Bireysel Emeklilik, Otomatik Bes İptali Nasıl Yapılır? TÜM DETAYLAR!

Otomatik Bes İptali Nasıl Yapılır

Bireysel Emeklilik Sigortası (BES), 45 yaşını doldurmamış tüm çalışanlara düzenli birikim yapma imkanı sunar. Devlet katkısı ile desteklenen BES, halihazırda bireysel emekliliği olanlar, yeni bir emeklilik sözleşmesi yapmayı düşünenler ya da emekliliği için başka bir yatırım yapmayı düşünenler tarafından iptal edilebilir.

BES Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emekliliği iptal etmek isteyen kişiler, emeklilik planına dahil oldukları kendilerine bildirildikten sonra cayma süresi içinde otomatik BES iptali başvurusunda bulunmalıdırlar. Cayma talepleri, emeklilik sözleşmesinde yer alan hükümlere göre emeklilik şirketine veya işverene iletilir. BES iptali başvurusundan sonra 10 iş günü içinde ya da bulunulan bölgedeki işlem yoğunluğuna göre 2 ya da 3 gün içinde yatırılan para geri alınabilir.

Bireysel emeklilik nasıl iptal edilir telefon numarası hangi firma ile anlaşma yapıldığına bağlı olarak değişir. BES iptali başvurusu, anlaşma yapılan banka ile iletişime geçilerek de yapılabilir. Bunun için BES hesabı kapatma ve sistemden çıkma talebinde bulunulmalıdır. Banka ile yapılan sözleşmede BES iptali ile ilgili bir taahhüt varsa, yatırılan paradan bir miktar kesinti yapılır.

BES cayma süresi ne kadar?

BES cayma süresi 2020 yılı itibariyle 2 aydır. Bireysel emeklilik iptal edildiğinde çalışanlar hiçbir şekilde maddi bir zarara uğramaz. Ancak BES’e 3 yıl boyunca bağlı kalınmadıysa yani ilk 3 sene içinde Bireysel Emeklilik Sistemi’nden vazgeçilirse devlet katkısından faydalanılamaz. 2 aylık cayma süresi geçse bile sistemden çıkış yapılabilir. Cayma hakkı başka bir çalışana ya da işverene devredilemez.

Otomatik Bireysel Emeklilik İptali 2020

Otomatik BES iptali telefon numarası her banka için farklıdır. Otomatik BES iptali kısa mesajla yapılabilir. Bunun için “CAY” yazarak 3907’ye gönderilmelidir. Cayma süresi içine yapılan iptal başvuruları için çalışana herhangi bir kesinti yapılmaz. Ancak cayma süresi aşıldığı takdirde stopaj kesintisi yapılır. Stopaj kesintisi anapara üstünden değil getiri üstünden yüzde 15 olarak yapılmaktadır.

Allianz Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Allianz otomatik katılım nasıl iptal edilir? Allianz BES müşterileri bireysel emeklilikten cayma taleplerini 0850 399 99 99 numaralı Allianz telefondan yapabilirler. Bu hat Allianz Müşteri Hizmetleri numarası olup bireysel emeklilik ile ilgili tüm sorunların çözümü için aranabilir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda karşınıza otomatik yanıt sistemi çıkar. Burada “Otomatik Katılım Sözleşmesi İşlemleri” olarak geçen 0 (Sıfır)’ı tuşlayın. Ardından “Ayrılma İşlemleri” için 1 (Bir)’i tuşlayın. Cayma hakkınızı kullanmak için tekrar 1 (Bir)’e basın. Kısaca Allianz otomatik katılım iptali için öncelikle 0850 399 99 99 numaralı hattı arayın ve sırayla 0 – 1 – 1 tuşlarına basın.

Allianz Emeklilik size bir link gönderecektir. Bu linke tıklayıp Allianz BES iptal online olarak yapabilirsiniz. Gelen linkte cayma işlemi sonucunda karşılaşacağınız durumlara ait bir bilgilendirme de bulunur. Bu yazıyı okuduğunuzu belirtmek için ilgili kutucuğu işaretleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayın. Son olarak sisteme T.C. kimlik numaranız ile girin ve “Devam” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırın.

BES cayma talebinize dair işlemler tamamlandıktan sonra 10 iş günü içinde kesintiler sonrası kalan maaşınız hesabınıza yatırılır. Allianz BES iptal SMS ile yapılmamaktadır. Cayma talepleri ancak müşteri hizmetleri aranarak yapılabilir.

