Çin Takvimi ile Bebek Cinsiyeti Hesaplama – 2018

Çin takvimine göre annenin doğum yaşı ve gebe kaldığı ay belirlenerek bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilmektedir. Hiçbir şekilde bilimsel olmayan bu yöntem, tamamen Çin geleneklerine dayanmakta ve yaklaşık 700 yıldır kullanılmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi, hamileliğin 16. haftasında ultrason yöntemiyle mümkün olmaktadır.

cin takvimi cinsiyet

Bazı ebeveynler fazlasıyla sabırsız olduğu ve bebeğin hazırlıklarını yapmaya bir an önce başlamak için alternatif yöntemleri denemekte ve bebeklerinin cinsiyetini araştırmaktadırlar. Bebeğin cinsiyetini öğrenmeniz için yapmanız gereken aşağıdaki tabloyu kullanmanız ve gebe kaldığınız yaşla birlikte gebe kaldığınız ayı yazmaktır. Böylece bebeğinizin cinsiyetinin kız mı yoksa erkek mi olduğunu, altta yer alan Çin takvimi hesaplama formu vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

ÇİN TAKVİMİNE GÖRE CİNSİYET HESAPLAMA
Gebe Kaldığınızda Kaç Yaşındaydınız? Örnek: 25
Hangi Ay Gebe Kaldınız? Örnek: Ocak

Çin takvimi

Çin Takvimi Yorumları İçin Tıklayınız!

Sponsorlu Bağlantılar

Çin takvimi nedir?

  • Çin takvimi, Çin felsefesine ait 5 element ve 12 hayvanla ifade edilir.
  • Elementler: Ateş, toprak, metal, tahta, su.
  • Hayvanlar: Fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek, domuz.
  • Her yıl bir hayvanı temsil eder ve her 12 yılda bir döngü yinelenir. Annenin yaşı ve doğurganlık süreci baz alınarak 18 yaşından 45 yaşına kadar her ay için bir cinsiyet belirlenmiştir. Buna göre hamile kalmak isteyen kadınlar, gebe kalacakları yaşı ve ayı seçerek istedikleri cinsiyette bebeği doğurabilmektedirler. Cinsiyetin takvime göre belirlenebileceği oldukça kuvvetli olup, yüzyıllardır devam etmektedir.

Çin Takvimi Nasıl Kullanılır?

Çin’de miladi takvim kullanılmaz bunun yerine her bir yılın hayvanlarla ifade edildiği farklı bir takvim kullanılır. Çin takviminin başlangıç tarihine bakılarak Çin tarihine göre yaş hesaplanır ardından gebelik yaşı ve ayı girilerek bebeğin cinsiyeti tahmin edilir.

Yaş hesaplamak için Mart’ta ya da sonraki aylarda doğan bir kadın, yaşına 1 yaş eklemelidir. Ocak ya da Şubat’ta doğan kadınlar ise Çin yılının başladığı tarihten önce doğmuşlarsa yaşlarına 2 yaş, Çin yılının başladığı tarihten sonra doğdularsa yaşlarına 1 yaş eklemeleri gerekir.
Takvimine göre erkek çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için en ideal yaş 18’dir. Ocak ve Mart’ta hamile kalınması durumunda kız çocuğu olma ihtimali %10, diğer aylarda erkek çocuğu olma ihtimali ise %90’dır.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyen kadınlar, hamile kaldıkları yaş ile hamile kaldıkları ayın kesiştiği yere bakmalıdırlar. Örnek verirsek;

1 Şubat 1983 yılında doğan ve 15 Ocak 2017’de hamile kalan bir kadının bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için;

- Anne adayının doğum tarihi ve hamile kaldığı yıl Çin takvimine göre dönüştürülür. Bunun için Gregorian (dönüştürücü) kullanılabilir. Anne adayının doğum tarihinin 19 Aralık 1982 ve hamile kaldığı tarihin 18 Aralık 2016 olduğu öğrenilir. Anne adayının hamile kaldığı yaşı hesaplamak için doğum tarihi, hamile kaldığı yıldan çıkartılır ve bu sayıya 1 eklenir. Çıkan sonuç 35’tir. (Anne adayının doğduğu tarih, Çin yılının başlangıcından önce olsaydı yaşa 2 eklenecekti.)
- Bu takvime göre; 35 ile Aralık ayının kesiştiği noktaya bakılır ve bebeğin cinsiyetinin erkek olacağı bilgisine ulaşılır.

