Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olurum? 4A,4B,4C Sorgulama

Emeklilik yaşı kaç ya da ne zaman emekli olurum gibi sorular e-Devlet üzerinden, SGK’nın internet sitesinden kolayca bulunabilir. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 4a, 4b ya da 4c’den hangi emeklilik statüsünde iseniz e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Emeklilik Yaşı Nasıl Sorgulanır?

Emeklilik yaşı öğrenme e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girmeli ve gelen ekrandaki arama kısmına “emeklilik yaşı” yazarak ara butonuna tıklamalısınız. Karşınıza “Sosyal Güvenlik Kurumu / Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” şeklinde bir bağlantı adresi gelecektir. Linke tıkladığınızda 4A, 4B ya da 4C sigorta kollarından birini seçmeniz ve hizmete başlama tarihinizi girmeniz yeterlidir. “Sorgula” butonuna bastığınızda ne zaman emekli olacağınıza dair emeklilik yaşı tablosu ekranınıza gelecektir. Ekranda görünen 4A Sosyal Sigortalar Kurumunu, 4B Bağ Kur’u, 4C ise Emeklilik Sandığı’nı ifade etmektedir.

Emeklilik yaşı bekleyenler, e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim linkini tıklayarak hızlı bir şekilde ne zaman emekli olacaklarını öğrenebilirler.

SGK Sorgulama

Emeklilik yaşı öğrenmek isteyen SGK’lı çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine girebilirler. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ bağlantı adresine tıklamak ve gelen ekrandaki bilgileri doldurmaktır. SGK ile emeklilik yaşı öğrenmek için istenen bilgiler; cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, malüliyetlik ve erken yaşlanma durumları, SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik ya da sanatçı gün sayısı, fiili gün sayısı, yurt dışı gün sayısı ve 3600 günün doldurulduğu tarih gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra “gönder” butonuna basmanız yeterlidir.

Bağ Kur Sorgulama

4B’den emekli olacaklar, emekli olma yaşlarını öğrenmek için 4B emeklilik uygulaması olan https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do linkine tıklayabilirler. Gelen ekrana tam ya da kısmi emeklilik türlerinden hangisi olduklarını, cinsiyetlerini, doğum tarihlerini, varsa maluliyet durumunu ve derecesini, erken yaşlanma durumunu ve bakıma muhtaç malul çocuk durumunu belirtmeleri gerekir. Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Tamam” butonuna basmak yeterlidir.

Emekli Sandığı Sorgulama

Emekli Sandığı’na bağlı çalışanlar ne zaman emekli olacaklarını öğrenmek https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ bağlantı adresine tıklayabilirler. Gelen ekrana doğum tarihi, cinsiyet, hizmetin başlangıç ve bitiş tarihi, hizmet türü gibi bilgileri girdikten sonra hızlıca öğrenilebilir.

Kadınlarda Emeklilik

Yaş şartına uyan ve primlerini düzenli ödeyen kadınlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre erkeklerden daha az prim ödeyerek emekli olmaktadırlar. SSK’lı (4a’lı) kadın çalışanlar sigortalı oldukları tarihe, ödedikleri prim gün sayısına ve yaşlarına göre farklı zamanlarda emekli olabiliyorlar. Buna göre 1999’dan önce sigortalı olan kadın çalışanlar 5000 – 5975 prim ödeme gün sayısını tamamladıklarında 38 ya da 56 yaşında emekli olabiliyorlar. 1999’dan sonra sigortalı olan kadın çalışanlar ise 58 yaşında emekli olabilir. 2036 yılından sonra emeklilik yaşı kadınlarda 65 olarak belirtilmiş.

4A’ya göre kimler sigortalı olabilir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. maddesinin 1. fıkrasının A bendine göre;

 • Bir hizmet sözleşmesine bağlı olarak ya da birden çok işverenin yanında çalışanlar sigortalı olarak kabul edilirler.
 • Bir ya da birden çok işverene bağlı olarak çalışan; tiyatrocu, sahne sanatçısı, film oyuncusu, ses sanatçısı, ressam, heykeltraş, tasarımcı, yazar ya da düşünürler 4A kapsamında sigortalı sayılırlar.
 • İşçi sendikalarına ya da konfederasyonlarına ait şube başkanlıkları, yönetim kurulu üyeleri, MEB’in düzenlediği kurslarda usta öğretici kapsamındaki kişiler, kamu idarelerinde ücret karşılığı ders verenler ve İŞKUR’un düzenlediği Toplum Yararına Çalışma Programlarına katılanlar sigortalı kabul edilirler.

4B’ye göre kimler sigortalı olabilir?

 • Köy ve mahalle muhtarları ile birlikte bu kişiler adına çalışan bağımsız işçiler
 • Kendine ait bir işyeri olan avukatlar, doktorlar, mimarlar, manavlar, kasaplar ve kırtasiyeciler gibi ticari kazanç elde edenler
 • Serbest meslek sahibi olup gerçek ya da basit usulde gelir vergisinden mükellef olanlar
 • Gelir vergisi vermekle yükümlü olmayan fakat esnaf ve sanatkar sicili kaydı olanlar
 • Anonim şirketlerdeki yönetim kurulu üyeleri
 • Ana sermayesi pay edilen komandit şirketlerdeki ortaklar
 • Kollektif ya da limited şirketlerdeki ortaklar
 • Tarımsal faaliyet yapanlar 4B (Bağ Kur) kapsamında sigortalı kabul edilirler.

4C’ye göre kimler sigortalı olabilir?

 • SSK’lı olmayan kamu idaresi çalışanları
 • Kamu dairesinde sürekli çalışan ve 4A kapsamına giren fakat sigortalı olması öngörülmemiş çalışanlar
 • 4A ve 4B kapsamında olmayan çalışanlar
 • Sözleşmeli çalışan ve 4A kapsamında olup sigortalı olması öngörülmeyenler
 • Açıktan vekil atanmış olanlar 4C (Emekli Sandığı) kapsamında sayılırlar.