Açık Öğretim Lisesinden bir öğrencinin mezun olması için toplaması gereken kredi sayısı 170 kredidir. Bu krediyi toplamadan bir öğrencinin Açık Liseden mezun olması mümkün değildir. Ders seçimi yaparken de kredi eksiğinize göre seçim yapmanız önemlidir. Altta yer alan açık lise mezuniyet hesaplama aracı vasıtasıyla aöl mezuniyet hesaplamasını gerçekleştiriniz.

AÇIK LİSE DERS KREDİSİ HESAPLAMA (MEB UYUMLU)
Mevcut kredi sayınız:
Açık lise kredi notu hesaplama

Not: Normalde AÖL mezuniyet kredisi 192 iken Sayın bakanımız 2 yıl önce yaptığı açıklama ile Açık lise mezuniyet kredisini 170'e düşürmüştür.

Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenciler bu derslerden muaf olur ( Türk Dili Edebiyatı, Dil ve Anlatım dersleri hariç). Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan öğrenciler için mezuniyet kredisi 170 kredidir. 

Açık Liseden Mezun Olmak İçin Kaç Krediye İhtiyaç Vardır?

Açık Lise öğrencileri kayıt yenileme işlemlerinin ardından AÖL öğrenci sistemine giriş yaparak ders seçimi yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerin almaları gereken zorunlu dersler yanında kredi eksiklerini tamamlamak içinde ders seçimi yapmaları gerekir.

Açık Öğretim Lisesi Ders Seçimi Nasıl Yapılmaktadır?

Açık Lisede ders seçimi yapabilmeniz için öncelikle kaydınızı yenileyerek sistemde durumunuzu aktif duruma getirmeniz gerekiyor. Kaydınızı yeniledikten sonra AÖL öğrenci sistemine giriş yaparak ders seçimi ekranına ulaşmanız ve almak istediğiniz dersleri seçmeniz gerekmektedir. Bir öğrencinin bir dönemde alabileceği maksimum kredi sayısı ise 35 kredidir.

Eğer Açık Lise öğrencisi kaydını yeniledikten sonra ders seçimi yapmazsa sistem otomatik olarak öğrencinin kredi eksiğine göre ders seçimini otomatik yapar. Yani sistem kendi belirlediği kriterlere göre öğrencilere otomatik olarak ders ataması yapar ve öğrenci dönem sonunda bu atanan derslerden sorumlu olarak sınava girer. Böyle bir duruma maruz kalmamanız için sisteme giriş yaparak mutlaka ders seçimini yapınız.

Açık Lise Muaf Ders Ne Demektir?

Açık Lisede eğer bir dersten 3 defa üst üste kalınırsa o dersten muaf olma durumu vardır. Bu derslerden muaf olunduğunda da kredisi alınamayacaktır. Muaflık durumunda kredi alınamayacağı için toplam kredinizden düşecektir. Açık Öğretim Lisesi derslerinden sadece Dil ve Anlatım dersinden muaf olunmamaktadır. Bu dersin 8 döneminin de geçilmesi gerekmektedir.