En Küçük Sütyen Bedeni Kaçtır? Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

En Küçük Sütyen Bedeni

Hepimizin bildiği üzere ergenlikle beraber bayanların ve erkeklerin vücudunda değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler kiminde yavaş kiminde hızlı bir şekilde meydana gelir. Görüntümüzden ve bu geçiş sürecinden rahatsız olabiliriz. Bu dönem bizim için yeni ihtiyaçları da beraberinde getirir. Biz burada bayanları yani genç kızları ele alıp ihtiyaçları doğrultusunda belirli biglilere ulaşmasını sağlıyoruz. Bunlar nedir?

Sütyen seçimi

Bayanlardaki bu değişimlerin en önemlisi göğüslerdeki büyüme ve beraberinde getirdiği göğüs belirginliği sebebiyle rahatsız edici bir görüntü ve sütyen kullanma ihtiyacıdır. Sütyen kullanmak her bayan için kaçınılmaz ve kullanılması gereken zorunlu bir ihtiyaçtır. Peki, bu sütyen ölçüsünü neye göre bulmak ve neye göre almak gerekir?

Sütyen bedeni hesaplama

 

Ölçülerle hareket edin

İlk akla gelen soru bu olunca size bu konuda yardımcı olalım. Satıcıya gidip en küçük beden sütyeni almak oldukça yanlıştır satıcının da ilk kez kez sütyen aldığınızı söylediğinizde size en küçük bedeni vermek yerine ölçülerinizi sorması gerekir, çünkü en küçük beden sütyen, size uygun bir sütyen bedeni olmayabilir.

Genelde sütyen kullananlar için satıcının sorusu "kaç beden kullanıyorsunuz" olur. Ama ilk kez ve en küçük beden sütyeni belirlemeniz için bu soruya yanıt vermeniz zor ve size gerekli yönlendirme yapılmalı ya da siz ölçülerinizi belirleyip hazırlıklı bir şekilde alışverişe gitmelisiniz. Belki siz zayıfsınız ama göğsünüz bedeninize göre büyük olabilir ya da tam tersi siz kilolusunuz ama göğsünüz kilonuza göre küçük olabilir.

En küçük sütyen bedeni kaçtır?

Farklı farklı markaların farklı sütyen bedenleri olsa da en küçük kabul edebileceğimiz sütyen bedeni:

70 A'dır.

 

Kendiniz belirleyin

En küçük sütyen bedenini herkes kendisi belirlemeli ve buna göre alacağı yeni sütyene karar vermelidir. Yeni sütyen kullanmaya başlayanlar en küçük sütyen bedeni ölçüsü göğüs alt kısminin 68-72 cm, göğüs üst kısmının 82-84 olduğu kabul edilir. Kişiye, bedene, kiloya, vücut yapısına bağlı olarak değişen bize en uygun, en küçük sütyen bedenini bulmak için göğüs altı ve göğüs üstü ölçülerimizi bilmek gerekiyor. Göğüs altı ölçüsü sütyen bedenini rakamsal olarak (80,90,95) göğüs üstü ölçüsü ise harf olarak (A,B,C) bize uygun en küçük sütyeni belirler, bu nedenle iki ölçüye de ihtiyaç var.

Mezurayla göğsünüzün alttan başlamadan önceki kısmını ve göğsünüzün en uç kısmına denk gelen kısmını ölçün. Bu ölçümleri yapıp sonuca sütyen bedeni hesaplama bölümünden kolayca ulaşabilirsiniz