Yakıt tüketimi hesaplama şu dönem oldukça önemli bir konu haline gelmiş durumda. Akaryakıt fiyatları ülkemiz nezdinde sürekli değişkenlik gösteriyor. Aracı olanlar veya araç almayı düşünenler için maliyet hesabı yaklaşımının önemlidir. Bunun için de araç satın alırken aracın 1 kilometrede ne kadar yaktığı ve 100 kilometrede ne kadar yakıt tükettiği çok önemlidir. Hemen aşağı kısımda yer alan modül ile aracınızın litre başı yakıt tüketimini ve 100 kilometrede kaç litre yaktığını dizel, benzin ve lpg'li araçlar için öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak uzman görüşleriyle ele aldığımız araç yakıt tüketimiyle ilgili çok ince nüanslara yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Araç Yakıt Hesaplama Modülü

Depoyu kaç TL'ye doldurunuz:

Aldığınız yakıtın litre fiyatı:
Kaç km yol yaptınız:

Not: En az 100 km yapmanız hesabınızın doğru olmasında daha etkili sonuçlar çıkarır. 

Aracım kaç yakar

Araç Yakıt Tüketimi Nasıl Bulunur?

-Akaryakıt istasyonundan yakıtı fulleyiniz. (LPG, Benzin ve Dizel)

-Yakıt fullenirken depo dolduğunda yakıt pompası otomatikman kendini atmaktadır. Bu anda pompacılar hala depoyu doldurmaya çalışmaktadır. İzin vermeyiniz. 

- Fişimizi alıyoruz.

-Yakıtı fulledikten sonra aracın km sayacını sıfırlayınız.

-Km sayacını sıfırladıktan sonra en az 100 km yol yapıp tekrar yakıt istasyonuna gelip aynı pompadan tekrar yakıtımızı fullüyoruz.(Hassas ölçüm için aynı yakıt istasyonunda aynı pompadan yakıt alınız).

Örnek:

150 Km yol yaptıktan sonra depoyu 50 TL'ye doldurdunuz, o günkü dizel yakıtın litre fiyatı 5.6 TL ve toplam  8,93 litre yakıt aldınız.

1 Km'de yakıt tüketimi: 50/150 = 0.33 KRŞ

100 Km'de ortalama yakıt tüketimi: 8,93 x 100 / 150= 5,95 LİTRE

Küçük motorlu araçlar daha az mı yakar?

Her ne kadar küçük motorlu araçların daha az yaktığına inanılsa da bu durum çoğu zaman gerçekçi olmayabilir. Burada aracın ağırlığı, kullanılan motor teknolojisi ve her şeyden evvel sürücünün sürüş tekniği çok önemlidir.

Örneğin 50 kiloluk bir yükü güçlü bir kişi mi daha iyi taşıyabilir yoksa çelimsiz kişi mi? Bu önermeye göre cevabın ikincisi olmasını beklemek doğru olmayacaktır. Fakat soruyu şöyle değiştirirsek 50 kiloluk bir ağırlığı güçlü bir adam, 20 kiloluk bir ağırlığı zayıf bir adam rahatlıkla taşıyabilir mi? Bu önermenin cevabı ilk önermeye göre daha net ve cevap ise her ikisi de taşıyabilir olacaktır. 

Düşük motorlu araçlar belli hıza kadar sabit ve doğrusal ivmeyle gaza aşırı yüklenmeden kullanılırsa evet yakıt tüketimi düşük olacaktır. Özellikle araçtaki yük miktarı fazlayken ve araç dengesiz kullanılıyorsa yakıt tüketimi artacaktır.

Araç satın alırken ihtiyacımızın çok çok üstünde motora sahip olan bir aracı almakta yakıt açısından gereksiz masraf çıkartabilir, buna da dikkat etmenizi öneriyoruz. 

Aracınızı Kullanırken Vitese Dikkat Ediniz

Uzmanlara göre aracı kullanırken yaptığınız hız vitese uygun olmalıdır. Örneğin 80 Km hız ile otobanda seyrederken aracınızın mevcut vitese göre motor devir göstergesi 2 bin - 3 bin devir aralığındaysa bu normal sayılabilir. Fakat 3 bin devir üstünde veya 2 bin devir altında kullanmak yakıt tüketimini olumsuz etkileyecek aynı zamanda uzun vadede motorun zarar görmesine neden olacaktır.

Burada çok ama çok önemli bir hususu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Her ne kadar üstte 2000-3000 devir aralığında ifadesini kullansak ta bu genel bir ifadedir. Araçların yanlarında verilen kullanım kılavuzlarını alıp incelemeye üşenen bir milletiz. Oysaki kılavuzu incelerseniz kullandığınız aracın mimarları tarafından hazırlanan kılavuzlarda en ideal vites geçişlerini ve normal hızda hangi devirde kullanılması gerektiği yazmaktadır.

Araçlar Uzun Yolda Az Yakar Ama

Araçların uzun yolda az yaktığı doğrudur. Fakat belli bir hız vardır. Bu hızı bilmeniz gerekiyor. Örneğin kimi araçta bu hız saatte 90 km iken kimi araçta saatte 110 km olabilir. Gerek aracın marka modeli, gerek kullanılan motor teknolojisi gibi bir çok etken bunu etkileyebilir. Örneğin bir aracın yakıt tüketiminin en optimum olduğu hız saatte 110 km ise bunun üzerine her çıkıldığında yakıt tüketimi artmaktadır. Özellikle 150-160-170-180 veya daha fazla hızlarda adeta motor yakıtı içmektedir. Aracınız yakıtı içe içe değil de koklaya koklaya tüketsin istiyorsanız optimum tüketimin olduğu 90-110 km hızlarda kullanmanız faydalı olacaktır.

