Özellikle çok seyahat eden kişiler veya iller aracı ticaret yapan kişiler için iller arası mesafe merak ediliyor. Bir ilden diğerine gitmeden önce iki il arasındaki mesafenin ne kadar olduğunu öğrenerek ne kadar zamanda istenilen yere ulaşılacağının süre bakımından bulunması gerekebilir. Ayrıca bu mesafe ulaşım masrafının da ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Alt kısımda yer alan bilgiler için KGM verileri esas alınmıştır.

İLLER ARASI MESAFE HESAPLAMA
A İLİ
B İLİ
iller arası mesafe

İller Arası Mesafe

Şehirlerin birbirine olan uzaklıkları konumları itibariyle farklılık gösterir. İller arası mesafeye kuş bakışı olarak değerlendirilirse yanılma durumu vardır. Çünkü kuş bakışı mesafe ile kara yolu kullanılarak alınan mesafeyle çok büyük farklılıklar ortaya çıkar. Özellikle de iki il arasındaki mesafede dağlık alan fazlaysa mesafe farkı daha da yüksek olacaktır. Dağlık alanların bol olduğu yerlerde insanların dağların kenarlarından veya başka güzergahlardan diğer ile ulaşmaya çalışmaları iki il arasındaki mesafeyi ve ulaşma süresini bir hayli artırmaktadır. Son zamanlarda yapılan tüneller ile hem mesafe hem de ulaşım süresini azaltmak amaçlanmaktadır.

Özellikle iller arası nakliye işi yapan firmalar için mesafe hesabı yapmak çok önemlidir. Fiyatlar belirlenirken de bu mesafeler dikkate alınır. Çünkü mesafeye göre yakıt giderleri ve ulaşım süresinin uzun olması sebebiyle de giderlerin artacağı çok açıktır. Dolayısıyla da nakliye firmaları iki il arasındaki mesafesi 300 km olanla 900 km olana aynı fiyat vermemektedir. Bunun da sebebi tamamen mesafedir.
Şimdi büyükşehirlerden iller arası mesafeye kilometre cinsinden örnek verelim.

İstanbul ile Adana arasındaki mesafe 935 kilometre, İstanbul ile Ankara arasındaki mesafe ise 450 kilometredir. Aradaki bu mesafeler iki il arasındaki ulaşım sürelerini etkilemektedir. 

İki İl Arasındaki Mesafeye Göre Ne Kadar Yakıt Masrafı Olacağını Nasıl Bulabilirsiniz?

İki il arasındaki mesafeyi öğrenmek çok önemlidir. Çünkü mesafe arttıkça yakılan yakıt miktarı da artacağı için giderler yükselecektir. Ülkemizde ki yakıt ücretleri fazla olduğu için de iller arası km oldukça önemlidir.  Öncelikle aracınızın kilometrede ne kadar yakıt yaktığını ve bu yakıtın ne kadarlık bir ücrete denk geldiğini bilmeniz gerekiyor. Daha sonra iki il arasındaki mesafenin kaç kilometre olduğunu öğrenmelisiniz. Aracınızın kilometre başına yaktığı yakıt ücretiyle de iki il arasında kaç kilometre varsa onunla çarpın, çıkan sonuç ne kadar para harcayacağınızı gösterecektir.