22 Ayar Bilezik Alış ve Satış Fiyatı Hesaplama - İşçilik Hesaplama

22 ayar bilezikler ister saklamak için alınsın ister kullanmak için alınsın herhangi bir sorun oluşturmadığı için daha çok tercih edilmektedir. Bazı kişiler bilezikleri yatırım amaçlı alırken bazıları da aksesuar olarak kullanmak için tercih edilmektedir. Son yıllarda çıkarılan bilezik modelleriyle de tasarım anlamında çok öne çıkmaktadır bilezikler. Aksesuar olarak en çok kullanılan bilezik modeline örnek verecek olursak içi ters ve bombeli olan bilezikler kullanışlılığı ve zarifliği bakımından hanımlar tarafından çok tercih edilmektedir.

BİLEZİK HESAPLAMA
*Yöntem Seç:
*Altın Türü:
**Miktar:

* Doldurulması zorunlu alanlar.

**Miktar alanını altından paraya dönüştürürken gram veya adet cinsinden, paradan altına dönüştürürken TL cinsinden giriniz.

bilezzik hesaplama

Zarifliği artıran diğer bir etken de bileziğin boyutlarıdır. Bileziğin bilekten geçişinin yanı sıra bilek kalınlığına uygun bilezik seçilmesi çok önemlidir. Bilezik alırken ile ödediğimiz fiyatla, satarken ki fiyatı farklılık göstermektedir. Bunun sebebi de işçilik ücreti denen bir farkın düşürülmesidir. İşçilik ücreti alırken bilezik fiyatının üzerine eklenirken satmak istediğimizde ise bu işçilik ücreti düşürülmektedir bilezik fiyatının üzerinden.

Bileziği satmak istediğinizde kuyumcular sadece bileziğin ayarına ve kaç gram olduğuna bakarlar yani modeline süsüne bakmazlar. Örnek verecek olursak işçiliği fazla olan işlemeli 22 ayar 20 gramlık bir bilezik ile sıradan 22 ayar 20 gramlık bileziğin fiyatı aynı olur. Bilezik satın alırken hangi markadan olursa olsun değeri aynıdır. Herhangi bir bilindik markadan aldığınız bileziğin fiyatı sırf marka için artmaz herhangi bir değer katmaz bunu da hatırlatmak isteriz.

Bilezik Modelleri Nelerdir?

Bilezik satın alırken üç farklı etkene göre alınmaktadır. Bunlar hediyelik olarak alınan bilezikler, aksesuar olarak kullanmak için alınan bilezikler ve yatırım amaçlı alınan bilezikler. Şimdi çok tercih edilen 22 ayar bilezik isimleri nelermiş tek tek bakalım;

  • 1- Ağaç kabuğu modeli
  • 2- Taşsız üçlü kelepçe modeli
  • 3- Trabzon hasır modeli
  • 4- Tuğralı telkâri modeli
  • 5- İtalyan modeli
  • 6- Erzurum burma modeli
  • 7- Dorissa modeli
  • 8- Şarnel bombeli modeli
  • 9- Versage modeli

Gibi model isimleri ve daha bir çok model mevcuttur. Kuyumcularda her çeşit ve modelde bilezikler bulunmaktadır. Tekrar hatırlatmak isteriz işçilik ücretine göre bilezik fiyatları farklılık gösterilebilir aynı ayar ve gramda dahi olsa.

Bilezik Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Bilezik hesaplaması bileziğin ayarı ve gramı ne kadarsa ona göre hesaplaması yapılır. Şimdi bir örnek verelim;

22 ayar olarak, 20 gram bileziğiniz varsa:

22 ayar altının gram alış fiyatı 200 TL olsun.

20 X 200 TL = 4000 TL’dir bileziğin fiyatı. Yani kuyumcu bileziğinizi alırken işçilik ücretini dahil etmez sadece gramına ve ayarına bakar.