Çin Takvimi ile Bebek Cinsiyeti Hesaplama 2019

Çin takvimine göre annenin doğum yaşı ve gebe kaldığı ay belirlenerek bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilmektedir. Hiçbir şekilde bilimsel olmayan bu yöntem, tamamen Çin geleneklerine dayanmakta ve yaklaşık 700 yıldır kullanılmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi, hamileliğin 16. haftasında ultrason yöntemiyle mümkün olmaktadır.

cin takvimi cinsiyet

Bazı ebeveynler fazlasıyla sabırsız olduğu ve bebeğin hazırlıklarını yapmaya bir an önce başlamak için alternatif yöntemleri denemekte ve bebeklerinin cinsiyetini araştırmaktadırlar. Bebeğin cinsiyetini öğrenmeniz için yapmanız gereken aşağıdaki tabloyu kullanmanız ve gebe kaldığınız yaşla birlikte gebe kaldığınız ayı yazmaktır. Böylece bebeğinizin cinsiyetinin kız mı yoksa erkek mi olduğunu, altta yer alan Çin takvimi hesaplama formu vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

ÇİN TAKVİMİNE GÖRE CİNSİYET HESAPLAMA
Gebe Kaldığınızda Kaç Yaşındaydınız? Örnek: 25
Hangi Ay Gebe Kaldınız? Örnek: Ocak

Çin takvimi

Çin Takvimi Yorumları İçin Tıklayınız!

Sponsorlu Bağlantılar

Çin takvimi nedir?

  • Çin takvimi, Çin felsefesine ait 5 element ve 12 hayvanla ifade edilir.
  • Elementler: Ateş, toprak, metal, tahta, su.
  • Hayvanlar: Fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek, domuz.
  • Her yıl bir hayvanı temsil eder ve her 12 yılda bir döngü yinelenir. Annenin yaşı ve doğurganlık süreci baz alınarak 18 yaşından 45 yaşına kadar her ay için bir cinsiyet belirlenmiştir. Buna göre hamile kalmak isteyen kadınlar, gebe kalacakları yaşı ve ayı seçerek istedikleri cinsiyette bebeği doğurabilmektedirler. Cinsiyetin takvime göre belirlenebileceği oldukça kuvvetli olup, yüzyıllardır devam etmektedir.

Çin Takvimi Nasıl Kullanılır?

Çin’de miladi takvim kullanılmaz bunun yerine her bir yılın hayvanlarla ifade edildiği farklı bir takvim kullanılır. Çin takviminin başlangıç tarihine bakılarak Çin tarihine göre yaş hesaplanır ardından gebelik yaşı ve ayı girilerek bebeğin cinsiyeti tahmin edilir.

Yaş hesaplamak için Mart’ta ya da sonraki aylarda doğan bir kadın, yaşına 1 yaş eklemelidir. Ocak ya da Şubat’ta doğan kadınlar ise Çin yılının başladığı tarihten önce doğmuşlarsa yaşlarına 2 yaş, Çin yılının başladığı tarihten sonra doğdularsa yaşlarına 1 yaş eklemeleri gerekir.
Takvimine göre erkek çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için en ideal yaş 18’dir. Ocak ve Mart’ta hamile kalınması durumunda kız çocuğu olma ihtimali %10, diğer aylarda erkek çocuğu olma ihtimali ise %90’dır.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyen kadınlar, hamile kaldıkları yaş ile hamile kaldıkları ayın kesiştiği yere bakmalıdırlar. Örnek verirsek;

1 Şubat 1983 yılında doğan ve 15 Ocak 2017’de hamile kalan bir kadının bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için;

- Anne adayının doğum tarihi ve hamile kaldığı yıl Çin takvimine göre dönüştürülür. Bunun için Gregorian (dönüştürücü) kullanılabilir. Anne adayının doğum tarihinin 19 Aralık 1982 ve hamile kaldığı tarihin 18 Aralık 2016 olduğu öğrenilir. Anne adayının hamile kaldığı yaşı hesaplamak için doğum tarihi, hamile kaldığı yıldan çıkartılır ve bu sayıya 1 eklenir. Çıkan sonuç 35’tir. (Anne adayının doğduğu tarih, Çin yılının başlangıcından önce olsaydı yaşa 2 eklenecekti.)
- Bu takvime göre; 35 ile Aralık ayının kesiştiği noktaya bakılır ve bebeğin cinsiyetinin erkek olacağı bilgisine ulaşılır.

