Güncel Altın Fiyatı Hesaplama, Gram, Çeyrek, Yarım, Cumhuriyet

Hangi altın türünde hesaplama yapmak istiyorsanız önce türünü seçiniz ve daha sonra işlem butonuna basınız. Böylelikle istenilirse para olarak istenilirse gram cinsinden miktar belirtmek mümkündür.

ALTIN HESAPLAMA
*Yöntem Seç:
*Altın Türü:
**Miktar:

* Doldurulması zorunlu alanlar.

**Miktar alanını altından paraya dönüştürürken gram veya adet cinsinden, paradan altına dönüştürürken TL cinsinden giriniz.

Altın hesaplama

Not: Üsteki form sadece bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. 

Altın Ne Demektir?

Bir elementtir ve 1064 derece de erimektedir. İşlenmesi kolaydır. Sudan ve havadan etkilenmemektedir bunun nedeni de diğer elementlerle kolay tepkimeye girmemesidir. Kolay tepkimeye girmediği içinde kararma veya paslanma görülmez. Doğa da az bulunan bir maden olduğu içinde maddi değer fazladır. Doğada çok az bulunan maden olması dolayısıyla tarihin hiçbir döneminde değerini kaybetmemiştir. Günümüzde hem yatırım için hem de aksesuar olarak kullanılmaktadır.

Dünyada rezervleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

En çok rezervi bulunan ülkeler( ton )

  • ABD 8000
  • Almanya 3395
  • Fransa 2433
  • Çin 1054
  • İsviçre 1040
  • Rusya 918

Altında Kullanılan Ayar Ne Demektir?

Ayar kelimesi altının saflığının göstergesidir. Yüzde yüz oranında saf olarak doğada bulunmamaktadır. Bazı alaşıma bağlı olarak ta  ayarlar 24,22,18,14 ve 8 ayar şeklinde ifade edilmektedir. 24 ayar en saf hali temsil eder. Ayar ne kadar düşerse değerli maden oranı o kadar düşmektedir.

Çeşitleri Nelerdir?

Altın çok çeşitli türlerde üretilmektedir. Bunun sebebi de kullanım alanlarının farklı olmasıdır. Yarım amaçlı alınanlar farklı olabildiği gibi hediyelik alırken de farklı tipte ve ebatta tercih edilmektedir. 

Cumhuriyet: 4 tane çeyrek altın bedelindedir. Standartlarını TBMM belirlemiştir.

Gram: Daha çok yatırım amaçlı tercih edilmektedir. Bunun nedeni de işçilik maliyetinin diğer çeşitlere göre çok az olmasından kaynaklanmaktadır.

Çeyrek: 1.754 gram ağırlığında olan çeyrek, cumhuriyet altınının ¼'üdür. Düğünlerde ve nişanlarda hediyelik olarak takılır.

Yarım: 3,508 ağırlığında olan yarımlık çeyrek altının bir üstüdür.

Tam: Ağırlığı 7,016 gramdır.

Ons

Zerin fiyatını ons etkiler. ONS fiyatı da dolara endekslidir. 1 ONS altın 31,1 gramdır. Dolayısıyla da 1 gr altının fiyatı bulunurken ONS fiyatı 31,1e bölünür ve 1 gr altının fiyatı ortaya çıkar.

Burada tabi ki saflık oranı da oldukça önemlidir etkilidir.

Şimdi çeyrek için bir örnek yapalım;

Örnek :

Çeyreklik ağırlık olarak 1,754 gramdır. 22 ayardır. Dolayısıyla da çeyreklikte saf altın oranı 1,6078 gramdır. O zaman biz çeyreğin kendi ağırlığıyla değil de içindeki saf altının ağırlığıyla ONS fiyatının bir gram karşılığıyla çarpmalıyız.

ONS fiyatı 4500 TL olsun. Şimdi bu ONS fiyatına göre 1 gr kıymetlinin TL karşılığını bulalım. Bunun içinde 31,1’e bölmemiz gerekiyor.

4500 / 31,1 = 144,694 TL

22 ayar olan çeyrekliğin fiyatını bakalım;

1,6078 x 144,694 = 232,63 TL olur.