Miladi Takvime Göre kullanım

Aşağıda paylaştığımız tabloya göre çin takviminin miladi takvime dönüştürerek oluşturulmuş "çin takvimi cinsiyet tablosu" yer almaktadır. Bu tabloya göre Gebe kaldığında kaç yaşında olduğunu ve gebeliğin hangi ay içerisinde başladığını serçerse tabloda ilgili satır ve sutun seçilerek cinsiyet tahminin gerçekleştirebilir.

çin takvimi tablosu

Bu tabloya göre anne temmuz ayında hamile kalmışsa ve hamile kaldığı dönemde 30 yaşında ise doğacak çocuğun tahmini cinsiyeti erkek olacaktır. Eğer anne ağustos ayında hamile kalsaydı bebeğinin cinsiyeti kız olacaktı.

Hamilelik Ayı Nasıl Belirlenir?

Bebeğin cisyeti üstte yer alan form ile otomatik olarak hesaplanırken üste gördüğünüz gibi "Hangi Ay Gebe Kaldınız" sorusu yer alıyor. Bu sorunun cevabı aslında en son adetin başlamış olduğu tarih olarak ele alınmalıdır. Yani bu noktada hamile kaldığınız ay, en son adetinizin başlamış olduğu tarih ayı ifade eder. 

Çin takvimi ne kadar güvenilir? Ne kadar doğru mu?

Bilimsel ya da tıbbi bir yöntem olmayan Çin takvimi, tamamen geleneklere dayanmaktadır. Ultrasonla bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için erkense bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılabilir. Cinsiyet tahmin etmede bu takviminin doğruluk oranı %70 ile %90 arasında değişmektedir. Ancak yine de kesin sonuçların ultrason ile alındığı unutulmamalı ve bebek için ona göre hazırlık yapılmalıdır.

Çocuğun Cinsiyetinde Anne ve Babanın Rolü

Çok fazla bilimsel terim kullanmak istemiyoruz. Doğacak çocuğun kız mı yoksa erkek mi olduğunu belirleyen gen erkekten gelmektedir. Yani bir ailede dört çocukta kız olacaksa burada babadan gelen genlerin bunu etkilediğini  söylemeliyiz. Kadının genetik bilimine göre doğacak çocuğun cinsiyeti üzerinde hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Bu bilimsel gerçek ne şu an bulunduğumuz 2018 yılı için değişecek ne de geçmişte değişmedi.

1 1 1 1 1 Oylar 4.33 (24 Oylar)