İNG Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

İNG Bank’tan bireysel emekli olan çalışanlar 2 ay içinde iptal dilekçesi vererek hiçbir kesinti veya ek maliyet ödemeden sistemden çıkabilirler. 2 aydan sonra sistemden çıkmak isteyen çalışanlar stopaj vergisi ödemek zorunda kalırlar. İNG bireysel emeklilik iptali sonrasında stopaj harici çalışana yansıyacak kesintinin miktarı, yapılan birikimle orantılı olarak değişir. İNG bireysel emeklilik iptal numarası 444 1 666 hattıdır. İNG otomatik BES iptali için de aynı numara aranabilir.

Bireysel Emeklilik İptali Ziraat

Eskiden BES iptali için Ziraat Bankası’nda yalnızca telefon seçeneği vardı. Ancak müşteri sayısının artması ile birlikte, müşterilerin daha hızlı işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için online olarak ya da SMS ile BES iptali hizmeti verilmeye başlandı.

Ziraat BES iptali telefonla

Bireysel emeklilik iptali Ziraat Bankası telefonu 0850 222 97 70’tir. Bu hattı arayarak Ziraat bireysel emeklilik cayma işlemleri için talepte bulunabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra sırayla 2 – 1 – 1 tuşlarına basın. İptal talebiniz bankaya iletildikten sonra 14 gün içinde paranız hesabınıza yatırılır.

Bireysel emeklilik iptali Ziraat online

Ziraat bireysel emeklilik iletişim numarası olan 0850 222 97 70 hattın dışında internet şubesinden de BES iptalleri yapılabilir. Bunun için ziraatbank.com.tr adresine girin, kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından “Değişiklik ve Talepler” menüsüne gelin. Açılan sayfada “Otomatik Katılımlı Sözleşme” sayfasına girin. Sayfanın sağ altında bulunan “Cayma Talebi” menüsüne tıklayın ve “Cayma Talebine Devam” butonuna basın. Böylece BES iptal işleminiz başlatılır.

Bireysel emeklilik iptali Ziraat SMS

Online olarak yapılan tüm işlemler mobilden de yapılabilir. Ziraat Bankası’nın internet şubesine girebileceğiniz bir akıllı telefonunuz varsa yukarda saydığımız işlemleri mobilden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali Garanti Bankası

Garanti BES iptali ilk ödemeyi takip eden 2 aylık başlangıç döneminde yapıldığında katkı payının tamamı geri alınabilir. Bireysel emeklilik iptali Garanti cep şubesi ile ya da telefonla yapılabilir.

BES iptali Garanti cep

Telefondan Garanti Cep’e tıklayın ve sisteme giriş yapın. Ardından “Sözleşmeden Ayrılma” seçeneğini işaretleyin.  BES iptal Garanti internet bankacılığı ile kısa ve hızlı bir şekilde BES iptal işlemi yapılabilir.

BES iptal Garanti Müşteri Hizmetleri

BES iptal Garanti telefon numarası 444 0 336’dır. Bu numara aynı zamanda Garanti Bankası’nın çağrı merkezi telefonudur. Garanti çağrı merkezi ile BES iptali dahil pek çok işlem yapılabilir. BES iptal Garanti telefon seçeneğini kullanmak için bu numarayı hafta içi 09:00 – 20:00, hafta sonu ise 10:00 – 17:00 saatleri arasında aramak gereklidir. Sesli yönlendirme ise 7/24 çalışmaktadır.

BES iptali telefon numarası 444 0 366 numarası arandıktan sonra ilk olarak direk müşteri temsilcisine bağlanın ve bireysel emekliliğinizi iptal etmek istediğiniz söyleyin. Sesli yönlendirmede numarayı aradıktan sonra sırayla 8 ve 2 tuşlarına basılmalıdır. Garanti BES iptali SMS ile yapılamaz. Garanti bireysel emeklilik iptali ve para iadesi cayma talebi bankaya iletildikten sonraki 10 gün içinde gerçekleşmektedir.

Bireysel Emeklilik İptali İş Bankası

İş Bankası BES nasıl iptal edilir? Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyen çalışanlar anlaşmalarını İş Bankası ile yapmışlarsa, bunun iptali için İş Bankası Müşteri hizmetlerini aramalıdırlar. İş Bankası bireysel emeklilik telefon numarası 0850 724 0 724’tür. Bu numarayı arayarak müşteri temsilcisine bağlanılmalı ve BES iptali için bilgi alınmalıdır. İş Bankası BES iptal SMS ile mümkün değildir.