediğiniz ve çok güvenli görünmeyen yerlerde kullanılan kartlı şifreli işlemler güvenlik açısından ciddi riskler oluşturabilir. Son bir uyarı yeni kimlik kartlarında PIN kodu bulunmaktadır. Bir çok e-devlet işlerinin bu PIN kodu kullanılarak yapılacağını unutmayın. O yüzden yeni kimlik PIN kodunu değiştirirken güvenli bir şifre kullanmaya dikkat edin.