Yorumlar  

zehra
Eylül ayinda hamile kaldım cinsiyetini çok merak ediyorum
Cevap
Nazli
Slm.ben 13 aralık ta adet baslangicim ne zaman hamile kalma. Kiz olur 11 15 1985 doğum yilim
Cevap
Gizli
16,08,1988 doğumluyum Kasım 2018 hamile kaldım bebeğimin cinsiyeti nedir?
Cevap
laura
yaş 23 ay 10 il1995
Cevap
Ayşin
slm. 7 kasım 1983 dogumluyum 35 yasindayim bu ay hamile kalirsam ysni 2018 de bebegin cinsiyeti ne oluracaba ben baktim cikamadim içinden erkek olmasini çok istiyoruz adet donemim degisiyor 8inden 27 sine döndu hesaplayamadım fikrinizi almak istedim
Cevap
Hulya
Merhaba nisan 1988doğumluyum aralık ayı gebelik cinsiyet ne görülüyor acba
Cevap
Ayla
Məndə erkək söylüyo bakalım nə olcaq
Cevap
Aaaa
Allahin isine kim karışirki rabbim bilir herşeyi inanmayin boyle seylere
Cevap
rezan
arkadaslar iki kızım var erkek ıstıyorum ama olmas dıyede dusunuyorum
Cevap
Emine
Bebeğin cinsiyeti
Cevap
Aysu
Her kese selam.Halamın kızı hamile ben bunu denedim erkek dedi ama doktor kız söyleyib.nedense inanmadım buna.
Cevap
gülka
Mən 1ci dəfə sinayanda məndə qiz çixmişdi elədə oldu .2ci dəfə yoxladim yenə qiz çixdi doğurdanda yenə doğru çixdi.İndi 3cünu yoxluyuram oğlan göstərir.İnşAllah düz çixar 2qizdan sonra oğlum olar :-)
Cevap
Gülay
Eylul 17 ayinda hamile kalmisim 84 dogumluyum..cin takviminde kiz cikti nekadar dogru olabilir bilmiyorum inanmak ne kadar dogru bilmiyorum.bir oglum var kalben birtanede kizimiz olsun isteriz tabi allah en iyi bilendir..
Cevap
Guest
Bana kiz çikiyor ama erkek olursa onanda görerdimde 2 kizim var
Cevap
Arzu
Benim 2 kızım var şimdi 3 aylık hamileyim erkek çıkıyor 2.kızımda bakmıştım tutmuştu İnşallah 3 bebegim erkektir
Cevap
Meryem
Son adet tarihini mi yazdın
Cevap
Ezgi
16 haftalık hamileyim,erkek diyo,bakalım doğru çıkarsa yazarım.....
Cevap
Sevda
Kız hissetti, cin takviminde kız çıktı, bebeğinin cinsiyeti de kizmis:) Allah kucağımıza almayı nasip etsin..
Cevap
bedriye
maşallah
Cevap
Aliye
Valla balon patlatma partisi yapmadan önce bir bakın cin takvimine:)
Cevap
Hatice
Benim arkadaşların hepsi doğru çıktı ama benimkinde patladı malesef
Cevap
Kamile
Bugün cinsiyetimiz belli oldu erkekmiş. Biz de tutmadı malesef tekrar tekrar bakmistim
Cevap
Merve
Öyle dolaşırken gözüme çarptı daha önce duymamıştım. Benim tuttu.
Cevap
sevgi
Alıntılandı ece:
Merhaba kızlar bir sorum var. ben şu an 13 haftalık hamileyim. bebişimin cinsiyetini öyle merak ediyorum ki meraktan çatlıcam neredeyse. bakalım kız olacak mı?

canim benim bir kızım var ve cin takvimine göre kız diyordu.yani ilk bebişte tuttu..simdi tekrardan hamileyim ve yine kız diyor.. ne olacağı belli mi? hayır değilç..tutarsa ben tekrar yazarim..bence bunlar biraz isin eglencesi..en iyisini Allah bilir...
Cevap
Busra
Ben baktım benimki tuttu. Arkadaşlarla sohbet ortamında hamile varsa ilk buna bakıyoruz. Macera ararsanız siz de bakın derim
Cevap
ece
Merhaba kızlar bir sorum var. ben şu an 13 haftalık hamileyim. bebişimin cinsiyetini öyle merak ediyorum ki meraktan çatlıcam neredeyse. bakalım kız olacak mı?
Cevap
sümeyye
Herşeyi Allah bilir tabi ki de. Ama işte eğlence amaçlı girip bakıyoruz. bakalım tutacak mı :)
Cevap
hatice
yaptığım hesaba göre Erkek çocuk görünüyor. Birincisi kız olduğunda takvimden tutturmuştum:)
Cevap
kumry
Bu takvimden haberim yoktu. Bakmak lazim benimki tuttu. Olasılık nedir demeden icinizi rahatlatmak istiyorsaniz bu takvime de bir bakin bence
Cevap

Yorum ekle