Miladi Takvime Göre kullanım

Aşağıda paylaştığımız tabloya göre çin takviminin miladi takvime dönüştürerek oluşturulmuş "çin takvimi cinsiyet tablosu" yer almaktadır. Bu tabloya göre Gebe kaldığında kaç yaşında olduğunu ve gebeliğin hangi ay içerisinde başladığını serçerse tabloda ilgili satır ve sutun seçilerek cinsiyet tahminin gerçekleştirebilir.

çin takvimi tablosu

Bu tabloya göre anne temmuz ayında hamile kalmışsa ve hamile kaldığı dönemde 30 yaşında ise doğacak çocuğun tahmini cinsiyeti erkek olacaktır. Eğer anne ağustos ayında hamile kalsaydı bebeğinin cinsiyeti kız olacaktı.

Hamilelik Ayı Nasıl Belirlenir?

Bebeğin cisyeti üstte yer alan form ile otomatik olarak hesaplanırken üste gördüğünüz gibi "Hangi Ay Gebe Kaldınız" sorusu yer alıyor. Bu sorunun cevabı aslında en son adetin başlamış olduğu tarih olarak ele alınmalıdır. Yani bu noktada hamile kaldığınız ay, en son adetinizin başlamış olduğu tarih ayı ifade eder. 

Çin takvimi ne kadar güvenilir? Ne kadar doğru mu?

Bilimsel ya da tıbbi bir yöntem olmayan Çin takvimi, tamamen geleneklere dayanmaktadır. Ultrasonla bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için erkense bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılabilir. Cinsiyet tahmin etmede bu takviminin doğruluk oranı %70 ile %90 arasında değişmektedir. Ancak yine de kesin sonuçların ultrason ile alındığı unutulmamalı ve bebek için ona göre hazırlık yapılmalıdır.

Çocuğun Cinsiyetinde Anne ve Babanın Rolü

Çok fazla bilimsel terim kullanmak istemiyoruz. Doğacak çocuğun kız mı yoksa erkek mi olduğunu belirleyen gen erkekten gelmektedir. Yani bir ailede dört çocukta kız olacaksa burada babadan gelen genlerin bunu etkilediğini  söylemeliyiz. Kadının genetik bilimine göre doğacak çocuğun cinsiyeti üzerinde hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Bu bilimsel gerçek ne şu an bulunduğumuz 2018 yılı için değişecek ne de geçmişte değişmedi.

1 1 1 1 1 Oylar 4.06 (33 Oylar)

Yorumlar

Elmira
05.12.1985 mane
02.03.1981 baba.
Son adet ayı ocak.
Şubbata baba erkək düşüyormu
Cevap
Elmira
05.12.1985 ana
02.03.1981 ata
Son adət 31 Ocaq.
Şubbata erkək olarmı.
Cevap
Nari
Men erkek cocuq isteyirik 1991 23 subatda anadan olmusam son adetim 4 subatda bas verib indi hamile qalursam qizim erkekm8 olur?
Cevap
Ebru
27 05 1981 son adet 13 02 2019 cinsiyet nedir
Cevap
Emel
04.10.1977 doğum tarihim.17.01.2019 son adet tarihim.acaba yaşım kaç oluyor hamile kaldigimda 41 mi 42 mi
Cevap
Burcu
28 07 1988 doğumluyum en son 28 11 2018 adet gördüm bebeğim cinsiyeti ne
Cevap
Elnarə
Fevral 31 iyul 1986
Cevap
Seda
Bana da cvp verirseniz sevinirim
Cevap
Pelin
26.02.1989 kaç yaşındayım Çin takvimine göre kafam karıştı lütfen cevap rica
Cevap
kemal
Bakın yaş hesabı çok basittir...yanıldığınız nokta şuradadır.bir bebek düşünün..365 günü bitirdiğinde 1 yaşını doldurmuştur..ve anneye sorulduğunda 2 yaşında der..işte hatalı durum bu...bebek daha 1yıl bir aylıktır...ne zaman 2 tane 365 biter o zaman 2 yaşındadır..size geilirsek..önümüzdeki 26 şubatta 30 tane 365 i bitirdiğiniz için 30 yaşında olacaksınız..ama şu an halen 9 günde kalsa 29 yaşını yaşıyorsunuz..
Cevap
Seda
Doğum tarihim. 29.05.1995 son adet tarihim 5 Aralık kızmı erkek Mİ kafam karıştı
Cevap
kemal
Şu an 23 yaşını doldurmuş 24 den ay almışınız..5 aralık+14 =19-20 arası hamile kalma ay ve günü..23+1=24 çinlilerin hesap ediş şekli..ohalde tabloda 24 ve aralık kesişmesinde erkek görünüyor..
Cevap

Yorum ekle