Yokuş Aşağı Giderken, Yokuş Tırmanırken ve Virajlarda Araç Kullanımı

Yakıt tüketimi açısından yokuş aşağı araç kullanımında yüksek viteste kullanıp sürekli frene basmak fren balatalarını ısındırır ve ekstra olarak boşuna enerji harcanmasına neden olur. Oysaki doğru yaklaşım aracı düşük devirde kullanıp motor kompresyonundan faydalanmaktadır. Aynı şekilde yokuş yukarı çıkarken olabildiğince yüksek devirde araç kullanınız. Çünkü yokuş yukarı çıkarken tüketime değil aracın devirden düşmemesine dikkat edilir. Virajlarda ise yine aynı şekilde düşük vites yüksek devirde araç kullanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Yokuş aşağı giderken vitesi boşa almak yakıt tüketimini azaltmaz. Arabanızda yol bilgisayarı varken yokuş aşağı boşa aldığınızda anlık tüketimi kontrol etmenizi öneririz.

Ani Hızlanmalar ve Agresif Sürücülük Yakıt Tüketimini Artırıyor

Ani hızlanmalar araç yakıt tüketimi üzerinde olumsuz etkiye neden olur. Şehiriçi yakıt tüketimi ve şehirlerarası yakıt tüketim miktarları birbirini tutmamasının en önemli nedeni budur. Trafikte sürekli dur kalk yapmak tüketimi artıran en önemli sebepler arasında gösterilir. Ani kalkışlar yapıyor ve agresif araç kullanıyorsanız burada tahmini olarak %50'ye varan ekstra tüketim söz konusu olabilir.

Duracağınızı Bile Bile Hala Gaza Basmaya Devam Etmeyin

Ülkemizde ne yazık ki durma kültürü yok. Yollar benim edasıyla araç kullanma alışkanlığı trafik adabı kültürümüze yerleşmiş durumda. Oysaki aracı hızlandırmak için kullandığınız enerjiyi aynı zamanda aracı durdurmak için de kullanmış olacaksınız. Örneğin önünüzde trafik ışığı varken ve kırmızı ışık yanıyorken hala gaza asılıyor olmanız boşu boşuna enerji tüketmenize neden olacaktır. Oysaki düşük hızda giderken bir yandan da yeşil ışığın yanmasını beklemek hem trafik ışığı bekleme stresini engeller, hem yakıt tüketimini hem de araç sürüş konforunu olumlu yönde etkiler.

Aracınızın Motor Bakımlarını Düzenli Yapın

Düzenli bir şekilde bakımları yapılmış bir araç hem performans açısından hem de yakıt verimliliği açısından sürücüye oldukça yarar sağlamaktadır. Bakımlarının aksatıldığı araçlarda ise hem güç kaybı yaşanabilmekte hem de normal zamanda yaktığı yakıttan daha fazla yaktığı gözlenmektedir. Araçların bakımlarının ne zaman yapılacağı hem kullanma kılavuzunda hem de bir önceki bakım yaptırdığınız yerden size verilen bakım kartında yazmaktadır.

Bazı sürücülerin düştüğü en büyük hatalardan biri ben az kilometre yapıyorum çok sık bakıma gitmenin gereği yok diye düşünmektedirler. Aslında bu da büyük bir sorun teşkil etmektedir. Sonuç itibariyle daha az kullanılan motorlarda işlemediği için yağların ve motorun parçalarının sorun çıkarma olasılığı da yüksektir.

Lastik Ayarlarınızı Düzenli Bir Şekilde Kontrol Ettiriniz.

Yakıt sarfiyatını etkileyen diğer en önemli etken ise lastik hava basınçlarının ayarsız olmasıdır. Mutlaka lastik hava basınçları doğru olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer lastik basınç ayarları doğru olduğunda bu sizin yakıt sarfiyatınızı %3 oranında olumlu etkilemektedir. Bu da hiçte azımsanacak bir oran değildir. Burada hatırlatmamız gereken bir husus var. Bazı sürücüler araçlarının lastik hava basınçlarını benzin istasyonlarında ki kompresörlerden kontrol ederek hava basıncı uygulamaktadırlar.

Kış lastiği veya dört mevsim lastikler yakıt tüketimini artırabilir. Lastikleri birbirinden ayıran en önemli özellik sıcaklıklar karşısında hassasiyetleridir. Yaz lastiği olarak tabir ettiğimiz lastikler sıcak havalarda yumuşamazken kış lastiği veya dört mevsim lastikler yaz aylarında adeta asfalta yapışmaktadır. Bu da haliyle yakıt tüketimini lastiğinin türüne ve cinsine göre %10'a kadar artırabilmektedir. Doğru lastik seçimin yakıt tüketimi açısından oldukça önemlidir.

Benzin istasyonundaki kompresörler bazen doğru bir ekipmana sahip olamayabiliyor. Bazı benzin istasyonları daha önceden belirlenmiş bir seviyede duran otomatik hava kompresörlerini kullanmaktadırlar bu da doğru basıncı vermemektedir. O yüzden herhangi bir lastikçiye giderek lastik basınçlarını kontrol ettirip eğer eksikse hava basıncı eklettirmeniz gerekmektedir. Bazen de fazla basınç uygulanabiliyor lastiklere bu gibi durumlarda da lastik basıncının düşürülmesi gerekmektedir.

Aracınız İçin Motor Yağı Kullanın

Aracınızın iyi performans göstermesi ve motorun zarar görmemesi için mutlaka aracı üreten firmanın önerdiği ölçüdeki motor yağını kullanmaya özen gösterin.