Öğretmenler İçin Ek Ders Ücreti Hesaplama 2018

ek ders hesaplama

Ek ders bir öğretmenin girmekle zorunlu olduğu ders sayısı dışında girdiği dersler veya başka yaptığı uygulamalar için ödenen bir ücrettir. Her öğretmenin maaş karşılığı girmek zorunda olduğu ders saati vardır. Bu ders saatini doldurmadan ek derse giremez. Öncelikle maaş karşılığını doldurmalı ve eğer girdiği ders sayısı maaş karşılığını geçmekteyse fazladan girdiği ders sayısı hesaplanarak ek ders ücreti olarak öğretmene ödenir.

Kadrolu Öğretmen Ek-Ders Hesaplama
Maaş dönemini seçiniz:
Gündüz girdiğiniz ders sayısı:
Gece girdiğiniz ders sayısı:
Nöbet
Özel Eğitim(%25) Gündüz
Özel Eğitim(%25) Gece
Yetiştirme Kursu Gündüz
Yetiştirme Kursu Gece
Vergi dilimi:
Akedemik durumu
öğretmen ek ders hesaplama

Ek Ders Ücreti Ne Demek?

Öğretmen maaş karşılığının dışında girdiği dersler veya görevler için ek ders ücreti almaktadır. Burada normalde 15 saat haftalık maaş karşılığı söz konusur ve bir öğretmen haftada en fazla 30 saat derse girebilir. Meslek öğretmenleri ise maaş karşılığı olarak 20 saat derse girebilir ve haftada en fazla 49 saat derse girebilir. Eğer öğretmene daha fazla ders yazılırsa bu ücreti alamaz. Üstte yazdıklarımızın dışında öğretmen sınav görevlerinden, açık meslek lisesi görevlerinden, nöbet tutma karşılığı ek dersten, halk eğitim üzerinden açtığı kurslardan, haftasonu kurslarından, egzersizlerden, yatılı bölge okullarında tuttukları gece nöbetlerinden ekstra ek ders alır. Ek dersler sadece o ay için hesaplanır ve ödemesi gerçekleşir. Yani ocak ayı ek dersi hesaplanırken öğretmenin sadece ocak ayında girdiği ders sayısı hesaplanarak maaş karşılığı olan dersler çıkıldıktan sonra kalan ders saatleri ek ders olarak ödenmektedir.

Öğretmenin ek ders olarak aldığı uygulamalar ise kurs veya egzersiz çalışmaları örnek verilebilir. Öğretmenin yaptığı bu faaliyet ücretlendirmeleri de ek ders olarak değerlendirilir ve ek ders ücretlendirmesi üzerinden o ay için öğretmene ödenir.

Ek Dersler Ne Zaman Ödenmektedir?

Ek dersler öğretmenlerin normal sabit maaşlarının dışında aldıkları ekstra ücrettir ve ödemesi de maaşla birlikte yapılmamaktadır. Öğretmenler aylık maaşlarını her ayın 15’inde almaktadırlar. Ek ders bordroları maaştan ayrı olarak hazırlanır ve her ayın ek dersi takip eden ayın 6 sı ile 10 u arasında öğretmenlerin hesabına yatırılmaktadır.

2018 Yılı Ek Ders Ücretleri Ne Kadardır?

2018 yılı için ödenecek maaş katsayıları aşağıdaki gibidir.

2018 yılı ilk yarısı için = 0.108550
2018 yılı ikinci yarısı için = 0.110554

Öğretmen Ek Ders Ücretleri;

2018 yılının ikinci 6. ayı için öğretmenlere ödenecek ek ders ücretinin saati brüt olarak 16,51 TL, net olarak ellerine geçecek rakam ise 13,91 TL dir. Akşam açık lise derslerine giren ve hafta sonu kurs veren öğretmenler için ek ders ücretinin saati brüt 17,69 TL, net 14,90 TL olarak ödenmektedir.

Öğretmenlerin ek derslerinde girdikleri vergi dilimine göre kesinti yapılmaktadır. Eğer bir öğretmen %20'lik vergi dilimine girmişse alacağı ek ders saatinin ücreti gündüz için 13,08 TL olurken gece için 14,02 TL almaktadır.

1 1 1 1 1 Oylar 4.14 (7 Oylar)