Klavyeden TL(₺) İşareti Nasıl Yapılır? Masaüstü, IOS ve Android İçin

Türk Lirası sembolü mağazalardan bankalara, dijital ortamdan bilgi fişlerine kadar hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Günlük hayatta sıkça kullanmaya ihtiyaç duyduğumuz TL- (₺) işaretini bazı işletim sistemleri desteklememektedir. Bu sorunu çözmek için bazı güncellemeler yapılması gerekir.

Klavyede TL Nasıl Yapılır?

Klavyede TL yapmak için Windows 8 ve üstü işletim sistemlerinde “Alt Gr + T” tuş kombinasyonunu kullanmak yeterlidir. Bu tuşları kullanarak klavyede TL işareti kolayca yapılabilir. Bunun için hiçbir güncelleme ya da kurulum işlemi gerekmez.

Hiçbir klavyede para birimleri sembolleri yer almaz. Ancak para birimlerini klavye ile yazmak için onların kısa yollarını bilmek gereklidir. Klavyede TL kısayolu işe yaramazsa ve “Alt Gr” tuşu ile birlikte T harfine basıldığında TL sembolü çıkmıyorsa bunun anlamı bu tuş kombinasyonunun bilgisayara tanımlanmamış olmasıdır. Windows 8 ve Windows 10 TL simgesi yapılabilir ancak bu sürümlerin altındaki işletim sistemlerinde güncelleme yapmak gereklidir.

klavyeden tl isareti yapma

TL İşareti Windows 7’de Nasıl Yapılır?

Para işareti nasıl yapılır?” diye soranlar ilk olarak kullandıkları işletim sistemine bakmalıdırlar. Windows 7, Windows Vista ve Windows Server 2008 gibi işletim sistemlerinde TL simgesini yazabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sitesinde yayınladığı güncelleme paketi kurulmalıdır. Kullanılan bilgisayarın özelliğine göre 32 bit ve 64 bit için kurulacak güncellemeler farklı olup Microsoft’un resmi sitesinden indirilebilir. Bu güncelleme paketini indirmek için Microsoft’un sitesine girdikten sonra üst menüde yer alan arama kutucuğuna “tl güncelleme” yazın ve çıkan sonuçlardan ilk sırada yer alan “Download Windows 7 Güncelleştirmesi (KB2739286)” linkine tıklayın. Linkteki paketi indirdikten sonra verilen yönergeleri takip edin. Güncelleme bilgisayara yüklendikten sonra aynı tuş kombinasyonu artık çalışır hale gelecektir.

Bilgisayarınızın kaç bit olduğunu bilmiyorsanız masaüstüne gelerek “Bilgisayarım” ikonuna tıklayın. Ardından farede sağ tık yapıp “Özellikler” sekmesini açın. Gelen ekranda “Sistem Türü” kısmının karşısında bilgisayarın 32 bit ya da 64 bit olduğu görüntülenir.

Karakter eşlemden TL simgesini görmek için “Bilgisayarım – Tüm Programlar – Donatılar – Karakter Eşlem” yolu izlenir. Çıkan ekranda arama kutucuğuna “U + 20BA” yazıldığında TL işareti görülür.

Eğer sürekli TL işareti kullanmanız gerekmiyorsa ve çok nadir olarak bu işareti kullanıyorsanız, güncellemeleri yüklemenize gerek yoktur. Bunun yerine “ ₺ “ simgesini kopyala yapıştır yoluyla kullanabilirsiniz.

IOS TL Simgesi Nasıl Yapılır?

IPhone ve iPad gibi akıllı telefonlarda kullanıcılar işaret ekleyebilir ya da işaret kaydedebilirler. Böylece özel sembolleri kullanmak istedikleri her defasında internetten karakter aramak zorunda kalmazlar. iOS işletim sistemine sahip telefonlara TL simgesi eklemek için şu adımlar izlenmelidir;

  • TL simgesini kopyalayın
  • Ayarlar – Genel – Klavye yolunu izleyin
  • Metin değişimi ya da Kestirme seçeneklerinden birini tercih edin
  • “+” işaretine tıklayın ve gelen kısma kopyaladığınız TL simgesini yapıştırın
  • TL işareti için “.TL.” gibi bir kısayol ifadesi belirleyin.

Android Klavyede TL Simgesi

Android cihazlarda iPhone gibi simge ekleme özelliği yoktur. Bu nedenle Android’de TL işareti yapmak için simgenin kopyalanıp yapıştırılması gerekir. Bu şekilde sadece TL simgesi değil, cihazda olmayan diğer işaretler de kullanılabilir.