Adet Günü Hesaplama (12 Aylık Süre İçin Planlama Aracı)

Doğum kontrolü yapmak ya da hamile kalmak için en ideal zamanı merak eden kadınlar, adet günü hesaplama aracını kullanabilir. Yumurtlama dönemini bilmek, hamile kalmak için en uygun zamanı bilmeyi sağlar bu da bebek sahibi olmak isteyenler için oldukça faydalı bir bilgidir. Bunun için aşağıdaki formu kullanarak son adet kanamasının olduğu tarihi ve menstruasyon döngünün kaç gün devam ettiğini belirtmeniz yeterlidir. 

Adet Günü Hesaplama
En son hangi tarihte adet kanamanız başladı?
Adet döngünüz kaç gün sürüyor?
Adet günü hesaplama aracı

Regl Olmak Ne Demek?

Rahim içinde oluşan dokular, belli aralıklarla vücuttan kan yoluyla dışarı atılır. İşte bu duruma regl olmak denir. Rahmin içi, östrojen hormonunun yardımıyla sürecin başlangıcında kalınlaşır. Belli bir seviyeye gelen östrojen hormonu yumurtlamanın gerçekleşmesini sağlar. Bu sırada progesteron hormonu seviyeleri azalır ve rahim içi astarı incelerek dökülmeye başlar, bu da kanamaya neden olur. Ortalama her 28 günde bir rahim içi kendini yenileyerek temizlenir. 

Neler Yaşanır?

Adet döngüsü başladığında östrojen hormonu seviyeleri artar. Östrojen hormonu kadınların kemik yapısını güçlendiren, rahim içi astarının yenilenmesini sağlayan kadınlık hormonudur. Rahim astarı hamilelikte fetüsün beslenmesini sağlar. 28 günlük aralıklarla rahim içi kendini yeniler. Aybaşı olunduktan sonraki 14. günde yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir. Hamilelik riski, yumurtlamanın gerçekleştiği gün veya yumurtlamadan önceki 3 günlük zamandır. Menstruasyon düzensizliği olan kadınlarda yumurtlama dönemini tespit etmek biraz zordur. Regl dönemi sırasında değişen hormonlara bağlı olarak kadınların gergin ya da huzursuz hissetmeleri son derece normaldir. Ayrıca azalan kan seviyeleri nedeniyle yorgun ve halsiz hissedebilirler.

Adet döngüsünde rahim duvarı kalınlaşır ve rahim içi dokularının kan yoluyla dışarı atılması sağlanır. Her kadının regl döngüsü farklıdır ve gelen miktarı ya da süresi her kadında aynı değildir. Ergenliğin başladığı 11 – 15 yaşlarında kızlar 45 yaşına kadar devam eden süreç menopozun gelmesiyle birlikte son bulur.

Kötü Kokular Olur mu?

Adet kanı pis bir kan olmadığı için regl dönemlerinde kanın kötü kokması da mümkün değildir. Doğum için rahimde oluşturulan dokuların, yumurtlama olmadığı için dışarı atılması nedeniyle oluşur. Embriyonun gelişimi için gerekli dokular vücuttan uzaklaştırılır.  Bebeğin rahimde tutunabilmesi için rahim içinin steril olması gerekir.

Nasıl Hissedersiniz?

Kadınlar sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da bir dizi değişiklik yaşarlar. Bunları sıralarsak;

 • Göğüslerde dolgunluk hissi ve göğüslerin hassaslaşması,
 • Karın ağrısı ya da bel ağrısı,
 • Soğuğa karşı aşırı duyarlılık ve üşüme hissinin artması,
 • Baş ağrısı
 • Gerginlik ve stresin artması
 • Mide bulantısı
 • İştahın azalması ya da tam tersine artması

Beslenme Önerileri

Regl döneminde beslenme şekli, kadınların sağlıklarını koruyabilmeleri ve bu evrenin daha rahat geçirebilmeleri için son derece önemlidir. Nasıl beslenmeli?

 • Aybaşı başlamadan önce sıvı tutulumunu önlemek için alınan tuz miktarı azaltılmalıdır.
 • Aybaşında demir, magnezyum ve B6 vitaminlerinin seviyesinde bir azalma olur. Bu da halsizlik, enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelme ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilir. Bu dönemde kırmızı et, yumurta ve balık gibi demir içeren besinler tüketilmelidir.
 • Yemek sırasında çay içmek, demir emilimini azaltır bu nedenle çay içmek için en az 15 dakika beklenmelidir.
 • Magnezyum eksikliği ile baş etmek için süt ve çikolata tüketilebilir.
 • Muz, havuç, yumurta, ıspanak ve tahıllarda bolca bulunan B6 vitamini gerginliği azalttığı için bu besinler güvenle tüketilebilir.
 • Ödemlerden kurtulmak için bol su içmek, ananas tüketmek ve şarküteri ürünlerini yememek gereklidir.
 • Alkollü içeceklerden ve meyan kökünden bu süreçte uzak durulmalıdır.

Gecikmelerin Nedenleri Nelerdir?

Menstrüasyon dönemi neden gecikir? Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, hayızlık dönemlerinin gecikmesini hamilelik işareti olarak görebilirler. Ay başı bilinçli olarak geciktirilebileceği gibi psikolojik ya da fiziksel faktörler nedeniyle de gecikebilir. Örneğin tatile çıkılacağı zaman ya da düğün öncesinde aybaşı geciktiren haplar kullanılarak, sürenin uzatılması sağlanabilir. Fakat bu ilaçların sık sık kullanılması hormonal dengeyi bozacağından doktorlar tarafından tavsiye edilmez.

Aşırı stres beyne hamilelik için uygun dönemde olunmadığı sinyalini gönderir bu da yumurtlamayı sağlayan hormonların azalmasına neden olur. Haliyle bu durumda dönemsel gecikmelere neden olabilir.

Aşırı spor yapma ya da sık sık kilo alıp verme gibi durumlar döngüsel gecikmelere neden olan diğer faktörlerdir. Fazla spor yapma erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun artmasına bu da östrojen hormonunun azalarak aybaşının olması gereken zamanda olmamasına neden olabilir. Saydığımız durumların hiçbiri yokken gecikmeler meydana geliyorsa hamilelik şüphesi yüksektir. Bunu kesin olarak öğrenmenin tek yolu gebelik testi yaptırmaktır.

1 1 1 1 1 Oylar 4.60 (15 Oylar)