10.Sınıf - Lise 2 - Takdir-Teşekkür Hesaplama 2019

10. sınıf öğrencisinin yani Lise 2. Sınıf öğrencisinin dönem sonunda takdir veya teşekkür belgesi alıp almadığını öğrenmek istiyorsanız hesaplama aracını kullanarak bunu öğrenmeniz mümkündür. Aşağıdaki hesaplama aracından öğrencinin derslerini seçerek haftalık ders saatini girdikten sonra derslerden aldığı puanları girerek hesapla butonuna basınız.

10. SINIF TAKTİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA ARACI

"Ekle" butonuyla istediğiniz kadar ders ekleyebilirsiniz.
"Sil" butonuyla istediğiniz dersi silebilirsiniz.
LİSE 1-2-3-4 TAKTİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

Not: Eğer buradaki formlarda ders için herhangi bir puan girmezseniz puan değeri olarak sıfır ( 0 ) alınacaktır.

Lise 2 Ağırlıklı Not Ortalaması Nasıl Hesaplanmaktadır?

Bir öğrencinin dönem sonundaki ağırlıklı not ortalaması bulunurken şu hesaplama dikkate alınmaktadır. Öğrencinin bir dersten aldığı puan ile o dersin haftalık ders sayısı çarpılır. Bu işlem öğrencinin dönem boyunca aldığı tüm dersler için tek tek gerçekleştirilir. Çarpma işlemi bittikten sonra öğrencinin dersleri için çıkan değerler toplanır ve öğrencinin tüm ders saatleri toplanır. Bulunan puan değeri ders sayısı toplamına bölünerek dönem sonu ağırlıklı not ortalaması bulunur.

Örnek verecek olursak; diyelim ki öğrencinin 4 dersi olsun.
Matematik puanı 60 dersin haftalık saati 4,
Fizik puanı 70 dersin haftalık saati 3,
İngilizce puanı 70 dersin haftalık saati 2,
Coğrafya puanı 80 dersin haftalık saati 2.
Şimdi bu ders puanlarını tek tek haftalık ders saati ile çarpıyoruz.
Matematik = 60 x 4 = 240
Fizik = 70 x 3 = 210
İngilizce = 70 x 2 = 140
Coğrafya = 80 x 2 = 160

Bulduğumuz bu puanları topluyoruz. 240 + 210 + 140 + 160 = 750
Şimdi de derslerin haftalık saatleri toplanır. 4 + 3 + 2 + 2 = 11
Ders puanları toplamını ders saati toplamına bölerek dönem sonu ağırlıklı not ortalamasını buluyoruz: 750 / 11 = 68,18 puandır. Eğer öğrencinin ağırlık not ortalamasını merak ediyorsanız yukarıdaki hesaplama aracını kullanarak bunu öğrenebilirsiniz.

Lise 2 için Takdir Teşekkür Nasıl Hesaplanmaktadır?

Öğrencinin dönem sonu ağırlıklı not ortalamasına bakarak takdir mi teşekkür mü aldığı belirlenir. Dönem sonu ağırlıklı not ortalamasının nasıl hesaplandığı konusundan yukarıda bahsetmiştik. Öğrencinin ağırlıklı not ortalaması 70,00 ile 84,99 puanları arasında ise teşekkür belgesi almaya hak kazanmıştır. Dönem sonu ağırlıklı not ortalaması 85,00 ile 100 puanları arasında ise takdir belgesi almaya hak kazanır.
Tabi burada hatırlatmamız gereken önemli ayrıntı ise öğrencinin hiçbir dersinden zayıfı olmaması gerekmektedir. Bu puanlar tutturulmuş olsa dahi öğrencinin bir dersinden bile zayıfı olsa takdir belgesi veya teşekkür belgesi verilmez.

Dönem Sonu Ortalaması 69,50 ile 69,99 Puanı Arasında Olanlar Teşekkür Belgesi Alabilirler mi?

Öğrencinin dönem sonunda teşekkür belgesi alabilmesi için dönem sonu ortalamasının olması gereken puanlar 70,00 ile 84,99 puandır. Eğer öğrencinin puanı bu belirtilen puanlar arasındaysa ve karnesinde hiç zayıfı yoksa teşekkür belgesi almaya hak kazanır. Yani 69,50 puan ile 69,99 puan arasında puanı olanlar teşekkür belgesi alamazlar. Bunun sebebi de puanlar hesaplanırken yukarı yuvarlama yapılmamaktadır. Öğrencinin ortalamasının tam olarak belirtilen puan aralıklarında olması gerekmektedir.

Dönem Sonu Ortalaması 84,50 ile 84,99 Puanı Arasında Olanlar Takdir Belgesi Alabilirler mi?

Öğrencinin dönem sonunda takdir belgesi alabilmesi için dönem sonu ortalamasının olması gereken puanlar 85,00 ile 100 puandır. Eğer öğrencinin puanı bu belirtilen puanlar arasındaysa ve karnesinde hiç zayıfı yoksa takdir belgesi almaya hak kazanır. Yani 84,50 puan ile 84,99 puan arasında puanı olanlar takdir belgesi alamazlar. Bunun sebebi de puanlar hesaplanırken yukarı yuvarlama yapılmamaktadır. Öğrencinin ortalamasının tam olarak belirtilen puan aralıklarında olması gerekmektedir.

1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)