Gebelik Hesaplama, Kaç Haftalık Hamileyim? Bebeğim Ne Zaman Doğacak?

Her anne adayı için hamilelik süreci son derece hassas ve özel bir dönemdir. Anne olmak isteyen kadınlar, bebeklerinin ne zaman doğacağını öğrenmek ve buna göre bir hazırlık yapmak ister. Kadın doğum uzmanları döllenme tarihinden ziyade son adet gününe bakılmasını önermektedirler. Döllenme zamanı, son adet tarihini takiben 15 günlük bir zamanı kapsar. Altta yer alan form vasıtasıyla son regl tarihinizin başladığı günü, ayı ve yılı girmeniz yeterlidir.

Hamilelik Hesaplama

En son adet döngünüzün "ilk gününü" seçiniz.


Kesin Doğrum Tarihi Nasıl Belirlenir?

Üstte verilen yöntem tahmini bir sonuç vermekle birlikte bebeğin doğum zamanını kesin olarak öğrenmek isteyenler doktorun verdiği ultrason sonuçlarına bakmalıdırlar.

Gebelik Haftası Nedir?

Döllenme zamanı ile doğum zamanı arasındaki süre hamilelik süresi olarak bilinir. 38 ila 40 toplam hafta sayısıdır. Bazı aylar 30 gün bazı aylar ise 31 gün sürebiliyor. Bu da bir ayın yaklaşık olarak 4 hafta 2 gün ya da 4 hafta 3 gün sürmesi demek. Bu uyumsuzluklar olması kafa karışıklığına neden olabiliyor. Tüm süreçler:

Ay Hafta(Bitiş)
1 4-5
2 8-9
3 12-13
4 17-18
5 21-22
6 25-26
7 30
8 34-35
9 38-39

Hamilelik süreci 40'ta tamamlanır ve doğumun her an gerçekleşmesi beklenir ama istisnai durumlarda 41 haftalıkken de doğum gerçekleşebilir. 

Haftalık  Süreç
1-4 Hamileliğin birinci ayıdır. Bu dönemde anne adayları gebelik şüphesi ile doktora giderler.
4-8 Bu evrede cenin dışarıdan bakıldığında belli olmaya başlar. Cenin boyu bu aşamada yaklaşık 1,5 cm, ağırlığı ise yaklaşık 8 gramdır.
9-12 Anne adayı 1 kilo alır. Bebeğin bedeni daha da belirgin hale gelir.
13-16 Bebeğin iç organları gelişmeye başlar. Bebeğin cinsiyeti de bu evrede oluşur. Kesin sonuç için hamileliğin 16. haftasına kadar beklenmelidir.
17-20 Bebeğin saçları, kaşları, kemikleri ve işitme sinirleri gelişir. Bu dönemde parmak emmeye başlayan bebeğin yutma işlevi de gelişir. Böylelikle rahimdeki sıvıyı yutabilir hale gelir. Bu da bebeğin beslenmesi için oldukça önemli bir süreçtir.
21-24 Bu evrede bebeğin organlarının büyük bir kısmı gelişir ve işlevlerini yerine getirebilir hale gelir. 24. haftada erken doğum olursa, bebek yüzde 50 oranında hayatta kalır. Anne adaylarını bu dönemde demir ihtiyaçları artar ve eğer yeterli demir almazlarsa anemi olabilirler. Rahim kasılmaları ya da göğüsten süt gelmesi bu dönemde yaşanabilen durumlardır.
25-28 Bebeğin akciğerleri ve karaciğeri gelişir. Kan uyuşmazlığı gibi testler yapılarak bebeğin ve annenin sağlığı kontrol altına alınır.
29-33 Bebeklerin akciğer gelişimi hızlanmaya başlar. Bu evrede erken doğum olursa bebekler yüksek ihtimalle hayatta kalır.
34-40 Bu aşamada doğum ihtimali yüksektir. Eğer doğum olmaz, süre 41 haftaya sarkarsa hesaplamalarda bir hata olmadığında sezaryen ile ya da suni sancılarla doğumun gerçekleştirilmesi sağlanır.

Adet dönemi düzensiz olanlar

Yumurtlamanın geç olması ya da regl döneminin düzenli olmaması gibi sorunlar sebebiyle son adet tarihinin hatırlanması zor olabilir ya da karıştırılabilir. Yapılan ultrason çekimlerinde bebeğin ölçüm sonuçları, son adet tarihi ile uyumsuzluk gösterebilir. Bu durumda fetüsün kafa çapı ile bacak kemiğinin uzunlukları ölçülerek hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu tespit edilebilir. En doğru sonuç için ölçümlerin gebeliğin ilk aylarında yapılması gerekir.

Bebeğin kilosunu öğrenme

Ultroson ölçümleri esnasından bebeğin kilosu anneye söylenir. Henüz doğmamış bebeğin kilosu dünya ortalamaları baz alınarak standart değerler belirlenir. Örneğin: 24. haftasında olan bir kadının bebeğinin boyu (baş ve ayak arasındaki mesafe) ortalama 30 cm’dir. Kilosu ise ortalama 600 gram ağırlığındadır.

Sürecinizi önemseyin

Süreci takip etmek hamileliğin sağlıklı geçmesi için gerekli önlemler alınması için önemlidir. Nasıl beslenilmesi gerektiği, hangi hareketlerden kaçınılması gerektiği ve ne gibi değişikliklerin yapılacağı hangi evrede olduğunuzu bildiğiniz zaman daha kolay bir hale gelir.

11. ve 14. haftalarda down sendromu riskini test etmek için ikili bir test yapılır. Yapılan ikili test ile bebeğin ve annenin sağlığının yerinde olup olmadığı tespit edilebilir. Anne adaylarının uzun ve zorlu bu sürecinde bebeklerinin sağlığını düşünmesi ve endişelenmesi oldukça normaldir. Özellikle ilk kez hamile olan anne adayları doğum zamanı konusunda daha heyecanlı olmakta ve daha fazla endişelenmektedirler. Tüm bu süreçlerin hem fiziksel hem de ruhsal değişimlerin takip edilmesi endişelerin biraz olsun azalmasını sağlayabilir.

Adet dönemi düzensiz olduğunda, son adet tarihi bilinmediğinde ya da yanlış hatırlandığında, tüp bebek yöntemi ile hamile kalınması durumunda evrelerin anlaşılması ancak doktor kontrolü ile mümkün hale gelir.

1 1 1 1 1 Oylar 4.44 (27 Oylar)