Klima satın almaya karar verdiğinizde karşınıza çıkan seçenekler ve hiçbir şey anlamadığınız terimler kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden doğru tercih yapmakta zorlanabilirsiniz. Klima alırken bakmanız gereken en önemli şeylerden biri BTU değeridir. Alacağınız klimanın BTU değerini öğrendiğinizde size fazladan enerji harcatacak ve faturanızı kabartacak bir klima satın almaktan kurtulabilirsiniz. BTU hesabı yaparak bulunduğunuz ortamın soğutma ihtiyacının ne kadar olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, aşağıdaki formu kullanarak hesaplanmasını istediğiniz odanın metrekaresini, evde yaşayan kişi sayısını ve yaşadığınız bölgeyi girmektir. 

KLİMA BTU HESAPLAMA ARACI
Odanın alanı(m2)
Evde yaşayan kişisayısı
Yaşadığınız bölge
Klima BTU Hesaplama Aracı

BTU Nedir?

British Thermal Unit’in kısaltması olan BTU, klima satın alırken bakılması gereken en önemli değerdir. 1 libre suyun sıcaklığını 63 Fahrenheit’ten 64 Fahrenheit’e çıkartabilmek için gereken enerji miktarı BTU değerini verir. (1 libre = 453,6 gr ve 1 Fahrenheit = 0,556 santigrata karşılık gelir.)

Yaşadığınız iklim, klima taktırmak istediğiniz alanın büyüklüğü ve ortamda yaşayan kişi sayısı BTU hesabında önemli bir yer tutar. Hiçbir sorgulama yapmadan alacağınız klimalardan yeterli verimi alamadığınız gibi fazladan bedel ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Klimalarda BTU değeri BTU / saat şeklinde gösterilir. Bu ifade klimanın 1 saat içinde ne kadar ısı taşıdığını gösterir. Bu değerin artması klimanın da değerinin artması anlamına gelir.

Klima BTU Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima BTU hesabı yapılırken farklı yöntemler uygulanabilir. Klima BTU hesabındaki değişkenler, oda alanı, kişi sayısı ve bölgedir. Bu değişkenler kullanılarak BTU hesabı yapılabilir.

Alan hesabıyla BTU değeri bulmak;

Odanın metrekaresini 2,2 sayısına böldükten sonra çıkan sonucu 1000 ile çarparak odanın soğutma ihtiyacını buluruz. Örnek verirsek;

Klima taktırmak istediğimiz odanın alanı 30 metrekare. Bu odanın BTU hesabını yapmak için;

30 / 2,2 = 13,636

Bu değeri 1000 ile çarptığımızda;

13,636 x 1000 = 13636 BTU/h değerini buluruz.

Bu sonuç bize, alacağımız klimanın 14000 BTU/h değerine uygun olması gerektiğini gösterir. BTU değeri bu değerin altında olan klimalar, odanın ısı ihtiyacını karşılamayacaktır.

Bölge katsayı değeri ile BTU bulmak;

Yaşadığımız bölgenin katsayı değeri, odanın metrekaresi ile çarpılır ve odada yaşayan her 1 kişi için 600 BTU/h değeri hesaba eklenir. Odanın aydınlatması için kullanılan eşyalar 500 wattan daha çok enerji tüketiyorsa her 1 watt için hesaba 3,412 BTU/h eklenir.

Bölgelere Göre BTU Katsayıları Nelerdir?

Her bölgenin BTU katsayı değeri farklıdır.

 • Marmara Bölgesi için BTU katsayı değeri = 385 BTU/h
 • Ege Bölgesi için BTU katsayı değeri = 423 BTU/h
 • Akdeniz Bölgesi için BTU katsayı değeri = 445 BTU/h
 • Karadeniz Bölgesi için BTU katsayı değeri = 385 BTU/h
 • İç Anadolu Bölgesi için BTU katsayı değeri = 346 BTU/h
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi için BTU katsayı değeri = 462 BTU/h
 • Doğu Anadolu Bölgesi için BTU katsayı değeri = 308 BTU/h

Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klima satın alırken BTU hesabını bilmek dışında dikkat etmeniz gereken başka şeyler de vardır. İhtiyaçlarınızı karşılayacak en doğru klimayı bulmak için;

 • Klima çeşitlerini araştırmalı ve kesinlikle doğru tipte klima seçmeye özen göstermelisiniz.
 • Size yeteri kadar verim sağlayacak klimayı seçmelisiniz.
 • Klimanın takılacağı odadaki elektrik tesisatının klimanın ihtiyacı olan elektrik enerjisini sağlayacağından emin olunuz.
 • Eğer klima ile ısınma ihtiyacınızı giderecekseniz heat-pump özellikli klima seçmelisiniz.
 • Eğer seçtiğiniz klima küçük alanlar için ise bu klimayı büyük alanlarda kullanmamalısınız.
 • İnverter tipi klimalar daha az enerji tükettikleri için daha kullanışlıdırlar.
 • Klima kullanırken tasarruf etmek istiyorsanız mutlaka ihtiyaç duyduğunuz ısı derecesi veya serinlik derecesinin üzerinde çalıştırmayınız.